Sacharidy při hubnutí. Ano, či ne?

Sacharidy, cukry, uhlovodany či karbohydráty jsou jednou ze tří základních živin nezbytných ve výživě člověka. Poslední dobou se sacharidy netěší příliš velké oblibě, protože kolem nich panuje mnoho mýtů a zkreslených informací. Jak je to tedy doopravdy?

Důležité je uvědomit si, že sacharidy a cukry nejsou jedno a to samé. Jako cukry označujeme sacharidy, které jsou rozpustné ve vodě a mají sladkou chuť.

Sacharidy lze dělit podle složitosti jejich molekulárního složení na monosacharidy, které jsou nejjednodušší, rychle se vstřebávají do krevního oběhu a rapidně dokážou zvednout hladinu krevního cukru, což není právě žádoucí. Mezi ně patří například glukóza (hroznový cukr) či fruktóza (ovocný cukr). O něco složitější jsou disacharidy, tvořené dvěma cukernými jednotkami. Nejznámějšími zástupci jsou sacharóza (řepný cukr), maltóza (sladový cukr) a laktóza (mléčný cukr). Polysacharidy – komplexní cukry, jsou pak složené z mnoha molekul a obvykle nemají sladkou chuť. Takový klasický polysacharid je třeba škrob, ale dále také glykogen a vláknina.

Sacharidy fungují v lidském těle jako zdroj okamžité energie (glukóza a fruktóza), ale také jako zdroj zásobní energie (škrob, glykogen).

Které můžete a které ne

Kvůli efektu jednoduchých cukrů na hladinu cukru v krvi by tyto sacharidy měly tvořit maximálně 1/6 jejich celkového denního příjmu. Zbytek musí pokrýt sacharidy komplexní, které slinivku nenutí produkovat tolik inzulinu.

Ve svém jídelníčku omezte na minimum obyčejný bílý cukr a průmyslově zpracované cukrárenské výrobky (oplatky, sušenky, koblihy, bonbony). Ani cukr třtinový není z hlediska stability cukru v krvi žádným zázrakem, ale určitě je díky obsahu minerálních látek vhodnější než cukr bílý. Dejte si také pozor na nadměrnou konzumaci ovoce – i když je zdravé a přírodní a obsahuje spoustu vitamínů a vlákniny, je také bohatým zdrojem monosacharidů.

Stejně tak jsou z hlediska cukrů zákeřné mléčné výrobky, protože se v nich ukrývá laktóza. Když si pak dopřejete slazený ovocný jogurt, příliš svému organismu (navzdory reklamám v televizi) neprospějete.

Polysacharidy vám naopak zaručí stabilní hladinu cukru v krvi, která zamezuje pocitům únavy, výskytu diabetu, ale také nadměrnému ukládání tukových zásob. Nevyhýbejte se proto bramborám, celozrnným obilovinám, luštěninám a zelenině (nejlepší zdroj sacharidů!).

Jak obelstít chuť na sladké

Pokud máte sladkou chuť rádi, řiďte se několika jednoduchými pravidly a nebudete přibírat na váze:

Sladká jídla zařaďte do první poloviny dne a vždy je doplňte bílkovinami nebo zdravými tuky, které sníží hodnotu jejich glykemického indexu.To znamená, že pokud si dáte k snídani sladký muffin, zkombinujte ho třeba s bílým jogurtem nebo si dejte pár ořechů.

Dalším vhodným okamžikem pro sladkou odměnu je cesta z posilovny. Asi půl hodiny po cvičení potřebujete doplnit cukr do svalů. Ten se neuloží jako podkožní tuk, ale jako zásobní glykogen (1/3 je v játrech, 2/3 ve svalech). Jeho zásoba po 30–90 minutách cvičení totiž dochází. Pokud člověk hladoví, drží přísné diety a přitom cvičí, zásoby glykogenu jsou vyčerpané a tělo si bere jako zdroj energie hlavně proteiny – svaly. Proto když cvičíte, jezte komplexní sacharidy, bílkoviny a zdravé tuky.

S příjmem sacharidů to nepřehánějte, ale rozhodně se jich ani nebojte, protože ve formě polysacharidů jsou skvělým zdrojem paliva pro náš organismus.

Zdroj: Fithall.cz

Sdílejte článek
Štítky hubnutí dieta sacharidy cukry

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.