Hezky česky: Jezte a hubněte s pomocí lokálních potravin
Rozhlédněte se po českých luzích a hájích, nakupte hezky „doma“ a začněte správně hubnout. Svůj metabolismus totiž potěšíte nejvíce právě lokálními potravinami.
Když se řekne „česká kuchyně“, většina z nás si vybaví omáčky, knedlíky, babiččiny poctivé buchty a tím skončí.
Česká kuchyně ale není (jen) řízková, omáčková a knedlo-zelo-vepřová! Spolu s rozmachem farmářských trhů, bedýnek a také nastupujícím jarem máte jedinečnou příležitost své mylné přesvědčení změnit.
Opravdu tradiční potraviny
Čím můžete začít? Těmi úplně nejzákladnějšími potravinami. „Byli jsme stát se zemědělskou tradicí, což mimo jiného mělo přímý vliv na to, co se u nás jedlo. Jáhly, pohanka, brambory, ovesné vločky, žitná mouka… Všechno to jsou potraviny, které dnes stojí vysoko na žebříčku zdravých a žádaných. Dlouho pro nás byly samozřejmé, teď je ideální čas se k nim zase vracet. Už proto, že lokální produkty pocházejí od skutečně lokálních pěstitelů, takže máte kromě jiného větší jistotu, že budou čerstvé, kvalitní a z pole či zahrady na váš stůl urazí jen nezbytně dlouhou, resp. krátkou cestu,“ říká k tomu výživová poradkyně ze Světa zdraví Kamila Novotná.
Věděli jste, že…... pohanku ani nemusíte vařit? Nejlepší je prostě ji na 20 minut zalít vroucí vodou a nechat stát. Uchováte tak maximum minerálních látek i vitaminů, včetně nejcennějšího rutinu, který se vařením zbytečně ničí.
Země česká, domov můj
„Na lokálním stravování mě také baví, že má každá potravina svůj příběh, za kterým si vy jako spotřebitelé můžete dojet. Udělat si výlet, protáhnout tělo a zajet na tu nejbližší farmu, za nejbližším pěstitelem. A každá záminka pro to vydat se z kanceláře se nejen v rámci zdravého životního stylu počítá,“ říká otevřeně Markéta Brožová, hlavní trenérka fitness center Contours, podle které už ani neplatí přímá úměra mezi „domácím“ a „dražším“. Ceny se stávají stále příznivějšími a vaše české „experimentování“ vás tak nemusí stát balík, ani když se rozhodnete pro bio kvalitu.
I Česko má své superpotraviny. Podívejte se, které to jsou:
Ovocný a zeleninový zázrak
Že si na české potraviny zvykáte, ale nedáte dopustit na exotickou zeleninu a ovoce? To je velká chyba. „Například jablka v sobě mají hodně tzv. pektinu, vlákniny, která pomáhá s trávením, umí dobře zasytit, protože váže vodu. S vlákninou jsou na tom podobně hrušky, české švestky a jiné ovoce, které máme na každém rohu a možná i vinou toho je pokládáme za příliš obyčejné a míjíme ho. Jakkoliv se ale v jídelníčku cení pestrost, u dováženého ovoce a zeleniny se nemusí vždycky vyplatit,“ upozorňuje výživová poradkyně ze Světa zdraví s tím, že domácí, české ovoce a zelenina (a české potraviny jako takové) vždycky budou to nejlepší pro české zažívání.
Foto: Thinkstock
Exotika vs. alergie
Naše tělo je na zpracování lokálních surovin nejlépe vybavené, uzpůsobovalo se tomu po celá staletí, ale takový ananas? Je sladký a skvělý a také zdravý, ale najdete spoustu lidí, které po něm brní jazyk nebo pálí žáha, protože jejich zažívání na něj není připravené! A brnění jazyka také může ukazovat na možnou potravinovou alergii, která může být dána mimo jiné faktem, že ananasy nejsou sklízeny ve fázi zralosti. „Cokoliv, co k nám putuje přes půlku zeměkoule, se sklízí zelené, nezralé, aby pak ovoce nebo zelenina dozrávaly cestou, ve speciálním plynném prostředí. Také tu jsou chemická ošetření proti plísním a škůdcům, jež mohou ovoce a zeleninu napadnout cestou,“ poukazuje na další fakta Kamila Novotná.
Luxusní pečivo
Arabský chléb vám pravda neublíží, ale tradiční české pečivo je také Něco. „Vždycky se u nás pekl kváskový chléb. Kvalitní kváskový chléb, ideálně z žitné mouky, je nabitý minerálními látkami (hořčík, vápník), vitaminy (například skupiny B), vlákninou… takže opět vhodný i pro redukční jídelníček,“ konstatuje na rovinu výživová specialistka ze Světa zdraví a Markéta Brožová z Contours ji ještě doplňuje: „Stejně jako u jiných sacharidů je vhodnější pečivo konzumovat spíše dopoledne, aby se vám snáze dařilo hubnout, ale jinak se ani chlebu skutečně vyhýbat nemusíte.“
Typické české vaření zdravě
„Jíst česky se dá i zdravě. Jen si musíte umět poradit s některými nástrahami:
– Zahušťujte strouhanou bramborou, nikoliv bílou moukou
– Místo smetany přidávejte do omáček například tvarohovou lučinu
– Vařte se spoustou zeleniny, třeba i u svíčkové navyšte množství, omáčka se vám tím přirozeně zahustí a bude mít výraznější chuť (a naučte se taky dušenou mrkev, kedlubnové zelí a jiné zeleninové recepty, které naše babičky používaly úplně automaticky, ku zdraví celé rodiny)
Jsou to maličkosti, ale jídelníček se díky nim stane mnohem zdravějším. Vyhýbat se nemusíte ani masu. Když si vyberete dobrý chov, můžete využívat české maso, co hrdlo ráčí: od kuřecího přes králíky až po česká hovězí plemena. Jsou tu také sádky s rybami, z nichž se pro redukční jídelníček hodí například pstruzi, líni, okouni.
Foto: Thinkstock
Ryze český, lokální a zdravý jídelníček!
Co je české, nemusí být chuťové nudné. A co je české, může být i zdravé. Stačí se podívat na ukázkový jídelníček a bude vám jasné, že to s tou lokální dietou musíte zkusit také! Snídaně – český jogurt se živými kulturami, ořechy, vločkami a čerstvými nebo sušenými jablky či švestkami Svačina – řeřichové klíčky na plátku kváskového chleba namazaného lučinou Oběd – Králík na kmínu a česneku + salát z červené řepy / nebo králík pečený na řepě a česneku, s bramborem Odpolední svačina – syrečky s ředkvičkou nebo s mladou mrkvičkou Večeře – polévka z jarní cibulky se ztraceným vajíčkem
+ popíjejte čaj z mladých kopřiv, podpoříte zažívání i jarní detoxikaci
Mohlo by vás taky zajímat: