zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Krev na vás prozradí víc, než si myslíte. Co všechno z ní lze zjistit?

Výsledky krevního vyšetření vám nejlépe vysvětlí lékař
Autor: iStock Výsledky krevního vyšetření vám nejlépe vysvětlí lékař
anna kopečková , Vydáno: 07.11.2017
Krev. Něco tak tajemného, ukrytého uvnitř nás. Něco nesmírně cenného a unikátního. Zjistěte, co na vás může krev prásknout a nebraňte se nechat si udělat krevní obraz i v případě, že se cítíte dobře. Krev ví zpravidla víc a hlavně dřív, než my!

reklama

Krev je definovaná jako tkáň, jejíž funkcí je dopravovat živiny (kyslík, glukózu, sacharidy, proteiny, tuky, minerály, vitamíny) do dalších tělesných tkání či orgánů a odvádět z nich odpadní produkty (oxid uhličitý, kyselinu mléčnou).

Krev distribuuje po těle bílé krvinky, zajišťující imunitu, ale také hormony, zodpovědné za bezvadné fungování organismu.

Krvi stojí za to věnovat pozornost už jen kvůli tomu, že tvoří až 8% naší hmotnosti (4 - 6 litrů). Rudou barvu získává díky barvivu hemoglobinu a tajemstvím není ani to, že proudí cévami, je poháněná srdcem a okysličovaná v plicích.

Červená životodárná tekutina plní také diagnostickou funkci - umí na náš zdravotní stav prozradit víc, než by se na první pohled mohlo zdát.

Když je něčeho málo nebo moc

Poté, co dostanete výsledky krevního vyšetření do rukou, se zaměřte na sloupce, v nichž je vyznačený nedostatek dané látky, její norma i nadbytek, většinou černou tečkou. Tečkami ve sloupci normy se zabývat nemusíte, pozornost věnujte těm, které se pohybují v nedostatečné nebo nadměrné míře. Pokud nebudete výsledkům rozumět, nechte si je vysvětlit od lékaře. V žádném případě nehledejte na internetu diagnózy - ty se musí stanovit komplexně, ne jen z jednoho izolovaného krevního údaje!

Hematokrit (HT, Htc)

Označuje podíl červených krvinek v krvi. Snížené hodnoty mívají pacienti s anémií.

Hemoglobin (Hb)

Vyjadřuje hmotnost krevního barviva. U chudokrevných jedinců je jeho zastoupení opět nedostatečné. Společně s erytrocyty se označuje hemoglobin a hematokrit jako červený krevní obraz a bývá daný geneticky. U vytrvalostních sportovců předurčuje jejich výkonnost (jde o přenosovou kapacitu krve pro kyslík).

Leukocyty (leu)

Bílé krvinky vypovídají o naší imunitě. Jejich zvýšená hodnota poukazuje na infekční onemocnění, a to hlavně bakteriální povahy. Vymknutí se z normy může být zapříčiněno také fyzickým přetrénováním.

C - reaktivní protein (CRP)

Zvýšení této hodnoty znamená boj organismu s bakteriemi, onkologickým onemocněním či parazity.

Glykemie

Označuje koncentraci cukru glukózy v krvi. Zvýšená hodnota glykemie na lačno je předzvěstí diabetu a je nutné zpozornět!

Cholesterol

Rozlišujeme HDL a LDL cholesterol. Ten HDL je neškodný, naopak cholesterol LDL našemu zdraví neprospívá.

Hormony, vitamíny, onkogenní faktory, trombofilní stavy, kardiální markery a mnoho dalších informací lze z krevního odběru vyčíst také. Záleží na tom, proč se chcete nechat vyšetřit. Výsledky si, pokud možno, nechte interpretovat lékařem, který je dokáže vidět v širších souvislostech.

Zdroj: Fithall.cz

fithall banner new2 Foto:  

Mohlo by vás taky zajímat:

Víte, jakou máte krevní skupinu?

Dieta podle vaší krevní skupiny

 

 

8 chyb, kterými si zpomalujete metabolismus

Tohle už jste určitě slyšela nejméně stokrát. Abyste si zrychlila spalování, stačí maličko – vybudovat si svaly, pít litry vody (a zeleného čaje) a netrávit celé dny sezením. Jenže existuje snad milion dalších věcí, které mají na dobré spalování vliv. A právě ty vám možná zavírají cestu k rychlému metabolismu.

Nejíte dost mléčných výrobků

Nejíte mléčné výrobky

Svaly jsou pro zachování správné rychlosti spalování stěžejní. A protože mléčné výrobky jsou plné velmi kvalitních syrovátkových bílkovin a kaseinu, jsou pro růst svalů velmi důležité. „Syrovátka skvěle podporuje syntézu bílkovin, což pomáhá budovat svalstvo, a kasein brání odbourávání bílkovin a tím i úbytku svalové hmoty,“ říká nutriční expert Brian St. Pierre. Dokonce se ukázalo, že ženy, které si mléko a produkty z něj dopřávaly tři- až sedmkrát denně, shodily více tuku a nabraly více svalů než ženy, které jedly těchto produktů méně. Neváhejte proto a dejte si každý den alespoň tři porce mléka, tedy například jogurt, sýr a hrnek kvalitního kakaa.

 


reklama

Související témata: cholesterol , krev , cukrovka , diabetes , anémie , chudokrevnost , krevní testy , odběr krve , krevní obraz , krvinky , glykémie , CRP , HDL , LDL

reklama

Přečtěte si také

reklama