zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nebojte se svalů: 6 důvodů, proč je lepší mít jich v těle víc než tuku

Čím víc svalů budete mít, tím bude vaše tělo rychleji spalovat
Autor: iStock Čím víc svalů budete mít, tím bude vaše tělo rychleji spalovat
anna kopečková , Vydáno: 03.05.2017
Nejlepší je mít přiměřené množství obojího. Pokud ale chcete mít a do budoucna si udržet zdravé a na pohled hezké tělo, je lepší mít tuku méně a na svalech trochu zapracovat.

reklama

Určité procento tělesného tuku nezbytně potřebujeme ke správnému fungování organismu. U žen se jedná především o menstruační cyklus a schopnost reprodukce, u mužů o zdroj energie, který je prakticky nevyčerpatelný.

To, jaký podíl svalové a tukové hmoty považujeme za vyhovující my sami, se mnohdy radikálně liší od toho, co je optimální pro naše tělo. V současné době většina lidí bojuje s vyšším procentem tělesného tuku a menším podílem aktivní hmoty. Výjimkou však nejsou ani jedinci s kriticky nízkým podílem tukových zásob!

Proč je ale přece jen lepší mít více svalů a méně tuku?

1. Svaly umožňují pohyb

Svaly hýbou naším tělem a pohyb znamená život. Čím kvalitnější, silnější a flexibilnější svaly budete mít, tím lépe se budete pohybovat. Nedovolte vašim svalům zahálet – pokud je nebudete používat, zanedlouho zjistíte, že už ani použitelné nejsou.

2. Svaly dávají tělu tvar

Pouhým zhubnutím své postavě žádné tvary nedodáte. Toho lze dosáhnout jedině pravidelným silovým tréninkem! Ať už usilujete o kulatější pozadí, pevnější prsa či stehna nebo širší ramena, svalová hmota vám k tomu dopomůže.

3. Svaly spotřebovávají energii

Svaly jsou metabolicky aktivní tkáň! Zatímco tuková hmota sama o sobě žádnou energii nespotřebovává, hmota svalová ano. Čím víc svalů budete mít, tím víc kalorií budete pálit i v klidu, na pohovce před televizí. Víc aktivních svalů znamená možnost jíst víc, bez obav z přibírání.

4. Svaly nejsou hormonálně aktivní

Zatímco nadměrné množství tuku do našeho těla vysílá signály hladu (konkrétně hormon leptin), svalová hmota nic takového nezpůsobuje. Jednoduše řečeno, čím větší nadváhu máte, tím máte větší hlad, což vede k dalšímu nabírání! Obezita je zodpovědná i za další endokrinní poruchy spojené s poruchami plodnosti či cukrovkou.

5. Svaly nezpůsobují metabolické poruchy

Metabolický syndrom označuje spojení některých nemocí a rizikových faktorů, jejichž výskyt vede k celé řadě zdravotních komplikací. Patří mezi ně diabetes II. typu, inzulinoresistence, hypertenze i obezita. Čím víc tukové tkáně máte, tím pravděpodobnější je rozvoj tohoto syndromu. Vysoký krevní tlak ani cukrovka nebolí, o to jsou však zákeřnější – mohou rovnou zabíjet. Velké množství svalové hmoty maximálně způsobí to, že vám bude víc napínat tričko, ale rozhodně vás nebude ohrožovat na zdraví či na životě.

6. Ve svalech se skrývá glykogen

Glykogen je zásobní cukr a v okamžiku, kdy vám dochází energie, si tělo sáhne právě do glykogenových zásob ve svalech a v játrech. Energie, která je uložená v tucích, je mnohem hůř dostupná. Teď nám to sice může přijít nesmyslné, protože chceme tuky redukovat, nicméně z evolučního hlediska znamenaly podkožní zásoby tuku šanci na přežití i v dobách strádání.

Zdroj: Fithall.cz

fithall banner nový 1 Foto:

Mohlo by vás taky zajímat:

Pravdy a mýty o posilování břicha

O posilování břišních svalů toho bylo napsáno už hodně. Jelikož je ale opakování matkou moudrosti, není vůbec na škodu připomenout hlavní zásady procvičování středu těla, a také vyvrátit některé s břichem spojené mýty.

Nelze hubnout tuk jen z břicha

Nelze hubnout tuk jen z břicha

Distribuce tukových zásob v lidském těle je dána geneticky. Při redukování hmotnosti se nemění počet tukových buněk, pouze jejich velikost. Lidé si často stěžují, že při hubnutí jim zeštíhlí ruce, nebo se zmenší prsa, ale břicho či hýždě si zarputile drží své oblé tvary. To je dáno tím, že v určitých tělesných partiích je tukových buněk méně a jinde bohužel více. Pokud patříte k těm, kterým se tuk usídlil v pase, nic nevzdávejte, snažte se naopak o to usilovněji.

Pokud jste dřeli v posilovně a svaly se pořád schovávají, stačí už jen velmi málo, aby se ukázaly

Jak rychle vyrýsovat postavu aneb Ukažte na pláži své svaly

 

 

reklama

Související témata: posilování , svaly , hubnutí , jak zhubnout , tuk , štíhlá postava , jak posilovat

reklama

Přečtěte si také

reklama