Dieta v zimě: Proč jen selháváme?

Čestnou povinností téměř každé ženy, s výjimkou těch, které jsou hubené jako šídlo, je držet dietu nejméně dvakrát ročně: Před letní sezonou (abychom byly krásně štíhlé do plavek) a po Vánocích (abychom zaplatily daň za to, jak jsme si o svátcích užívaly).

Není ovšem nic náročnějšího, než si v zimě odpírat lahůdky. V létě je to přece jen o kapku jednodušší, protože když teploměr ukazuje třicet stupňů Celsia, hlad na nás zas tolik neútočí. Jedna z mých kamarádek si pokaždé před blížícími se letními prázdninami připevní na ledničku fotografii asi sedmnáctileté modelky v plavkách. Kdykoli se pak blíží k chladničce s úmyslem pochutnat si na tučném sýru či čokoládovém dortu, očima automaticky zabloudí k výstavní krásce – a pozře jen dva lístky hlávkového salátu. V zimě ovšem narazíme na desítky nástrah, které nám neumožňují hubnout, i kdybychom sebevíce chtěly. Znáte to také?

Slaninu s vejcem nebo jogurt?

V zimě člověka budí hlad už v půl šesté ráno, kdy se zvolna probírá do lezavého chladu (topení bývá většinou vypnuté nebo alespoň ztlumené). Pohled z okna děsí a pocit hladu prohlubuje: Na holých větvích leží jinovatka, kolem poletuje sníh s deštěm, po obloze tiše plují těžká olověná mračna. V takové chvíli se i zarputilá vyznavačka diet vrhne ke sporáku, poklade pánev slaninou a šťastně sleduje, jak na tu smažící se lahůdku posléze dopadá jedno krásně žluté vejce za druhým. Kuchyní se line nepopsatelně báječná vůně a provinilá snídající osoba si náhle připomene, že ve skutečnosti se mělo její ranní jídlo skládat z poloviny bílého jogurtu (rozhodně ne toho smetanového), krajíčku žitného chleba tence namazaného margarínem a neslazeného čaje s citronem. Ale ruku na srdce: vy byste dokázala po takové snídani sejít ze schodů a ocitnout se v mrazu a mlze, aniž byste se zhroutila hned u popelnic?

Pozor na gastronomické pasti

Chladné období nám zkrátka klade gastronomické pasti, některé opravdu vyloženě podpásové. Jak držet dietu, když je zima k uzoufání a všichni ve vašem okolí se zahřívají těmi nejkaloričtějšími lahůdkami, jako je kachna se zelím či neodmyslitelné vepřo knedlo zelo? Členové rodiny se cpou, jako by strávili spolu s hrabětem Monte Christo čtrnáct let v pevnosti If, a vy byste se měla omezit na studený zeleninový salát a sklenku vody? Ve snaze udělat si také jednou konečně radost a alespoň trochu se odměnit za stresy v práci a nerváky doma sníte nedělní čtvrtku kachny, knedlíků nepočítaně, sklenic piva vypijete rovněž nepočítaně. Druhý den ráno začíná šumivým celaskonem a výčitkami svědomí: Jsem nesvědomitá! Nic nedotáhnu do konce! Jsem tlustá jako mamut a nespolehlivá jako má pubertální dcera! Pak se ukonejšíte, ubezpečíte, že už to nikdy neuděláte, a v sobotu se koná povinný oběd u tchyně. No a jen si zkuste se na takovém obědě upejpat. Řekněte třeba nad polévkou s játrovými knedlíčky: „Promiňte, maminko, já nebudu, držím přísnou dietu.“ Proneste například nad čokoládovým dezertem: „Omlouvám se, neochutnám, byla bych tlustá.“ Výčitky budete poslouchat ještě rok. To opravdu nemáte zapotřebí, a tak si polévky dáte pořádný talíř, necháte si naložit dřevorubeckou porci vepřové se zelím a u moučníku požádáte o přídavek.

Líza to dokázala!

Víte, kdo má vůli ze železa? Moje kamarádka Líza, která i přes všechny zmíněné nástrahy zhubnout dokázala. I v tak komplikované době, jako je ta vánoční a novoroční, se živila nízkotučnými jogurty, zeleninou vařenou v páře a kohoutkovou vodou, přičemž pro rodinu připravovala rajskou či svíčkovou a sladkosti pekla jako o život. Ano, za to by si zasloužila medaili a diplom, nicméně „odměnu“ dostala velice svéráznou. Přitom dokonce i ona sama, jinak velice sebekritická osoba, přiznala, že naposled vypadala takhle úžasně snad v osmnácti, a bůhví, jestli!

Mohu potvrdit, že Líza vyhlížela jako víla, omládla o deset let a zářila jak lustr v Rudolfinu. Když jednoho obzvláště pochmurného dne přiletěla domů z práce, vyžehlila, udělala teplou večeři, podepsala dětem úkoly a pustila se do vaření večeře, manžel jí oznámil, že se stěhuje, protože s Lízou není v poslední době k vydržení. Je prý kvůli té své dietě nesnesitelně podrážděná a on už na všudypřítomný psychický teror opravdu nemá nervy. Bohužel neodešel k mamince, ale k milence. Brzy se ukázalo, že milenka má lehkou nadváhu. Na rozdíl od Lízy…

Eva Michorová

Sdílejte článek
Štítky Vánoce hubnutí dieta

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.