zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Běh versus chůze: Víte, co je zdravější a po čem rychleji zhubnete?

Běh versus chůze: Víte, co je zdravější?
Autor: istock.com Běh versus chůze: Víte, co je zdravější?
Kamila Ulčová , Vydáno: 11.04.2021
Nedávno vědci opět potvrdili, že nejlepší pohyb pro člověka je v podstatě stará dobrá „zdravotní procházka“. Možná se jim jen nechce běhat; nebo na tom opravdu něco je? Co je tedy pro nás lepší: běhání, nebo chůze?

reklama

O tom, že je pohyb zdravý a každý se počítá, debatovat netřeba. Za běhání i procházky máte jedničku, ale možná vám také vrtá hlavou: Je opravdu chůze spíš pro „lenochy“, kteří se nechtějí pohybem moc zapotit, anebo je pro tělo prospěšnější než populární běhání? Zhubneme také chůzí, anebo běháním jednoznačně spálíme víc nežádoucích tukových polštářků?

Běh versus chůze: Hubnutí

Nic naplat, milí vědci, nadváhy se procházkou a kocháním jarní krajinkou prostě nezbavíte. I když o našem těle nejvíce rozhoduje jídelníček, 20 % úspěchu je přece jen o pohybu, a pokud si při něm nepropotíte triko, je to jen relaxační záležitost.

Na plné čáře tady vítězí běh, kde spálíte daleko více kalorií, dokonce dvakrát více než při chůzi. Jestliže se hned na běhání necítíte, využijte i chůze a kombinujte obě techniky v tzv. indiánském běhu, kdy chvíli jdete a chvíli běžíte. Až se vám zlepší kondice a nebudete „plivat plíce“, ubírejte na chůzi a naopak přidávejte minuty běhu. Kila půjdou dolů zaručeně rychleji.

Nezapomeňte také navyšovat kilometry a střídat terén i zátěž, protože pokud budete po celá léta běhat své obligátní tříkilometrové kolečko, tělo si rychle uvykne a se spalováním tuků to zas tak žhavé nebude.

A neházejte flintu do žita, pokud se vám běhat nechce. Každý pohyb se počítá a když nasadíte při chůzi ostré tempo, takže se nakonec i pěkně zapotíte, výsledky na svém těle určitě také uvidíte. 

HUBNUTÍ CHŮZÍ: KOLIK KALORIÍ SPÁLÍTE? 

Prima tip: Pokud patříte mezi začátečníky, začínejte s klusem na 5 kilometrů za hodinu a až se rozběháte, navyšujte také tempo až na 9 km/h. Běhejte ze začátku alespoň 20 minut, ale čas postupně prodlužujte.

Zhubněte chůzí: Co dělat, aby to opravdu fungovalo

Zhubněte chůzí: Co dělat, aby to opravdu fungovalo?

Běh versus chůze: Zdraví

Tak tady musíme dát vědeckému týmu asi za pravdu. Pro celkové zdraví člověka je chůze naprosto nezbytná. Představte si, že celý den sedíte, s odpuštěním, na pozadí a najednou se zvednete a vystřelíte na půl hodiny joggovat. Samozřejmě, je to lepší než nic, ale daleko lépe na tom budete, když dáte zelenou tomu nejpřirozenějšímu pohybu, tedy obyčejné chůzi.

Choďte, kamkoliv to půjde. Běžte na poštu, pro nákup, pro dítě do školky. Opravdu musíte jet dvě stanice tramvají nebo pár ulic autem? Vždyť to ujdete snadno.

Chůze vám také nebude zatěžovat tolik klouby jako běh. Při běhání nohy musejí absorbovat až 100 tun nárazové síly každý asi kilometr a půl, což je docela záhul. Chůze je také daleko bezpečnější, protože při běhání máte skoro 50% šanci, že se někdy zraníte, kdežto při chůzi je to maximálně 5 %.

Prima tip: Pořiďte si krokoměr a každý den si dejte za úkol alespoň jednou vynechat auto, když někam můžete jednoduše dojít.

6 rad, jak z obyčejné chůze vytěžit maximum

6 rad, jak z obyčejné chůze vytěžit maximum

 

Efektivní spalování kalorií

5 sportovních aktivit, kterými spálíte maximum kalorií

 

Jděte se proběhnout

7 překvapivých faktů, které jste nevěděli o běhání

 

ženy speciál - běhání

Běhání pro začátečníky. Fyzioterapeutka upozorňuje na zásadní chyby

reklama

Související témata: zdraví , běh , chůze , hubnutí chůzí , jak zhubnout

reklama

Přečtěte si také

reklama