5 sportovních aktivit, kterými spálíte maximum kalorií

Konzumace velkého množství kalorií rozličných chutí může být velice příjemná a je až nebezpečně snadná. Jenže donutit tělo zase spálit to, co si uložilo, je mnohem náročnější. Co ale teď s přebytečnými kily?

Určitě bude nezbytná úprava stravy, ale stejně důležitý bude i pravidelný pohyb. Které sportovní aktivity jsou ty nejefektivnější, pokud jde o nemilosrdné spalování kalorií? Pokud se rozhodnete některé z nich vyzkoušet, vždy nejdříve zvažte, jestli jsou vhodné s ohledem na vaši aktuální kondici.

Intervalový běh

Běh určitě není pro každého a ten intervalový je ještě mnohem náročnější. Rozhodně se do něj nepouštějte, pokud nejste v opravdu dobré kondici. Pokud vám ale klouby i srdce spolehlivě slouží, pak je tahle metoda nemilosrdným likvidátorem kalorií. Jak na to? Jednoduše při běhu střídejte 30–60 vteřin rychlého tempa a zhruba 60–90 vteřin mírného "odpočinkového" tempa. Takový trénink je opravdu náročný, takže nepodceňujte rozcvičku a nesnažte se zahájit trénink rovnou během v rychlém tempu. Na zahřátí těla zařaďte minimálně 5 minut rychlé chůze nebo chůze do kopce. V závislosti na tempu a intervalech, které zvolíte, můžete spálit přibližně 350–500 kalorií za 30 minut.

Plavání

Plavání je skvělé, protože šetří vaše klouby a je tak pro řadu lidí mnohem lepší variantou cvičení než běh nebo třeba různé formy aerobiku. Spálíte při něm opravdu hodně energie a to nejen samotným pohybem, ale také tím, jak se tělo vyrovnává s chladnějším prostředím (pokud vezmeme v úvahu průměrnou teplotu vody kolem 23–24 °C). V závislosti na tom, který plavecký styl použijete, spálíte přibližně 350–450 kalorií za 30 minut. Nejnáročnějším stylem je bezpochyby motýlek, ale kterýkoliv jiný poslouží k procvičení téměř celého těla stejně dobře.

Plaváním spálíte až 450 kalorií za hodinu Foto: istock.com

Veslování na trenažéru

Překvapení? Určitě ne. Tahle mašinka, kterou najdete ve většině fitnesscenter a kterou si můžete také pořídit domů, vás pěkně potrápí! Při veslování zapojíte prakticky celé tělo a ať už budete střídat rychlejší 500m úseky s minutou odpočinku, nebo zvolíte pomalejší, nepřerušované tempo, v obou případech se pořádně zapotíte a docílíte velkého energetického výdeje, který se bude pohybovat mezi 300–350 kaloriemi za 30 minut.

Běžecké lyžování

Kalorie můžete v přírodě spalovat i přes zimu, a dokonce mimořádně efektivně! Stačí nasadit běžky a vyrazit do terénu. Společná práce nohou a rukou ve spojení s udržováním stability tělo opravdu důkladně zatíží a výsledkem je sportovní aktivita, při které zaznamenáte velký energetický výdej. V závislosti na tempu a terénu, ve kterém se pohybujete, můžete během 30 minut spálit i více než 350 kalorií.

Kalorie můžete spalovat venku i během zimy Foto: istock.com

Kruhový trénink

Kruhový trénink je poměrně náročný nejen pokud mluvíme o fyzické stránce, ale i pokud vezmeme v potaz množství rozličných cviků, které se musíte naučit. Jedná se o sestavu různých cviků (s vlastní tělesnou vahou, s činkami, na strojích, nebo s různými jinými typy cvičebních pomůcek) prováděných s krátkými pauzami v řadě za sebou. Zpočátku je určitě vhodné cvičit pod dohledem zkušeného trenéra, který vám všechny cviky ukáže, vysvětlí a opraví případné chyby v jejich provedení. Kruhový trénink si můžete přizpůsobit svým potřebám a výkonnostní úrovni. Pak už vám nic nebrání v likvidaci kalorií, kterých za 30 minut můžete spálit až 400.

Přečtěte si také:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 5. 2024

Berani, v posledních týdnech jste možná pracovali na projektech, které vám přinášely dobrý pocit, zejména na projektech, které se týkaly dosažení větší nezávislosti v kariéře. Během tohoto procesu jste si pravděpodobně osvojili některé nové dovednosti a nyní se cítíte dostatečně sebevědomí na to, abyste je mohli využít. Dnešní poslední výbuch odhodlání a vnitřní síly by mohl celý proces završit a dosáhnout vytoužených cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.