Zdraví a nemoci

11. listopadu 2017 06:00

Martina Čerňanská

Sauna: Upevněte své zdraví v zimě na finský způsob

Co dalo Finsko světu? Saunu přece! V zimě zcela geniální vynález, který dokáže s naší imunitou, pohybovým aparátem i náladou naprosté divy. Znáte pravidla saunování? Naučíme vás je.

Když pomineme už ten fakt, že je uvnitř teplo, zatímco venku padají teploty někam pod nulu, je sauna v zimě opravdu požehnáním i z jiných důvodů, než je ohřání se. Skutečně účinně utužuje zdraví a zlepšuje psychickou kondici!

Proč je sauna blahodárná?

V sauně se uvolňují unavené svaly a zklidňuje stresovaný mozek, protože tělo do krve vyplavuje úlevu přinášející látky, jako jsou endorfiny. Deprese a špatná nálada odcházejí spolu s vyplaveným potem. Kombinace vražedného horka a ledového chladu působí podobně jako adrenalinové zábavy a vyvolává pocit euforie. V sauně také získáváme odolnost vůči nachlazení a dalším infekcím. Nejlépe je, když se do sauny chodí pravidelně celou zimu. Tělo se na saunu naučí a vybuduje si silnou imunuitu.

Poděkují vám i svaly po námaze či sportu. Pokud dopřejete zhuntovanému tělu saunování, pomůže pobyt v sauně předejít bolesti z namožení svalů, protože vyplaví látky, které jsou za namožení odpovědné.

Saunování je nejen zdraví prospěšné, ale krásně si i odpočinete, Foto: istock.com

Jak se správně saunovat?

Neexistuje žádná doporučená doba, po kterou se máte vyhřívat. Platí zde zlaté pravidlo dokud se vám to líbí, přesto je nutno dbát na pocity pálení nosu a kůže obličeje a zvýšeného pocitu horka. Obvykle k němu dochází kolem 15 minut podle teploty vzduchu. K efektu ze saunování můžete přispět i prokrvením pokožky masáží nebo metličkami.

A co se saunového bontonu týče: Finové se saunují většinou nazí. Nahota je na severu povinná především z hygienických důvodů. Také nejlépe umožňuje ochranu kůže vůči horku. V našich končinách se však ve společné sauně sluší ponechat si ručník.

Kdy na saunu zapomenout?

Tabu by měla být sauna pro astmatiky, epileptiky a lidi se sklonem k migrénám.

Pokud saunu přeci jen risknete i se zdravotními problémy, pozor na následné ochlazování! Skoky do vody po hlavě se nedoporučují starším lidem a nemocným s vysokým krevním tlakem. Při sklonech k omdlévání a nemocech ledvin bychom měli na saunování zapomenout úplně. Neprospěje ani nemocným s nádorem.

Přečtěte si id alší články na téma sauna a saunování:

autor: KU

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.