Diety a hubnutí

23. května 2016 04:40

Martina Čerňanská

Jak zhubnout v každém věku aneb Když je vám 30, 40 nebo 50

Mnohdy se trápíme drastickými dietami, i když se stačí vzdát prohřešků a „projíst“ se ke zdraví a optimální váze. Dříve než začnete tělo formovat na dovolenou a mávat tukovým polštářkům na rozloučenou, vyplatí se nastavit si hubnutí podle vaší věkové kategorie.

Nadbytečný tuk v inkriminovaných partií je sice stále ten jeden, ale za to tipy, které vám usnadní redukovat hmotnost, se různí. Dopřejte tělu to, co ve vašem věku potřebuje, a usnadněte si a zároveň zefektivněte snahu za cestou k vysněné postavě.

Když vám hlásí občanka třicet

V tomto věku obecně náš metabolismus funguje správně a postačí omezit kaloricky náročné potraviny a konečně začít chodit na hodiny aerobiku a spinningu pravidelně, ne věčně jen hledat výmluvy. Vesměs v tomto věku ještě máme každý pátek namířeno do baru a nedělá nám problém se pořádně rozptýlit, což se bez alkoholu jen stěží obejde, a místo toho abychom se o víkendu zregenerovali, se cítíme mnohdy pod psa. Každý den usilujte o to, abyste do postele zapadla dříve než po půlnoci a nejlépe tak, ať vás do probuzení dělí alespoň sedm hodin čistého spánku. Jedině tak se vykašlete na pojídání laskominek během jedenácté hodiny a popíjení energy drinků – právě tyto nešvary se na váze umí výrazně promítnout.

Mějte na paměti:

 • Pizza, hamburger ani nezdravá obložená bageta z obchodu není cestou k ideální hmotnosti. Podobně jsou na tom také koblihy, donuty a jiné chutná, leč kaloricky náročné bomby.
 • Milujete kávu? Tak na tu s napěněnou čepicí šlehačky a s přemírou cukru zapomeňte. Uvařte si tu černou bez cukru.
 • Nesnídejte „ultra zdravé“ zapékané müsli. Raději si uvařte špaldovou kaši a posypte ji hořkou čokoládou nebo kousky banánu se skořicí.
 • Propadněte salátům a do práce si noste svačiny. Za prvé ušetříte, a navíc nebudete mít tendenci vykoupit bufet u vás ve firmě.

Blížící se menopauza klepe na dveře aneb Je mi 40

Ne všechny ženy jsou na tom stejně, ale vesměs se první hormonální kolize může objevit s příchodem 40 nebo těšně po ní. S těmito změnami, které mají za následek střídání nálad, se v oblasti duševna pojí stavy, jež charakterizuje střídavě oblačno a pak náhle zataženo se slzavými přeháňkami, a proto se vám automaticky nabízí začít tyto depresivní stavy zajídat. Možná se vám trochu uleví, ale bohužel rozhodně ne nadlouho, protože odraz v zrcadle vás pak nažene do deprese číslo dvě. Zkuste svoji duši zklidnit, vsaďte na cvičení jógy nebo pilates. Co se týká jógy, zkuste tu hormonální. Pomáhá jak s otěhotněním, tak také navrací hormonální hladiny do normálu a tím také usnadňuje průběh nepříjemného klimakteria, jež má počíháno na všechny ženy bez výjimky.

Co vám pomůže?

 • Nastartujte den snídaní, vodou s kapkou citronu a vyzkoušejte rozhodně i rostlinná mléka.
 • Uvařte si místo brambor k obědu bulgur.
 • K televizi chroupejte kousky okurky, olivy, papriky či jiné zeleniny, kterou si pro lepší chuť můžete namáčet do domácího jogurtového dresinku bez přídavku majonézy.
 • Střídavým chutím na sladké zamezíte tím, že budete jíst pravidelně menší porce, zato častěji.
 • Večer namísto mléčných koktejlů zdravě povečeřte (losos na grilu se zeleninovým salátem, plátek celozrnného chleba)

50 je tu a vy se trápíte tím, že vaše krása uvadne? Ale kdepak!

Tohoto věku se většina žen bojí jako čert kříže, ale je důležité vědět, že rozhodně neoprávněně. Pokud se o sebe budete správně starat, můžete do kapsy strčit kdejakou třicítku, co na údržbu svého já zvysoka dlabe. Pokud vám menopauza dělá v těle paseku, můžete si pomoci s umělými hormony, které všechny projevy zažehnají, bohužel však tato terapie není pro každého. Ženy v tomto věku také stále častěji vsázejí na přírodu – oblíbené fytoestrogeny obsažené v sóji, červeném jeteli, lněném semínku a dalších. Nezbytná je také zdravá životospráva, se kterou ruku v ruce přichází také umírnění hmotnosti, nebo její udržení v ideálních hodnotách. Rozhodně vás nebudeme nabádat k tomu, ať svůj organismu trápíte drastickými dietami, to vůbec ne. O tomto to prostě není. Navíc se vyplatí počítat s tím, že naše tělo nepálí tuky a cukry tak snadno, jako tomu bylo dříve, proto se vyplatí neztrácet snahu a počkat si na výsledky, které rozhodně přijdou.

Tipy, co vám pomohou:

 • Zajděte si zaplavat, procházejte se nebo šlápněte do pedálů.
 • Hladiny hormonů nadbytečný tuk ovlivňuje a mimo jiné zatěžuje srdce a cévy. Dokonale vás zasytí právě bílkoviny, ať už ve formě vajec, tofu, mořských či sladkovodních ryb, krůtího, kuřecí či dietního králičího masa.
 • Těstoviny a rýži vyměňte za quinou a kuskus. Tyto přílohy neváhejte také zakomponovat do salátů. Skvělý je mimo jiné také ten z červené čočky.
 • Na žitný plátek s tvarohovou pomazánkou přizvěte nejenom kolečka rajčat nebo okurky, ale také naklíčenou fazolku mungo. Klíčky luštěnin jsou totiž plné vitamínů, enzymů a také přispívají k léčbě diabetu.
 • Máte chuť mlsat? Připravte si chutný raw krém jako dezert, který se obejde bez pečení, a navíc je opravdu zdravý.

-lz-

Sdílejte článek
Štítky cukr dieta salát

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.