Paleodieta aneb Jezte jako v pravěku

Budete zdravější, plni síly a ještě zhubnete. Stačí jíst jako naši předci v pravěku. Jenže je paleodieta opravdu takový zázrak? Odborníci si tím úplně jistí nejsou, ne nadarmo se této dietě říká tuková.

Na jednu stranu to má něco do sebe. Pravěcí lidé neznali nemoci, jako jsou rakovina, cukrovka, vysoký krevní tlak, infarkt nebo mrtvice. Ovšem než se příliš nadchnete, uvědomte si, že v té době se lidé nedožívali zdaleka tak vysokého věku, jako dnes, a také měli zcela odlišný životní styl. Celý den honili a lovili zvířata, často před nimi také museli utíkat, aby si sami zachránili život. Prostě nic takového, jako je dnešní celodenní vysedávání u počítače.

„Naši předci skutečně netrpěli tolika chronickými nemocemi jako my, ovšem důvodem nebylo jen jídlo. To by bylo stejné, jako říct, že žijeme třikrát déle než oni, protože jíme jídlo z fast foodu,“ namítá například doktor Christopher Ochner z newyorského Centra výzkumu obezity.

Druhá věc je, co se všechno může stát, když budete jíst moc bílkovin. V takovém případě totiž hrozí poškození ledvin a také se zvyšuje riziko osteoporózy (které si zvýšíte už jen tím, že naprosto vyloučíte mléčné výrobky, zásadní zdroj vápníku a vitaminu D). Nehledě na to, že v dnešní době se mají i zvířata lépe a jejich maso je tučnější, takže si i takto zvyšujete riziko srdečního onemocnění.

Přesto existují studie, které pozitivní dopad paleodiety dokazují. Jedna například zkoumala, jak se během dvanácti týdnů změní hladina cukru v krvi. Výsledky byly lepší než u středomořské diety, která povoluje obilniny, nízkotučné mléčné výrobky a oleje.

Co je dovoleno a co ne?

Základem paleodiety je předpoklad, že bychom měli jíst jen to jídlo, pro které bylo lidské tělo vyvinuté a na které je zvyklé. Jde hlavně o maso, zeleninu, ovoce nebo ořechy. Paleolit trval až tři miliony let, takže si lidský organismus na tuto stravu skutečně stačil zvyknout. Naopak moderní doba trvá jen několik tisíc let a i když máme pocit, že jídelníček máme pestrý, zdravý a vyvážený, lidské tělo si na všechny jeho součásti ještě nezvyklo, a proto nám nemusí dělat dobře.

Náš organismus není především zvyklý na potraviny zemědělského původu. Sem patří nejen obilniny, ale i luštěniny, oleje, cukry a také mléko. Pozitivem tedy je, že se zastánci paleodiety vzdávají jednoduchých sacharidů a i dalších průmyslově zpracovaných potravin. Naopak konzumují velké množství bílkovin, ovoce a zeleniny. Jenže také živočišných tuků, a to je problém u lidí, kteří nemají dostatek pohybu a svalů. Jen v takovém případě je totiž velké množství bílkovin vhodné.

Ne dieta, ale životní styl

Důležité je také si uvědomit, že paleodieta není chvilková záležitost. Můžete zhubnout hodně, ale jakmile se vrátíte ke svému původnímu jídelníčku, kila se postupně vrátí. Paleodieta je životní styl, to vám potvrdí každý její opravdový příznivec. A druhá věc, kterou musíte mít na mysli, je, že změna stravování nestačí. Musíte přidat pohyb a cvičit opravdu pravidelně.

Jak tedy může vypadat jídelníček podle paleodiety?

snídaně: vaječná omeleta

svačina: salát z libovolného ovoce

oběd: pstruh na másle, zeleninový salát

svačina: okurkový salát

večeře: kuřecí prsa na přírodní způsob

nebo

snídaně: vejce se slaninou

svačina: zeleninový salát s tuňákem

oběd: grilované krůtí maso se zeleninou

svačina: mrkvový salát s ananasem

večeře: hovězí steak

Přijdou vám vajíčka se slaninou po ránu jako příliš velká zátěž? Naopak, lidé, kteří se pro paleodietu rozhodli, si je nemohou vynachválit. „Není mi vůbec těžko, pět minut po snídani bych mohl jít běhat. A přitom si až do tří do odpoledne nevzpomenu na jídlo…“ říká například David. Terezu zase ohromil příval energie, který se díky nové stravě dostavil: „Skvěle spím, budím se naprosto odpočatá, po obědě už na mě vůbec nejde únava, naopak, jsem výkonnější, lépe se mi pracuje, lépe mi funguje mozek.“ A takových zkušeností je plný internet.

ana


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.