Má vaše dítě nadváhu? Zapomeňte na dietu!

Děti a diety - už to samotné spojení zní jaksi nepatřičně. A zrovna tak nepatřičné je, abychom děti vystavovali jakýmkoliv jídelním podivnostem.

V dnešní době lidé na jedné straně až hystericky řeší to, co si vkládají do úst, a na straně druhé narůstá epidemie obezity, a to i té dětské.

V minulosti jsme neměli na výběr z dvaceti druhů jogurtů a čokoládových tyčinek a neproseděli jsme celé odpoledne u počítače nebo televize. Normální svačinou byl bílý rohlík s máslem a jablko a po ní následovalo celé odpoledne venku. Normální bylo (a stále je) jíst společně, u jednoho stolu, bez puštěné televize.

Děti naprosto věrně kopírují vše, co vidí u svých rodičů, a proto, když maminky drží celoživotně diety a snaží se hubnout, jejich dcery takové chování považují za normální a pravděpodobně se v dospělosti uchýlí ke stejnému kolotoči. Když se doma bude vařit a jíst zdravě, děti to budou považovat za zcela přirozené také.

Pokud se potýkáte s nadváhou u dětí, rozhodně nevolte jako řešení dietu. Zkuste upravit energetickou bilanci (méně kalorií a víc pohybu), vysvětlovat a hlavně jít příkladem! Zde je několik tipů, jak na to:

Příklady táhnou

V první řadě začněte u sebe a svého partnera (zapojte i babičky a tety, se kterými jsou děti v kontaktu). Jezte zdravě a rozumně, bez negativních komentářů k jakémukoliv druhu jídla (i kdyby vám nechutnalo). Děti potřebují vědět, že se zelenina a ovoce musí jíst, i když existují pro ně chutnější pokrmy. Vysvětlujte jim, proč je zelenina zdravá, a co našemu tělu přináší. Zeleninu nabízejte dětem ke každému jídlu!

Zapojte fantazii

Zkuste schovat zeleninu do jídla tak, aby děti nepoznaly, že tam je. Při servírování jídel si dejte záležet na vtipné a zajímavé prezentaci - můžete použít kousky barevné zeleniny či vykrajovátka - chce to sice trochu práce navíc, ale určitě se vyplatí.

Foto: iStock

Sladkosti za odměnu?

Když sladkosti, tak jen výjimečně. Děti by k sladkostem a jiným pochutinám neměly mít volný přístup - schovejte je do šuplíku, kam chodíte jen vy, abyste nad jejich spotřebou měli kontrolu. Dětem sladké nezakazujte - zbytečně by po takových dobrotách toužily a snědly by jich o to víc. Dejte si také pozor na odměňování cukrovinkami - v první řadě musí být odměnou pochvala, úsměv, ocenění a pohlazení a až v druhé řadě jídlo - pokud se pro dítě stane jídlo jedinou a hlavní odměnou, v dospělosti se s největší pravděpodobností bude potýkat s emočním jedením a nadváhou.

Pozor na cukr

Cukr je návykový. Jak pro děti, tak pro dospělé. Neučte děti sladit nápoje, neservírujte jim k snídani sladké cereálie, zbytečně je nekrmte sladkostmi. Vytvořte jim prostředí, kde je normální jíst ovoce, zeleninu, maso a přílohy, a kde se mlsá jen občas.

Komentujte reklamy

Děti jsou na reklamy extrémně chytlavé a samozřejmě v obchodech chtějí to, co v nich vidí. Když bude v televizi reklama na cukrovinky, vysvětlete dětem, že ji ukazují zřejmě proto, že dotyčný produkt není zdravý a nikdo by si ho jinak nekoupil. Šťavnatá jablíčka reklamy nepotřebují.

Zdroj: Fithall.cz

Save

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.