Honí vás mlsná? Klidně hřešte, ale ve správnou dobu!

I když se snažíte jíst zdravě nebo držíte dietu, hřešení není nic trestuhodného a zakázaného. Hřešit ve správnou dobu vám totiž neublíží, ba naopak může vaší formě dokonce prospět!

Předsevzetí dodržovat nějakou dietu nebo striktní stravovací režim celoživotně je předem odsouzené k nezdaru. Každé omezení ve výběru potravin nebo velikosti porcí je stále omezením, a to je dlouhodobě neúnosné. Pokud vydržíte dost dlouho, určitě zhubnete, ale držet se nelze až do smrti. Co musíme s vypětím všech sil držet, jednoho krásného dne pustíme, protože síly zkrátka dojdou. Pak nastane katastrofa v podobě přejídání se, jojo efektu, frustrace, beznaděje, ztráty motivace či znechucení sebe sama.

Aby k takové pohromě nedošlo a abyste se zbytečně nevyčerpávali držením něčeho, co udržet nejde, naučte se mlsat a dopřávat si kalorické dobroty v ten správný čas během dne. Energii, kterou byste jinak plýtvali na nesmyslně přísný režim, pak investujte raději do cvičení, práce nebo zábavy!

A pozor – ještě jedna nesmírně důležitá věc! Hřešení nepovažujte za něco hříšného, trestuhodného, zakázaného či nesprávného, co vás zavede přímo do dietních pekel. Hřešení začněte vnímat jako odměnu, potěšení a motivaci pro další snažení.

Zde je několik tipů, jak na to:

Dejte si ráno

Z hlediska hubnutí je v zásadě jedno, zda kalorie sníte ráno nebo večer, nicméně večer míváme mnohem větší sklony k přejídání se a i ta „vůle“ je po celém dni jaksi slabší. Pokud máte rádi sladké, dejte si ho k snídani. Abyste zabránili případnému přejídání se během dne, dodržujte tříhodinové rozestupy mezi jídly a nic sladkého už ten den nejezte.

Dopřejte si po tréninku

Po silovém i aerobním cvičení jste vyčerpali zásoby glykogenu ve svalech. Ten je třeba doplnit, aby svaly rostly a sílily. Pokud se po tréninku nenajíte, vaše tělo se dostane do nouzového režimu a nebude chtít pustit ani gram tuku. Zbavte se proto dietářského myšlení typu: „Když cvičím, tak to přece nepokazím jedením!“ a dopřejte si něco sladkého, z čeho byste jinak měli výčitky – dejte si muffin, koláček, kousek čokolády nebo sušené ovoce.

Udělejte pauzu v dietě

Po několika týdnech redukčního režimu si udělejte na pár dní dovolenou. To neznamená, že byste se měli začít bezhlavě přejídat, jen si povolte opratě. Zpomalený metabolismus se zase vzpamatuje a po znovunastolení stravovacího řádu budete hubnout o to lépe. Odpočinete si i psychicky – a to je taky strašně důležité!

Užijte si cheat day

Máte chuť na všechno, co vidíte či cítíte? Udělejte si legální a plánovaný cheat day, kdy si dáte všechno, co máte rádi a během diety nejíte. Možná, že nakonec zjistíte, že představy o jídle a jeho chuti byly lepší, než jídlo samotné.

Nejezte sami

Abyste měli jistotu, že je touha po jídle fyzickou záležitostí, nemlsejte sami večer u televize. Dejte si něco dobrého v dobré společnosti – vyvarujete se tak přejídání z emočních příčin, které vyvolává výčitky svědomí ještě dlouhé dny po „zločinu“.

Zdroj: Fithall.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.