Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Tohle jsou signály, podle nichž poznáte, zda vám hrozí nadváha

Začínáme hubnout do plavek. Ano, nedá se nic dělat. Je tady jaro a za chvíli přijde i nemilosrdné léto, které odhalí, do jaké míry se nám podařilo zbavit se nadbytečných kilogramů.
Vydáno: 12.04.2018, Martina Hrušková
Tohle jsou signály, podle nichž poznáte, zda vám hrozí nadváha

Možná si říkáte, že tohle se vás naštěstí netýká. V tom případě jste šťastná žena! Přesto se zamyslete, zda necítíte určité signály, že se tenhle problém může co nevidět dotknout i vás.

Kolik máte sourozenců?

Bude to pro vás pravděpodobně překvapivé, ale jste-li jedináček, raději zpozorněte. Jedináčci jsou až o třicet procent více ohroženi obezitou než děti, které žijí v rodině společně s jedním či dvěma sourozenci. K tomuto závěru došli vědci ze vzdělávacího institutu Londýnské univerzity. Autoři studie se domnívají, že důvodem může být skutečnost, že jedináčci jsou doma méně aktivní. V některých případech za tuto bilanci mohou i příliš starostliví rodiče, kteří své miláčky nadměrně hýčkají a vykrmují.

Topíte se v dluzích?

Zdánlivě to s hmotností vůbec nesouvisí, jenomže zdání klame. Lidem, které trápí veliké dluhy, hrozí vážné zdravotní problémy. Podle nedávného výzkumu je navíc pravděpodobné, že se u nich vyvine citelná nadváha. Velkou roli tu hraje psychika. Dlužníci se vyrovnávají se stresem za pomoci jídla, ale drahé zdravé potraviny jsou pro ně těžko dosažitelné.

Dalším nebezpečím je, že se tak vlastně dostávají do bludného kruhu, protože obézní jedinci hůř shánějí práci a vydělávají méně peněz.

Jíte ve spěchu?

Házíte do sebe jídlo v rychlosti, například v práci u počítače, anebo dokonce třeba během cesty do zaměstnání? Pokud vaše rodina nectí tradici, kdy se všichni její členové sejdou každý den aspoň jednou u stolu a v klidu se najedí, vaše štíhlá linie je v ohrožení. Hltáte velká sousta skoro bez žvýkání, protože za pět minut začíná důležitá porada? To je další – a dost opomíjená – příčina přibývání na váze, ale i mnoha žaludečních obtíží.

Jak vypadají vaši rodiče?

Roli tady hraje v neposlední řadě i genetika. Obezita se často objevuje u těch, jejichž rodiče jí trpí, bez ohledu na to, kolik vážily tyto děti v dětství. A právě tady ještě ke všemu chodívají genetické předpoklady k nadváze ruku v ruce se stravovacími návyky. Je proto velmi důležité upravit jídelníček a životosprávu dřív, než bude pozdě.

Kde pracujete?

V jakém zaměstnání hrozí, že vám začnou být kalhoty malé? Nejhorší je směnný provoz. Své o tom ale vědí i lidé přilepení celou pracovní dobu k počítači nebo k prodejnímu pultu. Jak se přibírání vyhnout? Co mají riziková zaměstnání společného? Nepravidelnost. Výkyvy stravovacího rytmu – půl dne nejíst, pak se přecpat, noční přejídání, vynechávání snídaní – jsou totiž podle výživových poradců stejně nebezpečné prohřešky jako nesprávná skladba stravy. Ohroženým druhem jsou proto všichni, kdo pracují v dvousměnném nebo třísměnném provozu – v továrnách, nemocnicích, dispečincích, pekárnách.

Mohlo by vás také zajímat:

 

9 nejpopulárnějších diet současnosti

9 nejpopulárnějších diet současnosti: Fungují, ale nehodí se pro každého

Snídat slaninu a hubnout?

Snídat slaninu a hubnout? Za určitých podmínek to funguje!

Běh versus chůze: Víte, co je zdravější?

Běh versus chůze: Víte, co je zdravější a po čem rychleji zhubnete?

 

autor: em

Reklama
Článek je zařazen v: cvičení, diety, jak zhubnout, genetika
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama