Řeč těla: Jaké potíže nám odkrývá chudokrevnost?
Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.
V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.
Chudokrevnost neboli anémie je nedostatek radosti ze života. Pocit, že nám život utíká pod rukama, že už nic neprožijeme. Je to také strach ze života a pocit vlastní nedostatečnosti. Pokud nevidíme své úspěchy, nedokážeme si nastavit vnitřní klid. V období problémů si pouze stěžujeme, místo abychom jim čelili a řešili je. Červená složka krve znamená vitalitu, její snížení tak znamená nedostatek sil, radosti ze života a malé dispozice zvládat životní zkoušky. Tito lidé častěji potřebují oporu svého okolí a ochranu. Vnímají kolem sebe hlavně nejistoty. Lidé s anémií se tak nemohou v životě pořádně nadechnout.
Jaké jsou duševní příčiny potíží s anémií?
Jak dokážete zdolávat překážky? Umíte žít přítomným okamžikem? Máte pozitivní myšlení?
Anémie z duchovního hlediska vzniká na základě malé radosti ze života. Příčinou může být mnoho povinností, vliv dominantního partnera, utlumená chuť žít, u dětí se může jednat o velké nároky rodičů. Dále je to malá psychická odolnost vůči stresu, nerozhodnost při řešení životních problémů a pocit, že okolí nám nerozumí. Pokud delší dobu nejsme spokojeni ve svém životě, nemáme žádnou oporu, může s objevit anémie.
Položte si následující otázky:
Máte důvěru ve svůj život? Radujete se ze života? Máte rádi svůj život? Bojíte se dalších dnů? Myslíte pozitivně?
S anémií jsme se setkala už před lety, ale nejvíce jsem ji začala řešit před sedmi lety. V té době jsem byla hodně unavená a nemohla jsem skoro vůbec sportovat. Vždy jsem aktivně sportovala a měla jsem i dobrou fyzičku. Najednou jsem sotva vyšla schody a často jsem byla zadýchaná. Myslela jsem si, že mám nějaký zánět v těle, což výsledky krve nepotvrdily, a tak jsem si řekla, že jsem líná a ve sportu jsem přidala. Poté jsem omdlela ráno na tréninku a za týden znovu a v té chvíli jsem si uvědomila, že něco není v pořádku. Následně se přidalo pálení jazyka. Když jsem si už nemohla ani vyčistit zuby a nic trochu aromatického jíst, začala jsem to řešit přes lékaře a léčitele. Léčitel mi řekl, že mám nějaké streptokoky a moje doktorka internistka mi okamžitě vzala krev a prohlásila, že mám nejspíš anémii.
Anémie se potvrdila a výsledky byly tak katastrofální, že mi zakázala řídit auto a jakoukoliv namáhavou činnost a ptala se, zda nechci jít na transfuzi krve. Nakonec jsem to zvládla s léky, ale od té doby jsem se jich nezbavila. Vždy po menstruaci musím odpočívat a čekat, že se aspoň trochu hladina hemoglobinu srovná a já vyjdu aspoň schody. Sport už mohu dělat jen tehdy, když si srovnám aspoň trochu hladinu železa. K normálu se mi za ty roky ještě nikdy nepodařilo dostat. Naopak, často jsou výsledky fatálně nízké.
Vím, že je nutné pracovat se svojí myslí a uvědomuji si, jak často se vnitřně trápím tím, že mi život utíká mezi prsty. Mám tolik plánů a snů a nevím, zda si je všechny ještě stihnu splnit. V poslední době jsem však na mysli intenzivně zapracovala a poprvé za šest let se moje hladinu hemoglobinu a železa dostala blízko normálu, což je pro mne velký úspěch. Mám před sebou ještě mnoho práce a dlouhou cestu, ale vím, že mi to stojí za to!
Jak k nám anémie promlouvá?
Snížením krevního barviva v krvi (hemoglobinu) a červených krvinek (erytrocytů). Objevuje se únava, dýchavičnost, dušnost, malátnost, bolesti hlavy, nevolnost, náchylnost k infekcím, hučení v uších, pálení jazyka, bělost pokožky.
Jak si vyléčit anémii?
Naučit se vidět obyčejné krásy života, nemít obavy z budoucnosti a smířit se s během času. Neotáčejte se do minulosti a nelitujte toho, co jste v životě nezvládli. Spíše naopak, snažte se každou životní překážku vzít jako výzvu a posun ve svém životě. Nesrovnávejte se s ostatními. Více se zaměřte sami na sebe a na své prožitky radosti. Myslete pozitivně.
Do jídelníčku zařaďte více brokolice, červené řepy, třešní, borůvek, švestek nebo i červeného masa. Nezapomínejte na procházky na čerstvém vzduchu a přidejte více vitamínu B, B12 a kyseliny listové.
Afirmace pro léčbu: „Je pro mne bezpečné pociťovat radost v každé oblasti mého života. Miluji život.“
Šárka Vávrová
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie