Návod, jak si vybrat trenéra a získat sexy postavu
Platíte mu, aby způsobil, že vás bolí celé tělo. Křičí na vás. Necháte ho dotýkat se vašich boků, bříška a občas i dalších partií. Zbožňujete ho, ale zároveň jej při každém setkání proklínáte. O kom mluvíme?
Nemluvíme o zvrhlém milenci se sadomasochistickými sklony, ale o osobním trenérovi z fitness centra. Jak si ho vybrat, aby to za to stálo?
Mít osobního trenéra patří v určitých kruzích a mezi určitými lidmi k naprosté samozřejmosti. Dobře to zní, dobře to vypadá. Pokud vám jde jen o to mít „nějakého trenéra“ – vyberte si kteréhokoliv, který se vám bude ve fitku nejvíce líbit. Máte-li vyšší cíle než jen obsáhlé téma k hovoru s přítelkyněmi a jde vám o něco víc, bude to chtít větší pozornost a možná i trochu pátrání. Vybrat si totiž dobrého trenéra není jen tak.
Důvěřuj, ale prověřuj
Nejvhodnějším místem, kde se po trenérovi poohlédnout, je samozřejmě přímo fitness centrum, kam možná již chodíte cvičit nebo je nejblíže vašemu domovu. Zkuste chvilku trenéry pozorovat, jak s klienty cvičí. Věnují se jim opravdu po celou dobu nebo během tréninku esemeskují, vtipkují s mladými slečnami a baví se s ostatními cvičenci? Neuděláte také chybu, když se poptáte na recepci, který trenér je nejoblíbenější, popř. jakou má specializaci. Úplně nejlépe však fungují (jako ostatně i všude jinde) dobré reference od přátel. Osobní trenér vám však musí být především příjemný a musí vás správně motivovat. Jinak vaše cvičení skončí po prvním tréninku.
Foto: istock.com
Dražší neznamená vždy lepší
Velmi významným faktorem jsou také finanční podmínky, které vám trenér nabídne. Cena osobního tréninku se může výrazně lišit, a to nejen podle města, velikosti fitness centra, ale například také prestiže daného trenéra, jeho vzdělání, praxe atd. V zásadě však lze říci, že částka za individuální hodinu s fitness trenérem se pohybuje od 300 do 3000 Kč za trénink. Někteří trenéři však nabízejí i komplexní balíčky služeb, které zahrnují i vstupní diagnostiku vašeho těla, výživové poradenství, v poslední době se objevuje i psychologická konzultace (jak známo – za obezitu může často především naše „hlava“) atd. Ptejte se také po tom, zda v ceně za trénink je zahrnut i vstup do fitness centra, popř. pitný režim nebo zda si můžete lekce s trenérem předplatit, a tím i ušetřit.
Dejte ruce pryč, pokud trenér:
1. Chodí na tréninky pozdě nebo je dokonce ruší.
2. Ignoruje vaše stížnosti, že vás i po měsíci cvičení bolí celé tělo.
3. Nutí vám různé výživové doplňky a vitamíny.
4. Cvičení předčasně ukončuje.
5. Na vaše otázky odpovídá vyhýbavě a neurčitě.
Nemějte nereálné cíle
Máte domluvený první trénink? Skvělé. Na první lekci totiž teprve skutečně poznáte, zda vám člověk, kterého jste si vybrali jako průvodce cvičením, sedí či ne. I proto mnoho fitness klubů nabízí první lekci s trenérem zdarma. Jde totiž skutečně spíše o jakési vzájemné oťukávání, kdy trenér zjistí, jak na tom s fyzičkou jste, změří vám množství podkožního tuku, rozebere s vámi váš jídelníček a především vaše cíle a motivaci. Pravděpodobně vás provede i samotnou posilovnou a zacvičíte si pár jednoduchých cviků. „Většinou až na závěr prvního tréninku si s klientem sednu a ujasníme si, co od cvičení vlastně očekává a zda je to vůbec reálné,“ vysvětluje fitness trenérka Kateřina Hrubá. „V mnoha případech mají lidé totiž velmi ambiciózní představy, a kdybych je trošku neumírnila, byli by po pár trénincích zklamaní, že se výsledky nedostavují tak rychle, jak by možná čekali.“
Na stejné vlně
Pro úplné začátečníky se cvičením se doporučuje s trenérem absolvovat alespoň deset tréninků. Během této doby se naučíte správně cvičit, trenér pozná, co na vás platí a vzájemně si sednete – nebo také ne. V tom případě je lepší jít dál a vybrat si trenéra, se kterým budete naladěni na stejnou vlnu. S osobním trenérem je to totiž podobné jako s partnerem – měl by vám být oporou, když vám budou docházet síly, tou správnou motivací ve chvílích, kdy vás přemůže lenost, a zároveň také důvěrníkem, kterému se nebudete bát přiznat, že jste v sobotu večer spořádala sáček smažených brambůrků a k tomu téměř láhev vína. I proto se vyplatí skutečně vybírat pečlivě. Přejeme vám šťastný výběr a skvělé cvičení…
5 základních rad:
1. Vy i trenér byste měli vždy udržovat váš vztah na úrovni cvičení. Nescházejte se mimo fitness centrum a nepodléhejte občasnému jiskření, ke kterému tento typ vztahu občas svádí.
2. Vašeho trenéra vždy informujte o svém zdravotním stavu a prodělaných úrazech.
3. Nezasvěcujte ho do svých osobních potíží a problémů, pokud to přímo nesouvisí s tréninkem.
4. Zjistěte si, zda je váš trenér pojištěn pro případ úrazu nebo zranění.
5. Stejně jako vyžadujete dochvilnost a spolehlivost od svého trenéra, vyžadujte ji i od sebe.
Mohlo by vás také zajímat:
Pavla Maříková