Carnivore diet aneb čistě masová dieta: Extrém, nebo cesta ke zdraví?

Možná máte stejně jako já pocit, že už jste slyšeli o tolika dietách, že vás nemůže sebešílenější způsob stravování překvapit. Tenhle mi ovšem vyrazil dech: Jíst pouze a jenom maso a nic jiného?

To že má být zdravé, a dokonce někomu pomoci zhubnout? Nechtěla jsem tomu věřit. Přesto má tenhle dietní směr čím dál tím víc zastánců...

Facebooková skupina, která sdružuje příznivce masožravecké diety, má okolo dvaceti tisíc členů, v Česku je potom vyznavačů asi dva tisíce. Hlavním přínosem konzumace výlučně masných produktů má být podle „carnivorů“ zejména schopnost tohoto dietního směru vyléčit různá autoimunitní onemocnění, jako závažné nemoci střeva, alergie nebo diabetes. Své zastánce má způsob stravování i mezi některými lékaři a vědci, to zejména v zahraničí.

Maso k snídani, obědu i k večeři

Většina expertů ale spíš varuje, že při dlouhodobém takto jednostranném jídelníčku tělu můžou chybět důležité vitamíny a antioxidanty, což může naopak zdraví vážně poškodit a zhoršit obranyschopnost organismu. Přestože koncept: hovězí k snídani, hovězí k obědu a hovězí k večeři (nahraďte případně jiným druhem masa) zní opravdu šíleně, podle výživové odbornice Margit Slimákové není na místě ho odsuzovat: „Dokážu si představit, že pro mnohé to může na první pohled vypadat jako děsivý extrém, nesmysl, výživová nemožnost. Přesto to jde, a dokonce to někomu může prospívat, i kdyby minimálně pouze po určitou dobu.“

I mezi Čechy jsou propagátoři carnivore diety

Že se nejedná o dietu na celý život, ale na skutečně omezenou dobu, říká i nejznámější Čech, který dietní trend propaguje. Počítačový expert Petr Mára, který o tom, co mu tento způsob stravování zdavotně přinesl, vysílá na svém YouTubu, například podle svých slov prostřednictvím masožrouství dokázal výrazně snížit množství kortikoidů, které pro léčbu svého střevního onemocnění potřebuje. Podle zkušeností dalších Čechů, kteří se tak stravují, dokonce pro tělo ani nejsou problém chybějící vitaminy – když tělo nepřijímá sacharidy, dokáže s „céčkem“ a spol. nakládat výrazně hospodárněji.

I přes kladné zkušenosti řady masožravců ale opravdu není na místě, abychom se na tento směr dali všichni. Stravovat se výlučně živočišnými produkty je totiž mimořádná zátěž pro životní prostředí a planetu. Argument, že jíst především maso bylo pro pravěké kmeny zcela normální, tady neobstojí, paleolitické kmeny totiž nepočítaly své členy, které musí nasytit, na miliardy lidí.

autor: Karolina Š.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.