Výživa při kojení: Zapomeňte na diety a nepřehánějte to se sportem

Péče o miminko zabere novopečené mamince spoustu času a není divu, že vesměs všechnu svou pozornost věnuje právě jemu. Neměla by ale zapomínat na sebe a na svou výživu, protože právě mateřské mléko je to nejlepší, co miminku v tomto období může dát.

Mateřské mléko je svými vlastnostmi unikátní. Jeho jedinečnost tkví nejen ve složení, ale i ve specifické vůni a chuti, které vzbuzují u miminek chuť k jídlu. Čich kojenců je natolik vyvinut, že dokážou rozpoznat svou maminku od jiných žen. Kojící maminky by se proto měly hodně starat o svůj jídelníček, aby jejich mléko odpovídalo chuti, vůni, potřebným látkám a množstvím, které miminko vyžaduje. Tvorba a složení mateřského mléka je totiž ovlivněna různými faktory, jako je genetika, životní styl a právě i zmiňované stravování.

Kojení zvyšuje imunitu

Mateřské mléko je také jedním z nejúčinnějších preventivních opatření, které chrání miminko před různými nemocemi. Ochrana před onemocněním působí dokonce ještě dlouho po uplynutí kojeneckého období. Proto je období kojení velmi důležité pro další vývoj dítěte. Vliv na tuto prevenci má nejen délka kojení, ale i kvalita mateřského mléka.

Nezapomínejte jíst a pít

V období kojení má žena velký energický výdej. Tvorba mateřského mléka je totiž poměrně náročný proces, který tělu bere mnoho energie a tudíž i živin. Je tedy nutné dodržovat nejen pestrou stravu, ale i pitný režim. „Pestrá vyvážená strava má být kaloricky podobná té, na kterou jste byla zvyklá před těhotenstvím, ale navýšená o dostatečné množství bílkovin, minerálů a vitamínů. Důležitý je i hořčík, na který se často zapomíná,“ říká odborník na výživu těhotných MUDr. Karel Metyš. Některé ženy nemohou z různých důvodů docílit dodání všech potřebných látek. V tomto případě je vhodné sáhnout po doplňcích stravy, které deficit pokryjí (např. GS Mamavit, Femibion 2, Chytré miminko...).

Zapomeňte na diety

Žena po porodu začne postupně ubývat na váze. Většinou ztrácí asi půl až jedno kilo za měsíc. I když chcete hubnutí pomoci a dostat se rychle zpátky do své formy, nezačněte tím, že si budete odpírat jídlo. Naopak si do jídelníčku přidejte o kousek masa nebo jiné bílkoviny navíc. „Při hubnutí dochází k uvolnění některých toxických látek, které se dostávají do mateřského mléka a tudíž i do kojence,“ upozorňuje MUDr. Hynek Heřman z Ústavu pro matku a dítě (ÚPMD). „Kojící ženy by měly jíst pravidelně, alespoň 5x denně. Pitný režim by měl být okolo 45 ml na kilogram kojící ženy. Samozřejmě nedohánějte deficit tekutin najednou. Je třeba opět pravidelné dávkování. Při nejlepším sáhněte po čisté vodě, popřípadě čaji a doplňte také sladká či zakysaná mléka. Omezte pití kávy, protože kofein zapříčiní neklid kojence. Alkoholickým nápojům se samozřejmě vyhněte úplně,“ doplňuje MUDr. Heřman.

Pozor na přemíru pohybu

Pokud chcete hubnout tím způsobem, že pestrou stravu zachováte a budete více sportovat, tak vás zklameme. Při zvýšené fyzické aktivitě se uvolňuje kyselina mléčná, která se dostane do mléka a mění jeho chuť. Kojenci pak mnohdy mateřské mléko odmítají. S hubnutím proto počkejte až po období kojení. Jen zřídka se vaše váha během kojení nesníží sama od sebe. Příroda si zkrátka poradí sama a až přestanete kojit, můžete jí pomoci i vlastní pílí.

Snažte se naslouchat svému tělu a dejte si, na co máte chuť. V období kojení navyšte svůj denní příjem a hubnutí nechte až po tomto období. Uvidíte, že to půjde samo. Procházky s kočárky udělají své.

4 tipy pro správnou tvorbu mateřského mléka

  1. Pijte bylinné čaje Z fenyklu, meduňky či anýzů, který je i proti nadýmání. Dejte si vrchovatou lžíci fenyklových semínek do hrnečku a nechte 15 minut vylouhovat. Pozor! Vyhněte se mátě peprné a šalvěji, které nemusí tvorbu mléka podporovat
  2. Čerstvé ovoce a zelenina Ty najdete v barevném ovoci a zelenině. Dejte si pomerančový fresh, zeleninovou šťávu nebo misku čerstvých, lahodných vitamínů.
  3. Vsaďte na kyselinu listovou Kyselina listová je obsažena v zelené zelenině, jako je špenát, brokolice či kapusta. Tepelnou úpravou ale zničíte až 90 % účinných látek. Proto sáhněte po doplňcích stravy.
  4. Jezte maso Denní dávka pro kojící ženy by měla být o 15 gramů vyšší než za normálního stavu. To odpovídá například 100 g kuřecího masa, třem vejcím či 100 g rybího filé.
  5. Hýbejte se Tělesná aktivita dobře působí nejen na správné zažívání, látkovou výměnu jako takovou, ale i na správnou funkci srdečně cévního systému. Ale jak již bylo řečeno, moc to se sportováním nepřehánějte. -jk-
Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.