Nehubnete? Kvůli těmto potravinám vaše tělo zbytečně zadržuje vodu

Nehubnete? Kvůli těmto potravinám vaše tělo zbytečně zadržuje vodu

Sice se říká, že je jedno, kolik člověk váží, a že by se měl soustředit hlavně na složení jídla, ale to se může dobře radit jenom těm, kteří s hmotností potíže nemají a snadno se vejdou i do starých úzkých kalhot. Ostatní smrtelníci, zápolící o každý milimetr k dopnutí sukně, se čas od času váží a mnohdy s nelibostí zjistí, že dieta i cvičení, kterými se celé týdny trápili, jsou bez efektu.

Realita není ale vždy tak jednoduchá. Dobře víte, že kilogram čisté svalové hmoty má mnohem menší objem než kilogram tuku a že tuk a voda jsou dvě zcela odlišné látky.

Zkuste se zamyslet nad svým jídelníčkem a odhalte v něm potraviny, které vám při hubnutí škodí mnohem víc, než se může na první pohled zdát – neschovávají do podkoží tuk, ale z různých důvodů vedou k zadržování vody.

Ovoce

Je plné vitamínů, minerálů, vlákniny, má nízkou kalorickou hodnotu, je neuvěřitelně chutné a šťavnaté, ale i přesto může držet vodu v podkoží jako rukojmí. Ovoce obsahuje drtivé procento sacharidů, a ty na sebe vážou vodu. Ovoce si klidně při hubnutí dejte, ale spíš v první polovině dne.

Rýže se zeleninou

Může být něco dietnějšího? Nehledě na naprostou absenci bílkovin, v tomto hubnoucím oblíbeném pokrmu najdete jen sacharidy. A sacharidy mohou při vyšší spotřebě jednoznačně vést k hromadění vody v těle.

Dietní suchary

Jednak pro obsah sacharidů, ale také podílem soli se různé knäckebroty, rýžové chlebíky a dietní suchary dostaly na černou listinu „zadržovačů“ vody. V soli je sodík a ten má přímý vliv na hospodaření organismu s vodou. Jeho úkolem je pustit z těla vody co nejméně ven a co nejvíc jí nechat uvnitř. Vyhýbejte se proto slaným potravinám. I když se to na první pohled nemusí zdát, suchary a křehké chlebíky bývají samy o sobě bez chuti, a právě přidáváním nemalého množství soli výrobci chuťové vlastnosti dohánějí.

Tuňák v plechovce

I když si koupíte toho ve vlastní šťávě, s množstvím soli, které v plechovce najdete, byste si mohli pomalu otevřít solné doly. Jestli ho máte rádi, už ho nesolte, a když si ho dáte do salátu, zeleninu nesolte také. Příjem sodíku z jedné plechovky této jinak zdravé rybky vám vystačí skoro na dva dny.

Nakládaná zelenina

A také nízkotučné sýry (například syrečky), libová šunka a další slané dietní dobroty opět vynikají podílem soli. Ačkoliv je jejich energetická hodnota nízká a nízký je v těchto případech i obsah sacharidů, kvůli soli se po jejich snědení můžete cítit jako cisterny s vodou. Pozor si také dávejte na dresinky a minerální vody. I tito zástupci příliš k odvodnění organismu nepřispějí.

Těstoviny a pečivo

I jejich celozrnné varianty jsou složené ze sacharidů, a jak již bylo řečeno, ty jsou se zadržováním vody jedna ruka. Pokud chcete trošku „splasknout“, zkuste to chvilku vydržet bez nich. Dopřejte si raději jako přílohu dušenou zeleninu.

Zdroj: Fithall.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.