10 nejzdravějších potravin, které koupíte za pár korun

10 nejzdravějších potravin, které koupíte za pár korun

Celá polovina lidí si myslí, že jíst zdravě znamená zároveň i draze. Pravdou však je, že ty nejhodnotnější potraviny jsou v obchodech jedny z těch nejlevnějších, ne-li dokonce ty úplně nejlacinější. Ovšem týká se to jen potravin jako takových, ne už zpracovaných, které bývají často naopak velice nezdravé. Ve výsledku se za stovku může zdravě najíst klidně celá čtyřčlenná rodina.

Co tedy kupovat?

Řepkový olej

Punc zdraví má spíše olivový olej, ovšem ten řepkový je na tom úplně stejně dobře a přitom je výrazně levnější. Má nejméně nenasycených tuků a více omega 3 mastných kyselin než většina dalších olejů používaných v kuchyni, a to včetně toho olivového. Je také dobrým zdrojem vitaminu E.

Banány

Jsou plné draslíku, který snižuje krevní tlak a pomáhá tělu odbourávat sodík. A toho máme všichni až přespříliš. Nechybí jim ani hořčík, který například zmírňuje křeče.

Mrkev

Kromě vitaminu A a betakarotenu obsahuje mrkev také obrovské množství antioxidantů, které jsou spojované s lepší barvou pleti a nižším rizikem mnoha druhů rakoviny. Mrkev také pomáhá tělu lépe se zbavovat toxinů a funguje jako přírodní solárium – pokud se chcete lépe opálit, jezte ji tepelně upravenou.

Rajčata v konzervě

Jsou často levnější než čerstvá a přitom mají stejné výživové hodnoty a kolikrát jsou i zdravější. Obsahují více lykopenu, mocného antioxidantu, který potlačuje karcinogeny, zpomaluje růst rakovinných buněk a zpomaluje poškození buněk.

Brokolice

Tahle superpotravina je plná vlákniny a antioxidantů včetně flavonoidu jménem kaempferol. Ten pomáhá snižovat oxidační stres a riziko zánětlivých onemocnění.

Sladké brambory

Batáty jsou stejně jako mrkev plné betakarotenu, antioxidantu, u kterého už se prokázalo, že odvrací některá chronická onemocnění. Mají také hodně vitaminu A a C. Hospodyně ocení, že se mohou stát základem každého jídla od snídaně po večeři. Zkuste třeba ostré kuřecí paličky s pečenými batáty, detox polévku z batátů nebo batátové placičky se ztraceným vejcem.

Lněné semínko

Obrovský zdroj vlákniny podporující trávení, navíc v něm najdete mastné kyseliny, které jsou spojované se správnou hladinou cukru v krvi. S jogurtem, vločkami, ve smoothies, salátech, polévkách… Lněné semínko upotřebíte všelijak a vždy tak pokrm pozvednete na výživový vrchol.

Vejce

Obecně se věří spíš tomu, že vejce nijak extra zdravá nejsou. Ale je to naopak. Nezvyšují špatný cholesterol, dokonce experti dokázali, že zvyšují ten dobrý. Přidejte trochu zeleniny a máte úžasnou omeletu k snídani, obědu nebo večeři.

Mražená zelenina

Opět výrazně levnější varianta čerstvých plodů. Sáček mražené zeleniny vám doma vydrží klidně několik týdnů, přitom neztrácí nic ze svých výživových hodnot. Ve skutečnosti je takováto zelenina ještě nabitější vitaminy a minerály než ta čerstvá, protože byla ihned po sklizni hluboce zmražena.

Fazole

Ať už suché, nebo v konzervě, jsou fazole bohaté na bílkoviny, železo, vlákninu, hořčík či draslík. Navíc jde o velmi rychlé (v případě konzervy, pochopitelně) a levné jídlo, ani k nim nepotřebujete maso. Studie také ukazují, že fazole pomáhají snižovat krevní tlak, bojují se špatným cholesterolem a fungují jako prevence srdečních chorob.

-ana-

Sdílejte článek
Štítky jídlo zelenina vláknina konzerva antioxidant vitamín A

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.