Trápí vás oteklé nohy a křeče? Pomůže pár jednoduchých cviků

Nohy jako konve, jak se lidově říká, oteklé, těžké, bolavé – o takové nikdo nestojí. Stejně je to i s křečemi, které naše dolní končetiny často postihují a ochromí nás na desítky vteřin. Pokud se u vás tyto potíže vyskytují a nejedná se o ryze medicínský problém, existuje řešení!

Tím řešením není nic zázračného či tajemného – klíč spočívá v jídelníčku a pravidelném cvičení (nebo lépe řečeno v pravidelném pohybu).

Co se týče otoků, na vině je často dlouhé stání nebo sezení. Gravitace pak jednoduše přitahuje vodu v tkáních směrem dolů a lymfatický systém, který je poháněný v podstatě jen prací svalů, nemá šanci vodu z nohou odehnat. Druhou příčinou bývá nedostatečný pitný režim, kvůli kterému má náš organismus tendenci vodu zadržovat.

Křeče v lýtkách také souvisejí s pohybem a výživou – nedostatek minerálů (konkrétně magnézia, tedy horčíku) vede k bolestivému tuhnutí svalů, jež má schopnost probudit nás uprostřed noci i z toho nejhlubšího spánku. Důležité ale také je hodně se hýbat a svaly prokrvovat, aby do nich mohly minerály i další živiny prostřednictvím krevního řečiště proudit.

Naučte se do svého tréninkového programu zařazovat následující cviky a uvidíte, že otoky i křeče pominou. Nezapomínejte ale ani na každodenní pohyb – nikdy nestůjte nebo neseďte déle než hodinu v kuse! Pokud strávíte celou pracovní dobu bez hnutí na židli, proti otokům vám nepomůže ani svěcená voda!

Svíčka

Nebo stoj na hlavě, stojka, zkrátka všechny tzv. obrácené pozice, na které si jen vzpomenete, pomohou rozpohybovat línou lymfu. Ta se pak postará o to, aby byla voda z nohou rozvedená tam, kde jí je třeba. Jestli nemůžete uprostřed open space kanceláře nebo v polovině přednášky udělat stojku, zkuste si nohy co nejčastěji pokládat na vyvýšené místo – na židli, na stůl nebo je opřete o zeď. Doma určitě odpočívejte s nohama nahoře, opět na stole nebo na opěradle pohovky.

Hluboký předklon

Stoupněte si s propnutými koleny a zkuste se dlaněmi dotknout podlahy. Kolena pak střídavě krčte, jak vám to jen bude příjemné. Díky protahování se opět aktivuje lymfatický systém, ale také se svaly krásně prokrví a přebytečnou vodu pošlou z nohou pryč.

Střecha se zvednutou nohou

Zaujměte jógovou pozici střechy. Dlaně opřete o podložku, přibližně na šířku ramen. Prsty na rukou roztáhněte, ramena oddalte od uší, uvolněte hlavu. Chodidla silou zapřete do země a kostrč vytáhněte ke stropu. Hrudní kost protlačujte směrem k vašim stehnům. Přeneste váhu na pravé chodidlo a levou nohu zvedněte vzhůru. Otevřete boky do strany, propněte kolena a jen si společně s plynulým dýcháním vychutnávejte, jak otoky i křeče z vašich nohou mizí v nenávratnu. To stejné proveďte na opačnou stranu.

Běh

Zní to prostě a stejně tak prosté to také opravdu je. Abyste se zbavili otoků a křečí, běhejte. Pořiďte si kompresní podkolenky, před výběhem se důkladně protáhněte, pijte spoustu vody a uvidíte, že vás zanedlouho přestanou dolní končetiny zlobit.

Zdroj: Fithall.cz

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek
Štítky stůl minerál židle cvičení křeče oteklé nohy edém lymfatická soustava

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.