Hubnutí a tuky: Jde to dohromady?
Tuky nejsou tak špatné, jak se o nich dlouho tvrdilo. Dokonce se bez nich při hubnutí neobejdete. Zdroj: Thinkstock
Může to znít až neuvěřitelně, ale tuky jsou ve výživě stejně důležité, jako bílkoviny a sacharidy, ať už se jedná o hubnutí, přibírání, udržení hmotnosti či zdravý životní styl. Pokud chcete shodit nějaké to kilo, bez správných tuků ve výživě se neobejdete.
Slovo tuk začalo nahánět lidem hrůzu, protože za ním vidí nevzhledné faldy nad okrajem kalhot, široká stehna a odulé tváře. Lékaři svalovali na tuk vinu za cévní a srdeční onemocnění, cukrovku a vysokou hladinu cholesterolu, výrobci potravin se snažili vypudit tuk ze svých produktů a lidé začali nakupovat umělé rostlinné tuky s tím, že prospějí svému srdci.
S novými vědeckými poznatky se začalo tuku blýskat na lepší časy. Přišlo se na to, že bez tuků lidské tělo nefunguje, že bez lipidů ve stravě nelze hubnout, že tuk není zodpovědný za vysoký cholesterol (jak se donedávna myslelo), že tuk možná dokonce nezpůsobuje ani infarkty, a že může být pro člověka vlastně velmi užitečný.
Jezte jen tuky s PUFY a MUFY
Tuky jsou dobré a špatné. Ty dobré obsahují vícenenasycené mastné kyseliny (PUFA) a mononenasycené mastné kyseliny (MUFA). Špatné tuky jsou složené z nasycených mastných kyselin (SAFA) a trans mastných kyselin (TFA). Podle výzkumů dnes konzumujeme nadměrné množství omega 6 vícenenasycených mastných kyselin z rostlinných olejů a málo omega 3 kyselin, které se ukrývají v rybách, semenech a ořeších. I když jsou omega 6 kyseliny vícenenasycené a tedy relativně zdravé, vzhledem k nevyváženému poměru k omega 3 kyselinám nám spíš mohou škodit.
Trans tuky jsou strašákem samy o sobě. Vznikají průmyslovou hydrogenací (ztužováním) tuků a zvyšují hladinu cholesterolu v krvi. Tyto tuky jsou levné, proto je producenti potravin rádi přidávají do cukrovinek, čokolád, sušenek, ztužených polev a cukrářských náplní. Těm se určitě raději vyhněte.
Pozor na rostlinné tuky
Tuky se samozřejmě dají také dělit podle jejich původu na rostlinné a živočišné a nelze tvrdit, že jedny či druhé jsou zdravější – vždy záleží na množství. I když jsou rostlinné tuky spíš nenasycené, například tuk z kokosu nebo palmový tuk jsou naopak nasycené a tím pádem vedou k srdečně cévním onemocněním. Kokosový olej je dnes velmi propagovaný a oblíbený pro své domnělé kladné účinky, ale našemu zdraví spíš škodí. Naopak na tuk z kvalitních mléčných výrobků jsme zvyklí, protože takové produkty jsou pro naši zeměpisnou polohu přirozené a organismus se s nimi umí vyrovnat relativně dobře.
Mastné kyseliny lze rozlišovat také podle délky uhlíkového řetězce na ty s řetězcem krátkým (mléčný tuk), středně dlouhým (kokosový a palmový olej) a řetězcem dlouhým (živočišný tuk). Ty s krátkým a středně dlouhým řetězcem se vstřebávají relativně rychle, takže jsou ze zdravotního hlediska lepší než ty s řetězcem dlouhým.
Proč je každé další hubnutí obtížnější?
Co se týče tuku v našem těle, dříve se věřilo, že počet tukových buněk (adipocytů) je u člověka daný již v dětství a v dospělosti se jejich počet nemění, jen se buňky nafukují a vyprazdňují vlivem hmotnostních výkyvů. Novinkou je nedávné zjištění, které tvrdí, že i v dospělosti se tyto buňky mohou množit (vlivem hladovek, nevhodných diet a následného přibírání), a proto je každý následující pokus o redukci obtížnější.
Bez tuků to nejde
Tuk potřebujeme k rozpouštění vitamínů, pro správnou funkci mozku a srdce, ochranu vnitřních orgánů a udržení stálé teploty, tvorbu hormonů, ale také abychom měli dostatek energie na práci a koníčky. Nebojte se jíst tuky, ale jejich energetickou bohatost nezapomeňte vykompenzovat pohybem.