Pevná prsa? Hravě!

Prsní svaly představují partii těla, která se těší zcela jiné míře popularity u mužů a u žen. Zatímco ženy oblast hrudníku podceňují a na její procvičování zapomínají, ačkoliv by jim to prospělo, muži prsa trénují důkladně, protože klenutý a mohutný hrudník je jedním z výrazných symbolů mužnosti.

Ženské vnady se cvičením zvětšit bohužel nedají, ale tím, že zpevníme jejich svalové podloží, se zpevní a nadzvednou, což jistě není k zahození.

Na hrudníku si hoví tři svaly – velký sval prsní (musculus pectoralis major), malý sval prsní (m. p. minor) a pilový sval přední (m. serratus anterior). Všechny tyto svaly se mimo jiné podílejí na dýchání, takže jejich funkce není jen estetická.

Velký prsní sval začíná na klíční kosti, hrudní kosti a žebrech a upíná se na pažní kost. Hlavní náplní práce této svalové skupiny je flexe (ohýbání) v rameni, přitahování a vnitřní rotace paže i zvedání hrudníku.

Pod velkým svalem je ukrytý sval malý, který stahuje lopatky a ramena směrem dolů, takže se podílí na správném držení těla a jeho tréninkem můžeme předcházet bolestem zad v hrudní části páteře.

Pilový sval leží na straně hrudníku, přitahuje k němu lopatky a pomáhá při vzpažování nad hlavu.

Jestli se chystáte k moři nebo někam k rybníku, pořád ještě máte čas svůj dekolt hezky zpevnit

Aby prsa vynikla

Prsní svaly mají tendenci ke zkracování, které může vést ke kulatým zádům v oblasti hrudní páteře. V kombinaci s ochablými mezilopatkovými svaly je pak hezky nakročeno k vleklým bolestem zad i nehezkému držení těla se svěšenými rameny. Dámy mohou být obdařené sebelépe, ale s takovým držením těla krása hrudníku nemá nejmenší šanci vyniknout. O mužích platí to stejné – i s hezky vypracovanými prsními svaly chybné držení těla celkový dojem úplně zkazí.

Co cvičit

Královským cvikem na hrudník je tzv. benchpress, který se provádí vleže na lavici s velkou činkou. Ani ženy se bát tohoto cviku nemusí – stačí se v posilovně odvážně chopit velké činky bez přidaného závaží a cvičit pouze s ní (i tak váží dost, asi 20 kg).

Existuje ale také mnoho možností, jak prsa procvičit v pohodlí svého domova:

Stlačování malého míče – stoupněte si na podložku, narovnejte záda a lokty zvedněte přibližně do úrovně ramen. Mezi dlaně si vložte overball a s výdechem ho stlačujte. V krajní pozici vydržte několik vteřin a pak s nádechem povolte.

Kliky – nejjednodušší cvik s váhou vlastního těla procvičí komplexně prsní svaly, paže i záda. Pokud je pro vás verze s nataženýma nohama moc těžká, klidně cvičte na kolenou.

Rozpažování vleže – stačí vzít dvě činky nebo láhve s vodou a lehnout si na podložku. Zvedněte ruce vzhůru ke stropu a poté je s propnutými lokty rozpažujte. Stejně tak můžete provádět tlaky nad hlavu, kdy u země lokty skrčíte (do svícnu) a pak s výdechem propnete ke stropu.

Další cviky, které můžete dělat doma, najdete ve videu v úvodu článku.

A nezapomeňte, aby se prsní svaly nezkracovaly, po cvičení je důkladně protáhněte!

Zdroj: Fithall.cz

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.