zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Rostlinné tuky: 5 rad, jak se v nich vyznat

Spousta lidí si myslí, že margaríny jsou zdraví škodlivé. Jak je to doopravdy?
Autor: Thinkstock Spousta lidí si myslí, že margaríny jsou zdraví škodlivé. Jak je to doopravdy?
anna kopečková , Vydáno: 08.09.2016
Mnoho lidí si stále plete termíny, které s tuky souvisejí, a v důsledku toho možná i nakupují nevhodné produkty. Jsou margaríny nezdravé? Jsou vhodnější ztužené nebo jen částečně ztužené tuky? Známý specialista Petr Havlíček vše uvádí na pravou míru.

reklama

 

1. Výběr tuků přizpůsobte svému životnímu stylu.

Naši pradědečci a prababičky neseděli 8 hodin v kanceláři. Nejezdili autem. Neměli maso 2x denně. Jejich fyzická aktivita byla mnohem větší než dnes. Jejich jídelníček se tak mohl spíše podobat jídelníčku sportovců. V tom je vyšší zastoupení energie a tuků vyváženo energetickým výdejem.

Většina z nás sedí v kanceláři a tomu by se měl jídelníček přizpůsobit. Preferovat by se měly rostlinné oleje a kvalitní produkty z nich vyrobené, z živočišných tuků pak 2x týdně zařadit ryby.

6 zdravých náhražek másla

Tuky, které obsahuje klasické máslo, jsou většinou nasycené a je jich tam celkem hodně – asi 7 g v jedné lžíci. Jenže máslo vyžaduje spousta receptů na oblíbené koláče, chleby, muffiny a další druhy pečiva. A taky třeba na omáčky k těstovinám. Co dělat, když jsou tahle jídla tak dobrá, ale právě díky máslu našemu tělu spíš škodí? Naštěstí existují suroviny, kterými lze máslo výborně nahradit, a přitom jsou ještě zdravé! Díky nim budou mít všechny ty dobroty méně tuku i kalorií, ale stejnou, možná i lepší texturu i chuť.

Avokádo

Máslo - avokádo

Jestli je vaší oblíbenou snídaní toast s máslem, zkuste si ho pro změnu potřít rozmačkaným avokádem. Dodáte tělu potřebnou vlákninu, vitamín E a draslík. Avokádo má sice celkem vysoký obsah tuku, ale jde o kvalitní, mononenasycené tuky, které mají vysokou biologickou hodnotu. Pomáhají totiž snižovat špatný cholesterol a ten dobrý naopak zvyšují. Avokádo můžete využít i místo másla při pečení. Dužninu rozmačkejte vidličkou a použijte do těsta tolik této kaše, kolik vyžaduje recept másla.

 

2. Čtěte obaly

Pokud se na obale ve složení potraviny dočtete, že výrobek obsahuje částečně ztužené tuky, nedejte se nalákat nízkou cenou a raději zvolte jinou variantu. Částečně ztužené tuky obsahují trans mastné kyseliny, které by se měly v jídelníčku vyskytovat v co nejmenším množství. Samotného ztužování se ale bát nemusíte. Plně ztužené tuky sice obsahují nasycené mastné kyseliny, které by měly tvořit maximálně třetinu přijatých tuků, ale trans mastné kyseliny v nich nejsou. Kde najdete částečně ztužené tuky, se dozvíte ve videu Ing. Petra Havlíčka:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Havlíček - rostlinné tuky

 

3. Udělejte si jasno v terminologii

Pokrmové tuky jsou stoprocentní tuky, používají se převážně na smažení a pečení (např. Omega). Dříve se jim říkalo také „ztužené“. To je ale přežitek, i tyto tuky se obejdou bez ztužování.

Mezi roztíratelné tuky patří mléčné tuky (máslo), rostlinné tuky (margariny) a směsné tuky (obsahující mléčný tuk a rostlinné oleje a tuky). Jiné živočišné tuky (např. sádlo) se při výrobě roztíratelných tuků již nepoužívají. Rostlinné tuky jsou balené v kelímku nebo fólii. V těch v kelímku převažují zdraví prospěšné nenasycené mastné kyseliny a obsah trans mastných kyselin je nutričně nevýznamný (menší než u másla). Margaríny ve fólii mají více nasycených mastných kyselin, protože jsou určené na pečení nebo přípravu krémů a zde je potřeba tužší konzistence. Některé méně známé značky balené ve fólii, mající relativně nízký podíl na trhu, mohou ještě obsahovat trans mastné kyseliny okolo 4 %.

Tuky a zdravá strava: Proč je vepřové sádlo lepší než kokosový olej?

Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde. Tohle přísloví lze použít i v případě potravin. Prakticky jakákoli potravina může mít své plusy i minusy, záleží na úhlu pohledu. A tuky, zejména poslední dobou tolik diskutovaný palmový nebo kokosový, nejsou výjimkou.

„Pohled na výživu se v průběhu let mění, co bylo dříve špatné, nemusí dnes platit. Příkladem takové ´renesance´ jsou vejce. Dříve zatracovaná pro vysoký obsah cholesterolu, dnes ceněná pro vysoký obsah hodnotných a dobře stravitelných bílkovin, obsah fosfolipidu lecitinu a přítomnost polynenasycených mastných kyselin a celého spektra vitaminů a minerálních látek," říká odbornice na zdravý životní styl PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D.

Podobné to je i s tuky. V současnosti je na pranýři palmový tuk, vzkříšení zažívá máslo a opěvován je kokosový tuk. I zde ale platí, že každá mince má dvě strany.

Jaké jsou jejich plusy a minusy?

Palmový olej

tuky a výživa palmový

V čem je špatný:

 

Z výživového hlediska je nejčastějším argumentem proti palmovému oleji to, že obsahuje převážně nasycené mastné kyseliny. Hlavními mastnými kyselinami jsou kyselina palmitová, v menší míře jsou přítomny kyselina stearová a myristová.

 

V čem je dobrý:

 

Palmový olej má dobré technologické vlastnosti. Jeho použití umožňuje výrobcům vyhnout se částečně ztuženým tukům, které jsou často nositeli transmastných kyselin s velmi nepříznivým účinkem na zdraví. V těchto případech je potřeba použití palmového oleje hodnotit jako zdravotně přínosné. Argument, že je možné použít máslo nebo sádlo, zcela neobstojí. V potravinách, kde se palmový olej často používá (cukrovinky, polevy), je potřeba určitých technologických vlastností, jako jsou tuhost i při pokojové teplotě a chuťová neutralita. Tyto požadavky např. sádlo nebo máslo nesplňují.

Rozhodující je přitom vždy poměr mezi jednotlivými mastnými kyselinami. Pokud je ve složení výrobku uveden palmový olej, vůbec to automaticky neznamená špatný produkt. Pokud je použit v kombinaci s jinými oleji, je výsledný poměr mezi nasycenými a nenasycenými mastnými kyselinami příznivý. Nezapomínejme, že použití palmového oleje je stále menší zlo, než použití částečně ztužených tuků.

 

4. Nebojte se cizích názvů

Se zpracováním rostlinných olejů jsou spojena slova jako rafinace, transesterifikace či interesterifikace. Složitá cizí slova ale skrývají jednoduché procesy.

Rafinace představuje čištění olejů. Při rafinaci zbavíme olej nežádoucích látek, které snižují jeho kvalitu a trvanlivost. Částečně se odstraní i některé látky prospěšné. Díky rafinaci získáme chuťově neutrální oleje vhodné pro tepelnou úpravu. Výživová hodnota rafinovaných a za studena lisovaných olejů se moc neliší.

Transesterifikace nebo interesterifikace jsou pojmy, které někdo nazývá jako moderní způsob ztužování. To je omyl – ke ztužování nedochází. Jedná se o proces, kdy ze dvou olejů a tuků vzniká jiný, s odlišnými funkčními vlastnostmi. Při výrobě dochází díky enzymům ke stejným dějům jako při trávení tuků v našem organismu. Biochemické procesy jsou ve výrobě potravin běžné např. i v mlékárenském, kvasném, pekárenském i masném průmyslu.

Tuky nejsou tak špatné, jak se o nich dlouho tvrdilo. Dokonce se bez nich při hubnutí neobejdete.

Hubnutí a tuky: Jde to dohromady?

 

5. Používejte rostlinné oleje a tuky na studenou i teplou kuchyni

Na studenou kuchyni používejte tzv. panenské oleje, lisované za studena. Pro tepelnou úpravu je nejvhodnější řepkový olej.

V 90tých letech minulého století u nás poklesla o polovinu konzumace másla, snížila se spotřeba sádla, vepřového a hovězího masa, naopak vzrostla spotřeba drůbežího masa a zvýšila se i spotřeba rostlinných olejů. Tím se výrazně změnila skladba mastných kyselin ve stravě – nasycené mastné kyseliny byly nahrazeny nenasycenými. Současně poklesla úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění. Je to náhoda?

reklama

Související témata: Petr Havlíček , rostlinné tuky , vím co jím , margarín , ztužený tuk

reklama

Přečtěte si také

reklama