Chcete spálit kalorie? Ponořte se do vany s horkou vodou!

Nemusíte se vůbec cítit provinile za to, že si rádi dopřáváte dlouhou koupel v horké vaně. Jednak je to vynikající relax, který prospěje vašemu duševnímu zdraví. A jak se nedávno ukázalo, prospěje to i vaší linii.

Vědci totiž zjistili, že pobyt ve vaně s horkou vodou, kdy jen ležíte a nic neděláte, vašemu tělu prospěje stejně, jako třicet minut cvičení. Že by se konečně splnil sen tolika lidí, kteří touží po štíhlém těle bez dřiny?

Zní to až příliš dobře, než aby to mohla být pravda, že? Studie byla publikována v časopise Temperature (česky Teplota) a opravdu nejde o vtip. Vědecký tým pod vedením Steva Faulknera, Ph.D., fyziologa na britské Loughborough University, provedl pokus se 14 mužích, z nichž někteří měli nadváhu. Muži byli rozděleni do dvou skupin a každá z nich byla podrobena testu: jedna skupina šlapala hodinu na kole, druhá si užila hodinový pobyt ve vodě horké 40 °C. Během šlapání do pedálů muži samozřejmě spálili více kalorií, překvapující byla ale jiná věc. I během pobytu v horké lázni muži spálili celkem dost – v průměru 140 kalorií, což je asi takové množství energie, jaké vydáte během půlhodinové procházky svižnější chůzí. Autoři studie to vysvětlují tím, že během pobytu v horké vodě se teplota těla zvýší přibližně o jeden stupeň.

Z testů vyplynula i další zajímavá věc. Když všichni muži dostali několik hodin po absolvování testu stejné jídlo a poté jim byla změřena hladina cukru v krvi, muži, kteří absolvovali horkou koupel ji měli o 10 procent nižší než ti, kteří šlapali na kole. Podle Faulknera může jít o důsledek působení určité skupiny proteinů, které jsou součástí obranného systému a uvolňují se ve chvíli, kdy je tělo vystaveno nějakému stresu, jako je zánět, infekce nebo cvičení.

Tenisky nevyhazovat!

I přes výše zmíněné to ještě neznamená, že byste měli zahodit tenisky a permanentku do fitka a každý večer si místo toho napouštět horkou vanu. Naše tělo spaluje kalorie neustále, i když sedíte nebo ležíte a nic neděláte. A množství kalorií, které člověk spálí při různých aktivitách, závisí na mnoha faktorech, včetně hmotnosti a stavby těla. A protože zmíněný pokus zahrnoval jen muže, z nichž někteří měli dokonce nadváhu, je pravděpodobné, že v horké vaně spálí víc kalorií než žena s průměrnou hmotností. I když 140 kalorií není úplně zanedbatelné množství (odpovídá přibližně jednomu půllitru piva), můžete je spálit mnohem rychleji, když si půjdete na chvilku zaběhat, zaskákat na trampolíně nebo budete třeba zvedat činky. A je tu ještě jedna věc. Po hodině strávené v horké vodě budete nejspíš vypadat jako sušená švestka.

Horkem proti rakovině

Přestože výsledky studie asi zatím nepřinesou radikální obrat ve světě hubnutí, nejsou tak úplně zbytečné. Naznačují totiž i to, že pasivní ohřev – jak zní označení pro relaxaci v horké lázni – může pomoci v těle snížit zánět. Myšlenka pasivního ohřevu jako léčebné metody je poměrně nová a populární zejména v jedné zemi – Finsku. Studie publikovaná v roce 2015 v časopise o interním lékařství JAMA naznačuje, že trávení času v saunách, což je další forma pasivního ohřevu, může pomoci odvrátit kardiovaskulární onemocnění. Takzvaná hypertermie, tedy terapie, která uměle vyvolá teplotu v lidském těle díky zahřívání těla až na teplotu 41 °C, se v zahraničí úspěšně používá také například k léčbě nádorů.

Nejdřív cvičení, pak horká vana

Pokud stále váháte, zda je lepší ponořit se do horké vody nebo zajít do fitka, odborníci doporučují to druhé. I kdyby se v budoucnu objevily další studie, které podpoří přínosy pasivního ohřevu, jen těžko předčí výhody, které přináší pravidelné cvičení. Každopádně je ale dobré vědět, že když si budete chtít po cvičení užít relax v horké vaně, spálíte tím ještě trochu energie navíc.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.