Diety a hubnutí

10. května 2017 14:00

Martina Čerňanská

Zvyky, které vám nedovolují zhubnout. Jak je změnit?

Potřebujeme-li nutně po dlouhé zimě zhubnout o několik kilogramů, mnohdy stačí jen změnit určité zvyky. A my vám poradíme, které to jsou.

Nemilosrdný čas hubnutí do plavek je zase tady. Ženy byly nuceny odložit zimní bundy, které dokáží leccos skrýt, a pomalu se objevují v tílkách a minisukních. A kdyby jenom to! Co nevidět se budou oblékat do titěrných koupacích úborů. Není však třeba propadat se do depresí.

Pozor na nedostatek spánku

Zdaleka ne každý ví, že mezi hubnutím a spánkem existuje souvislost. A docela příjemná. Ne snad že bychom ve spánku radikálně ztráceli kilogramy, to by bylo příliš jednoduché. Pravda je taková, že v době spánku naše tělo regeneruje a nabírá nové síly. Kvalitní spánek je součástí zdravého způsobu života. Jestliže spíme málo, zvyšuje se v těle hladina stresového hormonu nazývaného kortizol, jehož nadměrné vyplavování způsobuje právě obezitu, ale například i deprese či vředy.

Dobrůtky v mističce

Vaši štíhlost kupodivu ohrožují i dekorace v domácnosti. Kdo z nás by neměl doma kupříkladu krásné mističky z broušeného skla, kde se hezky vyjímají nejrůznější laskominy? Co nejdříve zrušte tuto "výzdobu". Už zádné lákavé talířky se slanými brambůrky, buráky, praženými mandlemi či čokoládovými bonbony. Hodláte-li večer u televize mlsat, pak jen zdravě, povoluje se zelenina či kousíček sušeného ovoce, ale pozor, právě sušené ovoce je dosti kalorické.

Nezapomínejte pít. Čistou vodu!, Foto: istock.com

Zapomínáte na pitný režim

Možná se to stalo i vám. Máte pocit, že se celkem zdravě stravujete, jíte pětkrát denně menší porce, přesně jak se doporučuje. Kromě toho pravidelně cvičíte. Jakmile si stoupnete na váhu, číslo, které se tam objeví, se vám nelíbí. Kde je tedy zrada? Kde děláte chybu? Možná je to tím, že nedodržujete pitný režim. Tělo ochuzené o tekutiny mnohem pomaleji spaluje kalorie a vůbec i pomaleji funguje. Ideální je popíjet čistou vodu nebo bylinné čaje v malých dávkách po celý den.

Tajemství správné snídaně

Snídaně je nejdůležitější jídlo dne – to slýcháme od dětství. Je to samozřejmě pravda, ale když se zapomeneme nasnídat, není rozhodně třeba se z toho hroutithroutithroutithroutithroutithroutithroutithroutithroutithroutithroutithroutithroutit. Jestliže člověk zrovna není hladový, neměl by se do jídla nutit. Pokud tedy po ránu nemáte hlad, můžete místo snídaně zkusit smoothie nebo šťávu z čerstvé zeleniny či ovoce. Dostáváte-li hlad až v práci, stačí si připravit snídani den předem anebo brzy ráno.

Jak stolujete?

Komplikovaný vztah k jídlu často mívá kořeny v dětství. Měli jste přísné, náročné rodiče, pro které nebylo nic, co jste udělali, dost dobré? Jídlo se pro vás možná stalo jediným spolehlivým zdrojem potěšení. Velkou chybou také je, když matka utišuje nebo odměňuje dítě jídlem, rohlíkem nebo sladkostmi. Bude po sladkém sahat i v dospělosti, kdykoli bude cítit osamělost, stres nebo zlost. Pamatujte, že jídlo je obřad, kdy by se, alespoň občas, měla celá rodina sejít u stolu. Baštit tlačenku z papíru u televize je zlozvyk, který pokud možno co nejrychleji odstraňte.

Mohlo by vás také zajímat:

-em-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.