Diety a hubnutí

27. března 2018 06:00

Martina Čerňanská

Velký speciál: Zhubněte a dostaňte se do formy #6

A je tu 6. díl našeho velkého fitness speciálu, díky kterému dosáhnete své vysněné postavy a změníte k lepšímu vaše stravovací návyky. Tentokrát se zaměříme na bílkoviny a cviky pro ploché bříško.

V předchozích dílech jsme si postupně objasnili ideální složení jednotlivých jídel během dne. Nyní Vám budeme postupně ve třech dílech za sebou přinášet informace o tom, co to vlastně jsou ty bílkoviny, sacharidy a tuky.

Nelze říci, který z těchto základních stavebních jídelníčku je nejdůležitější. Tělo potřebuje pro správné fungování každou z těchto makroživin. Vezmeme to tedy podle abecedy. A dnes si řekneme něco o bílkovinách. A opět za pomoci trenérky a výživové poradkyně Renaty Stachové Vlčkové.

K čemu jsou bílkoviny potřeba?

Bílkoviny neboli proteiny jsou důležité látky pro tvorbu svalové hmoty. Pokud cvičíte, chcete své tělo posílit, bez dostatečného příjmu bílkovin to nepůjde.

Bílkoviny jsou tvořeny z aminokyselin, pro tvorbu svalů je třeba aby byli ve stravě aminokyseliny kompletní. Tak je tomu jen u živočišných potravin: maso, mléko, sýry, tvaroh, jogurty, vajíčka atd. Rostlinné potraviny bohaté na bílkoviny jako jsou například luštěniny - čočka, hrách, fazole atd. Ty ale kompletní složení aminokyselin nemají a musíme ji doplnit nějakou živočišnou bílkovinou. Výjimkou zde je sója - ta stejně jako maso obsahuje kompletní aminokyseliny a proto je oblíbeným zdrojem bílkovin vegetariánů a veganů.

Pokud se snažíte zhubnout měl by postupně během dne příjem bílkovin stoupat a příjem sacharidů klesat. Bílkoviny mají na 1g hmotnosti stejně energie jako sacharidy ovšem s tím rozdílem, že se pomaleji rozkládají - pomaleji se z nich získává energie a nedochází tak k tvorbě přebytečné energie, která se ukládá ve formě tuku, hlavně večer a v noci.

Kolik bílkovin je vlastně potřeba za den přijmout?

Jedno jídlo by nemělo obsahovat více jak 30g bílkovin. Bílkoviny jsou pro tělo nezbytné, ale stejně tak mu, pokud je jich hodně, škodí. Pokud cvičíte a chcete své svaly zdravě posílit ideální množství je 1-1,5g bílkovin na 1kg hmotnosti na den.

Pokud vážíte 60kg ideální množství bílkovin za den pro vás je 60-90g.

Pokud se Vám nedaří přijmout za den dostatek bílkovin v běžné stavě, můžete bílkoviny doplnit proteinovými koktejly. Pozor však zde na složení - často bývají doslazované, dochucované a různě "navoněné". Zkuste si najít takové, kde bude ideálně např. jen syrovátkový proteinový izolát. Dochutit si pak můžete zdravě každý dle chuti - přidáním proteinu do kávy máte vynikající latte, přidáním rozmixovaných banánů nebo jahod super zdravý koktejl.

Cviky pro štíhlou a pevnou postavu #6 - zaměřeno na bříško

Výdrž

1. Lehněte si na záda, ruce rozpažte a nohy vytáhněte směrem ke stropu.

2. Přitáhněte se rukama k lýtkům (viz 2. obrázek), počítejte do pěti a vraťte se do výchozí pozice.

3. Cvik opakujte 10x. Po čase, až ucítíte, že cvik zvládáte, počítejte ve výdrži 10.

Úklony

1. Lehněte si na záda, nohy pokrčte v kolenou a nechte je na podložce.

2. Pravou ruku si dejte pod hlavu a levou mírně od těla.

3. S výdechem se ukloňte směrem ke kotníku levé nohy (viz druhý obrázek níže).

4. S nádechem se vraťte do výchozí pozice. Opakujte 10x na každou stranu.

Spodní břicho

Vezměte si na pomoc overball.

1. Lehněte si na záda, ruce položte vedle těla dlaněmi vzůru a pod kolena si dejte overball. ramena i bedra se snažte mít přitisknuté k podložce.

2. S výdechem přitáhněte kolena k hrudníku. S nádechem se vraťte do výchozí pozice. Nelekněte se, že obzvlášť ze začátku, bude pohyb velmi malý, prakticky nepatrný. Důležité ovšem je provádět cvik plynule a zaměřit se při něm na spodní část břicha.

3. Opakujte 5x a postupně přidávejte až do deseti.

Foto: Lukáš Grossl/ FTV Prima

Za poskytnutí prostor k focení děkujeme Fitness světu pod Palmovkou.

Předchozí díly našeho fitness speciálu najdete zde:

Článek

Velký speciál: Zhubněte a dostaňte se do formy #1

Zhubnout a dostat se do formy není jen tak a upřímně vám říkáme, že to chce čas a vytrvalost. A proto jsme pro vás připravili velký speciál, ve kterém vám krok za krokem...

Článek

Velký speciál: Zhubněte a dostaňte se do formy #2

A je tu 2. díl našeho velkého speciálu o hubnutí a zdravém životním stylu. Přinášíme další 3 cviky, které vás naučíme, a tipy, jak upravit váš jídelníček, aby šlo hubnutí...

Článek

Velký speciál: Zhubněte a dostaňte se do formy #3

Pokud se snažíte s námi postupně změnit svůj jídelníček k lepšímu, pozor, v tomto díle se zaměříme na druhé nejdůležitější jídlo dne a to je OBĚD. A samozřejmě nebudou...

Autor: Martina Hrušková


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.