zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Trendy ve výživě pro rok 2018? Seznamte se s houbovou kávou nebo moringou!

Trendy ve výživě 2018
Autor: iStock Trendy ve výživě 2018
anna kopečková , Vydáno: 07.02.2018
Kokosová voda, chlorella, aktivní uhlí a podobné „superpotraviny“ jsou už minulostí. V letošním roce se můžete těšit na další novinky v oblasti výživy, které jsou údajně koncentrátem zdraví prospěšných látek. O jaké se jedná a jsou opravdu tak přínosné, jak se tvrdí?

reklama

Kulinářští profesionálové sestavili seznamy nejžhavějších trendů v jídle pro rok 2018. Jak už správně tušíte, některé speciality mohou ve vás vzbuzovat rozpaky.

Výživoví poradci vám ovšem prozradí i to, které z nich mají z hlediska našeho zdraví skutečně zajímavé nutriční složení a jaké naopak nejsou příliš výživné a jde spíše o uměle vytvořený trend.

trendy ve výživě 2018 -  houbová káva Foto:                                                                                                                        Foto: iStock

1. Houbová káva

Houby máme rádi v omeletách nebo těstovinách, ale v kávě? Jde o to, že houby se nejprve zkapalní a pak se z nich udělá prášek, který se přidá do kávy. Jestli je pak tento oblíbený nápoj o něco výživnější, je opravdu diskutabilní. Zatím k tomu totiž nebyly provedeny žádné studie, aby to potvrdily.

Každopádně jedno je jisté. Když konzumujete houby, děláte jedině dobře. Tato oblíbená pochoutka je nízkokalorická, obsahuje hodně vlákniny, je dobrým zdrojem vitamínů B a D a napomáhá podporovat imunitu.

Hodnoceno známkou: 4

trendy ve výživě 2018 - moringa Foto:                                                                                                                          Foto: iStock

2. Moringa

Obohaťte vaše koktejly o moringu, nejnovější „superpotravinu“. Tato zelená rostlina pochází z Indie a z Afriky a má mnoho benefitů. Obsahuje vitamíny řady A a B, vápník, kyselinu listovou, draslík, zinek a hořčík.

Moringa se možná časem začne objevovat v nabídkách kavárenských nápojů (podobně jako matcha), případně také v proteinových tyčinkách.

Hodnoceno známkou: 1

trendy ve výživě 2018 - stromová voda Foto:                                                                                                                        Foto: iStock

3. Více stromových vod

V posledních letech byla v módě kokosová voda a nyní se k tomuto trendu tzv. stromových vod přidává také bříza, bambus, javor a kaktus. Společnosti vyrábějící nápoje se totiž snaží poskytnout spotřebitelům co největší rozmanitost.

Stromová voda je ryzí míza stáčená přímo ze stromů. V čem je tato tekutina tak prospěšná? Obsahuje elektrolyty a lehký náznak přírodního cukru pocházející přímo ze stromu.

Ačkoliv je například javorová voda prospěšná vysokým množstvím manganu a dalších živin, odborníci předpokládají, že ve většině stromových vod je množství živin zanedbatelné. Navíc do nich některé společnosti přidávají další cukr a také sodík.

Hodnoceno známkou: 3

trendy ve výživě 2018 - kurkuma Foto:                                                                                                                        Foto: iStock

4. Cokoliv s kurkumou

Toto oblíbené koření se vyrábí z kořene a je příbuzné zázvoru. Kurkuma dodává jasně žlutou barvu kari. V poslední době se začala přidávat do kávy, chipsů a taky do smoothie a dokonce martini. Kurkuma obsahuje látku kurkumin, o níž se předpokládá, že má antioxidační vlastnosti. Vědci dále zjišťují, v čem všem je pro naše zdraví přínosná.

Předběžná studie zjistila, že antioxidanty kurkuminoidy mohou pomoci snižovat bolest kolene u osteoartrózy podobně jako ibuprofen a také dokážou redukovat počet srdečních záchvatů, které prodělají pacienti po operaci.

Kurkuma je skvělým doplňkem v každodenní stravě. Ale musíte si dát pozor na to, v čem ji konzumujete. Některé potraviny mají příliš vysoký obsah cukru a kalorií, proto raději kontrolujte tabulku s výživovými hodnotami. Zároveň to s kurkumou nepřehánějte – její vysoké dávky nebo dlouhodobé užívání mohou způsobit potíže s trávením.

Hodnoceno známkou: 1

trendy ve výživě 2018 - jogurty bez mléka Foto:                                                                                                                             Foto: iStock

5. Jogurty bez mléka

V poslední době narůstá počet jogurtů, které se vyrábějí místo z kravského (nebo kozího) mléka například z mandlí, kokosových ořechů, sóji nebo lněných semínek. Samozřejmě jsou v nich zachovány živé a zdraví prospěšné bakterie. Pokud trpíte laktózovou intolerancí nebo alergií na mléčnou bílkovinu, jsou takto vyrobené jogurty dobrou volbou.

Některé z novějších verzí jogurtů se vyrábějí s pili ořechy, plody kanárníku vejčitého, který roste na Filipínách. Jsou bohaté na bílkoviny, draslík a vápník a mono-nenasycené (zdraví prospěšné) tuky. Mají vysoký obsah hořčíku, což je dobré pro vaše srdce, a jsou považovány za kompletní bílkovinu. To je u rostlinných zdrojů poměrně vzácné.

Jaká jsou ovšem negativa nemléčných jogurtů? Některé z nich mohou mít spoustu přidaných cukrů a zahušťovadel. Navíc jestli konzumujete jogurty pro jejich vysoký obsah bílkovin, tady je malé srovnání: jogurt na bázi mandlového mléka obsahuje zhruba 6 gramů bílkovin, zatímco mléčný řecký jogurt jich může mít 12 a více.

Hodnoceno známkou: 2

trendy ve výživě 2018 - míchané burgery Foto:                                                                                                                      Foto: iStock

6. Míchané burgery

Pokud ještě nejste připraveni vyměnit svůj masový burger za vegetariánský, můžete zkusit jejich nejnovější trend – míchané burgery. O co jde? Část masa se nahradí zeleninou, čímž stoupne podíl vlákniny a sníží se obsah nasycených tuků.

Do masa můžete zkusit přimíchat třeba jemně nasekané houby v poměru 1 : 3 (jeden díl hub a tři díly masa). Houby jsou skvělé díky tomu, že jsou nízkokalorické, obsahují hodně vlákniny a dodají masu pěknou strukturu i chuť.

Jestliže nemáte rádi houby, zkuste do burgeru přidat nastrouhanou mrkev či cuketu, propasírovanou brokolici nebo květák, případně vařenou rozmixovanou řepu.

Hodnoceno známkou: 2

-šp-

Mohlo by vás taky zajímat:

Aktivní uhlí se používá v kosmetice i gastronomii

Co je aktivní uhlí? A opravdu funguje?

Omlouváme se, snažíme se dohledat chybějící obrázek

Superpotraviny? Těchto 6 běžných potravin je mnohem lepších!
reklama

Související témata: káva , výživa , superpotraviny , kurkuma , Burger , kokosová voda , trendy 2018 , moringa , jogurty bez mléka

reklama

Přečtěte si také

reklama