Diety a hubnutí

12. dubna 2018 10:00

Martina Čerňanská

Tohle jsou signály, podle nichž poznáte, zda vám hrozí nadváha

Začínáme hubnout do plavek. Ano, nedá se nic dělat. Je tady jaro a za chvíli přijde i nemilosrdné léto, které odhalí, do jaké míry se nám podařilo zbavit se nadbytečných kilogramů.

Možná si říkáte, že tohle se vás naštěstí netýká. V tom případě jste šťastná žena! Přesto se zamyslete, zda necítíte určité signály, že se tenhle problém může co nevidět dotknout i vás.

Kolik máte sourozenců?

Bude to pro vás pravděpodobně překvapivé, ale jste-li jedináček, raději zpozorněte. Jedináčci jsou až o třicet procent více ohroženi obezitou než děti, které žijí v rodině společně s jedním či dvěma sourozenci. K tomuto závěru došli vědci ze vzdělávacího institutu Londýnské univerzity. Autoři studie se domnívají, že důvodem může být skutečnost, že jedináčci jsou doma méně aktivní. V některých případech za tuto bilanci mohou i příliš starostliví rodiče, kteří své miláčky nadměrně hýčkají a vykrmují.

Topíte se v dluzích?

Zdánlivě to s hmotností vůbec nesouvisí, jenomže zdání klame. Lidem, které trápí veliké dluhy, hrozí vážné zdravotní problémy. Podle nedávného výzkumu je navíc pravděpodobné, že se u nich vyvine citelná nadváha. Velkou roli tu hraje psychika. Dlužníci se vyrovnávají se stresem za pomoci jídla, ale drahé zdravé potraviny jsou pro ně těžko dosažitelné.

Dalším nebezpečím je, že se tak vlastně dostávají do bludného kruhu, protože obézní jedinci hůř shánějí práci a vydělávají méně peněz.

Jíte ve spěchu?

Házíte do sebe jídlo v rychlosti, například v práci u počítače, anebo dokonce třeba během cesty do zaměstnání? Pokud vaše rodina nectí tradici, kdy se všichni její členové sejdou každý den aspoň jednou u stolu a v klidu se najedí, vaše štíhlá linie je v ohrožení. Hltáte velká sousta skoro bez žvýkání, protože za pět minut začíná důležitá porada? To je další – a dost opomíjená – příčina přibývání na váze, ale i mnoha žaludečních obtíží.

Jak vypadají vaši rodiče?

Roli tady hraje v neposlední řadě i genetika. Obezita se často objevuje u těch, jejichž rodiče jí trpí, bez ohledu na to, kolik vážily tyto děti v dětství. A právě tady ještě ke všemu chodívají genetické předpoklady k nadváze ruku v ruce se stravovacími návyky. Je proto velmi důležité upravit jídelníček a životosprávu dřív, než bude pozdě.

Kde pracujete?

V jakém zaměstnání hrozí, že vám začnou být kalhoty malé? Nejhorší je směnný provoz. Své o tom ale vědí i lidé přilepení celou pracovní dobu k počítači nebo k prodejnímu pultu. Jak se přibírání vyhnout? Co mají riziková zaměstnání společného? Nepravidelnost. Výkyvy stravovacího rytmu – půl dne nejíst, pak se přecpat, noční přejídání, vynechávání snídaní – jsou totiž podle výživových poradců stejně nebezpečné prohřešky jako nesprávná skladba stravy. Ohroženým druhem jsou proto všichni, kdo pracují v dvousměnném nebo třísměnném provozu – v továrnách, nemocnicích, dispečincích, pekárnách.

Mohlo by vás také zajímat:

autor: em

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.