7 překvapivých faktů, které jste nevěděli o běhání
Běh si získává stále více fanoušků. Není divu, k tomuto sportu téměř nic nepotřebujete, jen dobré tenisky. Ale je to opravdu tak jednoduché?
Běhání spolu s chůzí a plaváním patří k nejpřirozenějším, a tedy nejzdravějším sportům pro naše tělo. Běh spaluje kalorie, pomáhá budovat svaly, odbourává stres a udržuje naše srdce zdravé. A přitom je to tak jednoduché, stačí obout tenisky a vyrazit na trať. I proto má běh stále více příznivců a pomůcky na běhání se prodávají téměř v každém supermarketu. Ale i přesto, že je běh tak jednoduchý, je jistě spousta věcí, které o tomto sportu nevíte.
Vaše prsa se namáhají mnohem víc, než si myslíte
Vědci z univerzity v anglickém Portsmouthu zjistili, že prsa se při běhu pohybují nejen nahoru a dolů, jak byste asi čekali. Ňadra se také hýbou ze strany na stranu, takže při běhu vytváří osmičky. Tento pohyb je pro ně dost náročný a mohl by vést k jejich předčasnému povolení, proto je velmi důležité, abyste při běhání nezapomínaly na sportovní podprsenku vhodnou pro velikost vašich ňader. Tyto podprsenky minimalizují pohyb prsou, ale zároveň jsou dostatečně pohodlné, že vás nebudou při běhu obtěžovat.
Nejrychlejší jste před třicítkou
Španělští vědci porovnávali výsledky maratonců s jejich věkem a přišli se zajímavou skutečností. Muži běží nejrychleji, když je jim 27 let, ženy o dva roky později, tedy v 29. Každý další rok se potom rychlost o dvě procenta zpomaluje. Překvapivý je též fakt, že běžci, kteří ještě nedosáhli ideálního věku, běží o 4 procenta pomaleji za každý rok. Z toho vyplývá, že osmnáctiletý běžec běží zhruba stejně rychle jako šedesátiletý. Ale pozor, řeč je o trénovaných běžcích a delších trasách. Nicméně z toho také vyplývá, že běhat se dá v téměř každém věku.
Běhat se dá i ve stáří
Nejstarší člověk na maratonském závodě byl Fauja Singh, který na 101. místě dokončil v roce 2012 Londýnský maraton, a to v čase 7:49:21. Nejstarší žena, která běžela maraton, byla Gladys Burrillová, která ve věku 92 let dokončila v roce 2010 maraton v Honolulu v čase 9:53:16. Jasně, že tito lidé trénovali zřejmě celý život, ale nikdo neříká, že vy musíte běhat zrovna maratony. Stačí, když budete běhat tolik, kolik zvládnete.
Běžci jsou stále odvážnější
Mnoha běžcům už nestačí jen klasická silnice nebo lesní cesta, vymýšlejí si čím dál složitější trasy a delší vzdálenosti. Podle amerických údajů v loňském roce dokončilo více lidí překážkové závody a bahenní běhy než maratony a poloviční maratony. Tyto netradiční závody dokončily loni odhadem 4 miliony závodníků. I v Česku přibývá extrémních závodů, například nedávný dvanáctihodinový běh v pražské Stromovce.
Běháním se dá spálit spousta kalorií
Samozřejmě jsou tabulky, které uvádějí, že za hodinu běhu spálíte až 4500 kilojoulů, ale hodně záleží nejen na rychlosti, jakou běžíte. Důležitá je i vaše aktuální váha, tempo a kondice. Proto při pátrání po tom, kolik jste ve skutečnosti spálili energie, musíte brát všechny tyto údaje v úvahu. Vyzkoušejte třeba kaloricketabulky.cz, nebo přímo různé běžecké aplikace do chytrých telefonů, tam všude si zadáte věk, váhu a další důležité údaje, takže se skutečně dozvíte, kolik kilojoulů jste spálili.
Ženy vládnou silnici
Ženy tvoří 56 procent z celkového počtu 15,5 milionu registrovaných závodníků po celé Americe. Na trase polovičního maratonu je tato převaha ještě výraznější, ženy vedou s 61 procenty. Na maratonech a extrémních závodech je potom převaha mužů.
Běhat se dá i naboso
Běh naboso je alternativní způsob běhání, o kterém je stále více slyšet. Chodidlo při něm funguje přirozeným způsobem, tak jak příroda chtěla, a využívá se při něm všech 33 svalů, 28 kostí a 19 šlach, které se v chodidle nacházejí. Běžci naboso přirozeně došlapují na špičku nebo střední část chodidla, které působí jako přirozený tlumič. Běhat naboso může každý, jen je důležité vybírat si terén, po kterém běžíte, aby nedošlo ke zranění.
Autor: Lucie Kořistová