zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Chcete zhubnout? Zbavte se přebytečné vody v těle

Aby tělo přestalo vodu zadržovat, nesmíte s ní šetřit
Autor: iStock Aby tělo přestalo vodu zadržovat, nesmíte s ní šetřit
anna kopečková , Vydáno: 02.05.2017
Lidské tělo funguje správně, když obsahuje 50–60 % vody. Problém nastává v okamžiku, kdy vodu začne zadržovat. Pak dochází k otokům končetin, opuchlým očím i nárůstu hmotnosti.

reklama

Škodlivý je ale i opak, dehydratace, která vede k úbytku váhy vlivem ztráty tekutin, snížení schopnosti soustředit se, prodloužení reakčního času (to je nebezpečné třeba při řízení automobilu), únavě i bolestem hlavy. U žen pak kolísá obsah vody v těle v závislosti na menstruačním cyklu, ale v mezích normy.

To, zda jste zavodnění, a proto nedopnete oblíbenou sukni nebo kalhoty, lze zjistit pomocí přístrojů, které dokážou analyzovat složení těla (tzn. poměr svalů, tuku a vody). V extrémním případě se zavodnění také pozná podle nafouklého břicha a oteklých nohou, v tom mírnějším může ručička váhy vyskočit ze dne na den o něco výš.

Pozor nejen na sůl

Existují potraviny, které přímo vedou k nadměrnému zadržování vody v organismu. Řadí se mezi ně ty s vysokým obsahem soli (uzeniny, sýry, konzervy, instantní polévky, slané brambůrky a podobně), ale také přehnaná konzumace minerálek může udělat v hospodaření s tělesnou vodou paseku.

Soli (i glutamátu sodného) přijímáme většinou zbytečně moc. Tělu postačí asi 3 gramy, nicméně my jsme schopni dopřát si i 30 gramů denně. Mnoho soli pak zatíží ledviny a ty nejsou schopné filtrovat a odvádět vodu z těla. Stejně tak je to u proteinových diet nebo hladovek, jež přetíží ledviny i lymfatický systém.

Alkohol a sladkosti umějí zadržovat vodu také, a to opět z důvodu přetížení vnitřních orgánů. Sacharidy na sebe vodu navazují, takže se po večírku s přemírou alkoholických koktejlů, slaných oříšků a sladkých dortíků můžete opravdu cítit opuchle.

Svalovci plní vody

U většiny obézních je podíl vody v těle velmi nízký, ačkoliv si paradoxně často myslí, že právě zadržování tekutin má jejich vysokou hmotnost na svědomí. Svaly ale drží mnohem víc vody než tuku, a jsou také těžší, proto je lepší měřit centimetry v pase než sledovat čísla na váze.

Dejte tělu vodu

Proti zavodnění se doporučuje pít hodně čisté vody. Pak si organismus nebude tekutiny shromažďovat, protože o ně nebude nouze. Nestačí si ale dát týdenní pitnou kůru a doufat, že se tělo umoudří a zadrženou vodu pustí ven. Pitný režim musí být nastavený dobře dlouhodobě.

Množství vody, kterou dostanete do těla, můžete zvýšit konzumací vodnatých potravin, jako je třeba meloun, salátová okurka či polévky (u nich ale pozor na sůl!).

Pomůže masáž i bylinky

Abyste navíc odplavování přebytečných tekutin podpořili, zajděte si na lymfatickou masáž a začněte pěstovat bazalku a petržel – tyto bylinky otékání končetin i zadržování vody zabraňují. Dejte si také jídla s vyšším obsahem draslíku a vápníku, látek, které se podílejí na regulaci vody v těle. Mezi ně patří například meruňky, brambory, brokolice či mák.

Vstávat a cvičit!

Nedílnou součástí zbavování se přebytečných tekutin je pohyb. Jen díky němu tělo pracuje tak, jak má. Pokud je tedy vaším problémem příliš zadržované vody, začněte se pravidelně hýbat, nepijte alkohol ani kávu, omezte příjem slaných potravin a také si dávejte pozor na sacharidy. K tomu hodně pijte, a to nejlépe čistou vodu a slabé bylinkové čaje. Pokud ani taková režimová opatření nepomohou, bylo by vhodné vyhledat lékaře.

Zdroj: Fithall.cz

Mohlo by vás taky zajímat:

Co se děje, když pijete vodu nalačno

Co se děje s vaším tělem, když pijete vodu nalačno

 

Sůl nad zlato? Ani náhodou! Čím škodí a čím ji nahradíte?

Sůl nad zlato? Ani náhodou! Čím škodí a čím ji nahradíte?

Dobře fungující lymfatický systém vám nejen pomůže zhubnout, ale podpoří imunitu, zmírní celulitidu nebo otoky nohou

Chcete na jaře zhubnout? Rozhýbejte vaši lymfu!

reklama

Související témata: dieta , hubnutí , jak zhubnout , hydratace , oteklé nohy , dehydratace , zavodnění , opuchlé oči

reklama

Přečtěte si také

reklama