Svačiny do kabelky, po kterých nepřiberete
Svačiny do kabelky, po kterých nepřiberete
Míváte přes den hlad a nevíte, čím ho zahnat? S pomocí odbornic na výživu jsme vytvořili seznam malých jídel, která můžete nosit pořád s sebou a vytáhnout z kabelky kdykoli během dne.
Pražená cizrna
Tato rychlá svačina dodá tělu obrovské množství zdraví prospěšných látek: bílkoviny, vlákninu, polysacharidy, izoflavony, vitamín E (prospívá zdraví kůže a vlasů), zinek, železo a draslík.
Tip: Praženou cizrnu lze koupit v prodejně zdravé výživy nebo připravit doma: vařenou a osušenou cizrnu pokapete olivovým olejem, posypete malým množstvím soli a koření a na plechu necháte péct při 200 °C dokřupava. Při pečení ji občas zamíchejte, aby se opekla rovnoměrně.
Proteinová tyčinka
Je rychlým zdrojem energie a bílkovin. Při nákupu čtěte pozorně etiketu, abyste ji nezaměnili za energetickou, cukry nabitou, tyčinku. Také záleží na hmotnosti tyčinky. „Je nutné přizpůsobit porci tomu, jestli jíte tyčinku místo svačiny nebo místo oběda,“ vysvětluje odbornice na výživu Eva Kuhnová. V prvním případě by vám měla stačit 30gramová porce, místo oběda si dopřejte 100gramovou.
Sušené maso
Pochutina známá už našim prapředkům zažívá znovu svůj boom. Sušené maso neboli jerky obsahuje velké množství kvalitních živočišných bílkovin a jen minimum sacharidů a tuků. Jen si při výběru dejte pozor na to, aby obsahovalo co nejméně soli. Jerky lze koupit na benzinových pumpách, v některých autobusech dálkové dopravy, ale i v supermarketech. „Sušené maso vyrábí více firem, k dostání je vedle vepřového a hovězího také krůtí nebo rybí z jihočeských kaprů,“ vysvětluje nutriční specialistka Světa zdraví Monika Bartolomějová.
Oříšky
Obsahují zdravé tuky, řadu minerálních látek a vitamínů (například hořčík, selen, vitamín E) a bílkoviny. Kromě toho je vědecky potvrzeno, že dodávají energii a zlepšují náladu. Dávejte si ale pozor na množství. „Ořechů bychom denně měli sníst nejvýše jednu hrst (cca 30 g), protože mají vysokou kalorickou hodnotu,“ varuje Bartolomějová.
Vlašské ořechy – v Česku jsou vedle lískových ořechů nejrozšířenější. Jsou velmi kalorické – obsahují cca 70 % tuků a zdravé nenasycené mastné kyseliny.
Lískové oříšky – obsahují vitamín B (zlepšuje psychický stav i funkci nervů a svalů).
Para ořechy – také jsou dobrým zdrojem vitamínu B a selenu.
Kešu ořechy – jsou zdrojem stopových prvků podporujících obnovu buněk.
Tip: Jezte pouze ořechy přírodní, nesolené a nepražené (tedy rovnou ze svého seznamu vyškrtněte arašídy a pistácie). Zejména u vlašských ořechů si dávejte pozor na plísně, které jsou u nich obvyklé.
Sušené ovoce
Pokud jste si v letní sezóně nasušili ovoce, sklidíte teď plody své práce v jistém slova smyslu podruhé. V opačném případě zamiřte do supermarketu, protože sušené ovoce vás nejen skvěle zasytí, ale dodá organismu také spoustu vitamínů a minerálních látek (vitamín A, některé vitamíny skupiny B, hořčík, fosfor, měď, draslík, vápník, mangan, sodík, železo). Odbornice na výživu shodně zdůrazňují, abychom při nákupu sušeného ovoce sledovali informace o doslazování cukrem (obvyklý je například v brusinkách). Sířené ovoce (například meruňky nebo švestky) před konzumací opláchněte vodou.
Knäckebroty
Jejich výhodou je jejich skladnost, navíc obsahují velké množství vlákniny, která se stará o „čistotu“ ve vašich střevech. Jako svačina pro případ nouze poslouží dobře tehdy, pokud vám nevadí, jak jsou „suché“.
Kefír, zákys, acidofilní mléko (neslazené)
Jsou vhodné na dopolední či odpolední svačinu i na rychlé zahnání hladu během dne. Jejich velkou předností je fakt, že na rozdíl od jiných svačinek je můžete konzumovat kdekoli. Tedy i na cestách či poradách. Obsahují především zdraví prospěšné probiotické kultury, které pomáhají udržovat rovnováhu střevní mikroflóry, vápník a kvalitní bílkoviny. Zasytí i na několik hodin. Jejich nevýhoda? Neměli byste je nosit v kabelce hodiny, zvlášť ne, pokud se pohybujete v teplejším prostředí.