Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama
Reklama

Honí vás mlsná? Klidně hřešte, ale ve správnou dobu!

I když se snažíte jíst zdravě nebo držíte dietu, hřešení není nic trestuhodného a zakázaného. Hřešit ve správnou dobu vám totiž neublíží, ba naopak může vaší formě dokonce prospět!
Vydáno: 10.06.2019
Ani když hubnete si dortíky úplně odpírat nemusíte
Ani když hubnete si dortíky úplně odpírat nemusíte Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Předsevzetí dodržovat nějakou dietu nebo striktní stravovací režim celoživotně je předem odsouzené k nezdaru. Každé omezení ve výběru potravin nebo velikosti porcí je stále omezením, a to je dlouhodobě neúnosné. Pokud vydržíte dost dlouho, určitě zhubnete, ale držet se nelze až do smrti. Co musíme s vypětím všech sil držet, jednoho krásného dne pustíme, protože síly zkrátka dojdou. Pak nastane katastrofa v podobě přejídání se, jojo efektu, frustrace, beznaděje, ztráty motivace či znechucení sebe sama.

Aby k takové pohromě nedošlo a abyste se zbytečně nevyčerpávali držením něčeho, co udržet nejde, naučte se mlsat a dopřávat si kalorické dobroty v ten správný čas během dne. Energii, kterou byste jinak plýtvali na nesmyslně přísný režim, pak investujte raději do cvičení, práce nebo zábavy!

A pozor – ještě jedna nesmírně důležitá věc! Hřešení nepovažujte za něco hříšného, trestuhodného, zakázaného či nesprávného, co vás zavede přímo do dietních pekel. Hřešení začněte vnímat jako odměnu, potěšení a motivaci pro další snažení.

Zde je několik tipů, jak na to:

Dejte si ráno

Z hlediska hubnutí je v zásadě jedno, zda kalorie sníte ráno nebo večer, nicméně večer míváme mnohem větší sklony k přejídání se a i ta „vůle“ je po celém dni jaksi slabší. Pokud máte rádi sladké, dejte si ho k snídani. Abyste zabránili případnému přejídání se během dne, dodržujte tříhodinové rozestupy mezi jídly a nic sladkého už ten den nejezte.

Dopřejte si po tréninku

Po silovém i aerobním cvičení jste vyčerpali zásoby glykogenu ve svalech. Ten je třeba doplnit, aby svaly rostly a sílily. Pokud se po tréninku nenajíte, vaše tělo se dostane do nouzového režimu a nebude chtít pustit ani gram tuku. Zbavte se proto dietářského myšlení typu: „Když cvičím, tak to přece nepokazím jedením!“ a dopřejte si něco sladkého, z čeho byste jinak měli výčitky – dejte si muffin, koláček, kousek čokolády nebo sušené ovoce.

Udělejte pauzu v dietě

Po několika týdnech redukčního režimu si udělejte na pár dní dovolenou. To neznamená, že byste se měli začít bezhlavě přejídat, jen si povolte opratě. Zpomalený metabolismus se zase vzpamatuje a po znovunastolení stravovacího řádu budete hubnout o to lépe. Odpočinete si i psychicky – a to je taky strašně důležité!

Užijte si cheat day 

Máte chuť na všechno, co vidíte či cítíte? Udělejte si legální a plánovaný cheat day, kdy si dáte všechno, co máte rádi a během diety nejíte. Možná, že nakonec zjistíte, že představy o jídle a jeho chuti byly lepší, než jídlo samotné.

Nejezte sami

Abyste měli jistotu, že je touha po jídle fyzickou záležitostí, nemlsejte sami večer u televize. Dejte si něco dobrého v dobré společnosti – vyvarujete se tak přejídání z emočních příčin, které vyvolává výčitky svědomí ještě dlouhé dny po „zločinu“.

Zdroj: Fithall.cz

fithall banner nový 3 Foto:   

Článek je zařazen v: diety, hubnutí, mlsání, jak zhubnout
Reklama