Oblíbená dieta může ohrozit zdraví vašich orgánů. Jak tomu zabránit?

Až se budete rozhodovat, jaký druh redukční diety zvolíte, mějte na paměti, že každá z nich je náročná na jiné orgány. Když budete vědět, co strádá, budete moct tyto orgány podpořit buď výživou, nebo doplňky stravy!

V naší zeměpisné šířce i délce stále vnímáme pojem „dieta“ ve smyslu redukce hmotnosti. Slovo dieta ale označuje pouze výživu jako takovou. Smysluplná a vyvážená dieta žádné orgány nezatěžuje – naopak by jim měla prospívat! U diet redukčních je to ovšem trochu složitější.

Pokud po našem těle chceme, aby hublo, ochudíme ho o část energie, kterou bude muset krýt ze svých tukových zásob. Jakákoliv nadbytečná zátěž, což je i právě nutnost hledat zdroje energie jinde než v potravě, organismus zatěžuje.

Nadváha zatěžuje celé tělo a všechny orgány mnohem víc než rozumné a pomalé hubnutí, proto se ho nebojte, jen buďte rozumní!

Veganství

Rostlinná strava, raw či detoxikační ovocné a zeleninové kúry ochuzují tělo o proteiny. Tím trpí celý organismus, protože proteiny jsou základním stavebním kamenem všech tkání. I když v rostlinných zdrojích bílkoviny najdeme, nejsou plnohodnotné (přesněji jejich aminokyselinové spektrum není plnohodnotné!). Nadměrný příjem vlákniny zase zatěžuje trávení a způsobuje nadýmání.

Stravu proto doplňujte proteinovými nápoji (existují i veganské) a nezapomínejte hodně pít!

Low carb/ high fat

Ketogenní dieta, nízkosacharidové diety, sacharidové vlny či paleo stravování jsou stravovací systémy založené na vyšším příjmu bílkovin a tuků a omezeném příjmu sacharidů (či cyklování sacharidů/ vylučování sacharidů z určitých zdrojů). Pokud je sacharidů opravdu málo, tělo je nucené „vyrobit“ si je procesem zvaným glukoneogeneze. Tento proces je velice náročný a vyčerpávající pro celý organismus, takže je pak člověk unavený, padají mu vlasy a ženy ztrácejí menstruaci. Příliš mnoho bílkovin až moc zaměstnává ledviny!

Při těchto dietách pijte čaje podporující funkci ledvin a také litry čisté vody. Nedostatek sacharidů u mnohých také vede k záchvatům vlčího hladu a přejídání, po kterém následují výčitky svědomí, a tím trpí také psychika.

High carb/ low fat

Diety, které omezují příjem tuků, jsou velice nezdravé už z toho důvodu, že v tucích jsou rozpustné vitamíny A, D, E a K. Bez tuků nefunguje nervová soustava, endokrinní soustava ani termoregulace. Zvýšený příjem sacharidů má za důsledek nadměrnou stimulaci slinivky břišní, potažmo hormonu inzulínu, který se postará o výkyvy energie během dne, podrážděnost i zvýšenou ochotu těla ukládat přebytečné sacharidy v podobě tukových zásob.

Pokud se rozhodnete pro takovou dietu, vsaďte spíš na komplexní sacharidy a užívejte jako doplněk stravy omega-3 mastné kyseliny.

IIFYM (If It Fits Your Macros)

Jestliže víte, kolik sacharidů, bílkovin a tuků vaše tělo potřebuje, teoreticky by strádat nemělo ani při snížení celkového energetického příjmu. Nevýhodou tohoto stylu stravování je nutnost všechno vážit a živiny počítat. Tato dieta tedy nejvíc zatěžuje váš mozek. Pokud někdo bere IIFYM jako možnost, jak do svého jídelníčku propašovat nezdravé potraviny, neprospívá tím samozřejmě ani dalším orgánům. Na druhou stranu – naše tělo leccos zvládne a psychická pohoda je pro hubnutí nesmírně důležitá, takže i když si dáte něco „nezdravého“ pro tělo, může to být v tu samou chvíli „zdravé“ pro duši.

Zdroj: Fithall.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 6. 2024

Berani, dnes můžete očekávat, že budete ve svých mezilidských vztazích podnikavější. Můžete si najít nové přátele nebo si užít kvalitní čas s těmi starými. Je pravděpodobné, že se zintenzivní váš milostný život. Několik následujících týdnů vám poskytne vynikající zdroje pro zlepšení vaší citové pohody. Využijte toho.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.