Diety a hubnutí

14. července 2019 07:30

Anna Kopečková

5 triků, jak obelstít léto, aby se nepodepsalo na vaší postavě

Léto patří hned po vánočních svátcích k nejrizikovějšímu období pro přibírání na váze. Proč zrovna v létě kila přibývají a jak se tomu dá předejít?

Dejte si pivo. Má nižší kalorickou hodnotu než víno

Kdy jindy si dát oblíbený Aperol Spritz či vychlazené pivo než v létě na terase nebo u bazénu?

Jestliže správně jíte a hýbete se, pak vám osvěžení v podobě vychlazeného půllitru neublíží. Ženy mohou vypít bez obav půllitr a muži dva půllitry piva denně. Z takového množství piva vám břicho nenaroste.

Jenže většina lákavých letních drinků je plná „prázdných“ kalorií. „Dokonce i ovocné koktejly nebo nealkoholické Mojito obsahují často tolik kalorií, že by dokázaly nahradit svačinku či dokonce lehkou večeři,“ upozorňuje na nástrahy letních drinků hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová. Jenže kdo by chtěl pít na festivalu nebo jiné letní akci celý den jen čistou vodu? Například pivo má nižší kalorickou hodnotu než mnohá červená vína. Pokud si pivo dopřejete v omezeném množství, nemusíte se dokonce bát ani toho, že přiberete. Spíše jde o celkové rozložení stravy a pohybu. V porovnání s vínem dokonce poskytuje širší spektrum zdravotních výhod. Pivo je výborným zdrojem vitaminu B2, B3, B6, B9 (kyselina listová) a B12. Navíc obsahuje rozpustnou vlákninu. Benefity piva potvrzuje i hlavní trenérka fitness centra Contours pro ženy Mgr. Kateřina Hollerová: „Pivo je vhodné jako iontový nápoj po sportu, ale bezprostředně po fyzické aktivitě doporučuji zvolit spíše jeho nealkoholickou verzi. Alkoholické pivo si dejte až si tělo trochu odpočine a především doplníte živiny.“

Hoďte na gril něco zdravého

Další nástrahou léta jsou grilovačky s přáteli. Těch se ale nemusíte bát, pokud se naučíte grilovat zdravěji. „Při opékání masa nebo ryb použijte alobal. Při přímém opékání na grilu vznikají karcinogenní látky,“ varuje Bartolomějová. A dodává: „Ve větší míře grilujte zeleninu, která z grilu chutná skvěle a obsahuje důležité antioxidační látky. Nejčastěji se grilují pevné kousky zeleniny, jako jsou papriky, lilek, cuketa, ale vynikající je i jarní cibulka, rajčata nebo žampiony.“ Co se týče pečiva, tak se ho snažte vynechat úplně nebo sáhněte po celozrnné variantě. Pozor si dejte na kalorie obsažené v různých dipech a omáčkách.

Sportujte, i když je horko

Léto je jako stvořené pro celou řadu venkovních aktivit, přesto většina z nás raději posedává, či dokonce polehává ve stínu nebo v klimatizovaných místnostech. „Místo abychom využili hezkého počasí a šli si ven zaplavat nebo na horskou túru, tak raději hledáme výmluvy, proč to v tom horkém počasí nejde,“ říká Hollerová. Nazout tenisky v tom největším vedru a jít běžet maraton sice může být opravdu zdraví nebezpečné, ale když se chce, všechno jde. „Jít si zaběhat můžete brzy ráno nebo naopak večer, kdy jsou teploty mnohem přijatelnější. Kromě toho se celoročně nabízí možnost jít si zacvičit do tělocvičny nebo posilovny,“ radí Hollerová. Sport je životní styl, nikoliv sezonní záležitost.

TIP: V létě můžete vyzkoušet něco nového. Kromě plavání v otevřené přírodní vodě nebo venkovním bazénu, běhu či jízdě na kole se nabízí plážový volejbal, frisbee nebo můžete zkusit jógu. Odvážnějším doporučujeme v létě vyzkoušet kitesurfing.

Je libo ovoce nebo zmrzlinu? V dietě můžete obojí, ale...

Pokud nedokážete odolat studené pochoutce ve formě zmrzliny nebo nanuku a zároveň nechcete přibrat, pak pro vás máme skvělou zprávu. Můžete si svou oblíbenou zmrzlinu klidně dopřát, ale měli byste si hlídat složení. Pokud dostanete chutě na zmrzlinu doma, pak si ji můžete vyrobit domácí. „Porce domácí zmrzliny je ideální náhradou dopolední svačinky a na rozdíl od té kupované si sami zvolíte množství cukru a vynecháte nezdravá éčka,“ tvrdí Bartolomějová. V případě, že se rozhodnete pro kupovanou zmrzlinu nebo nanuk, zjistěte si složení. „Zaměřte se na množství cukru a to včetně umělých sladidel, důležité je také sledovat, jaké tuky byly použité a jaký druh éček daný produkt obsahuje. Například E476, což je polyglycerolpolyricinoleát, může mít negativní vedlejší účinky, jako jsou střevní potíže nebo alergie,“ vysvětlujete Bartolomějová. Co se týká ovoce, tak ho jezte s mírou a spíše v dopoledních hodinách. „Při hubnutí nebo při udržení štíhlé postavy není vhodné jíst příliš sladké druhy ovoce, jako jsou banány, hroznové víno nebo přezrálé plody,“ varuje Bartolomějová.

TIP: Máte chuť na zmrzlinu? Dejte si místo smetanové nebo ovocno-vodové zmrzlinu z tvarohu či jogurtu. Ovocná se sice zdá na první pohled zdravější, ale většinou jde jen o obarvenou vodu s velkým množstvím cukru a tedy bez nutriční hodnoty.

Dejte si na co máte chuť, ale s mírou

Málokomu se chce chystat krabičky a jen málokdo má tak pevnou vůli, aby si nedal alespoň něco malého ze stánku, odkud se line vůně grilovaného masa či jiné dobroty. Pokud se rozhodnete zhřešit, tak se tím ale nestresujte. Stres napáchá mnohdy více škody než kalorie navíc. Přesto se ale snažte trochu hlídat a během léta se vyhýbejte potravinám, jako jsou sádlo, smetana a šlehačka, tučné sýry, slanina, špek. Výjimku tvoří lidé stravující se nízkosacharidovou stravou, ale pro všechny platí: vyhýbejte se klasickým paštikám, uzeninám, přemíře sladkostí a pozor si dejte i na sušené ovoce. Dostanete-li chuť na ovoce, zvolte nejlépe bobulové, hlavní jídlo doplňte zeleninovým salátem. Sacharidy a především jednoduché cukry omezte.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 6. 2023

Berani, můžete očekávat, že váš den bude trochu rozkolísaný. Kdybyste byli olympijským sportovcem, dnes byste stáli na startovní čáře a přemýšleli, zda jste dostatečně trénovali, abyste podali špičkový výkon. Máte natrénováno? Zvládnete to? Na pořadu dne budou jistě otázky týkající se vašich materiálních zdrojů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.