12 tradic, které provázejí narození britského královského miminka

Narození potomka prince Harryho a jeho manželky Meghan napjatě očekával celý svět. Jenže narodit se do britské královské rodiny není jen tak, protože dodnes jsou královské porody a vše kolem nich svázány mnoha tradicemi.

Pohlaví dítěte se nikdy neoznamuje předem

I když je dnes už běžné znát pohlaví potomka dlouho předtím, než spatří světlo světa, v královské rodině se pohlaví dalšího královského potomka drží v tajnosti až do okamžiku porodu. Princ William s vévodkyní Kate dokonce nechtěli ani u jednoho ze svých tří dětí znát předem, zda to bude holčička nebo chlapec. A královna Alžběta II. dokonce zatajila i své těhotenství. Pouze veřejně oznámila, že se v příštích několika měsících nebude účastnit veřejného života.

Domácí porody byly běžné

Královna Alžběta porodila všechny své děti v Buckinghamském paláci, stejně tak královna Viktorie. Samozřejmě měly kolem sebe své lékaře a porodní asistenky.

Princezna Anna, dcera královny Alžběty, i princezna Diana proces porodu trochu zmodernizovaly a přesunuly se do soukromého křídla londýnské St. Mary´s Hospital, která je pověstná tím, že rodičkám dokáže zaručit naprosté soukromí. Tam porodila všechny své děti i vévodkyně Kate a svá dvojčata tu porodila například i Amal Clooney, manželka Gorge Clooneyho.

Vévodkyně Meghan původně chtěla rodit doma, ale vzhledem k jejímu vyššímu věku (37 let) a také proto, že dítě přenášela, jí to lékaři nedoporučili. Nakonec tedy, podle informací deníku Daily Mail, porodila v nemocnici v Portlandu.

Porodu se účastní řada doktorů i porodních asistentek

Během narození princezny Charlotty byli součástí porodního týmu dva lékaři porodníci, tři anesteziologové, čtyři chirurgové, čtyři pediatři, dvě porodní asistentky, laborant a dva další specialisté.

Anestezie při porodu

Královna Viktorie údajně nenáviděla, že je těhotná, a během porodu nejméně dvou svých dětí používala na zklidnění éter, o jehož účincích tvrdila, že jsou uklidňující, tiché a nadmíru nádherné. Díky jejímu rozhodnutí se později i ostatní dámy z královského rodu odvážily požádat při porodu o dávku „královského chloroformu“. Královna Alžběta prý díky tomu porodila Charlese v „polospánku".

U porodu byla vyžadována přítomnost svědka

Než se narodil princ Charles, účastnil se všech královských porodů svědek. Tento postup začal v roce 1688, kdy desítky úředníků sledovaly porod manželky Jakuba II. Skotové totiž věřili, že žena nebyla skutečně těhotná a že dítě mělo být do místnosti propašováno v toaletní míse. Přítomnost vládního úředníka měla porod oficiálně verifikovat. Když se narodila královna Alžběta, byl svědkem u porodu ministr vnitra. Naposledy byl ministr přítomen u porodu princezny Alexandry, sestřenice královny Alžběty, v roce 1936. Tradice skončila těsně před narozením prince Charlese v roce 1948.

Otcové nebyli přítomni u porodu

Až do narození prince Charlese byl porod striktně ženskou záležitostí a otcové neměli do místnosti, kde žena rodila, přístup. Museli tedy čekat před dveřmi ložnice, ale například princ Filip v době narození svého prvního potomka hrál squash.

Porodní oznámení

Princ Harry a Meghan samozřejmě zveřejnili zprávy o narození svého syna na sociálních sítích, ale dodnes se dodržuje i tradice, že je oznámení o porodu vystaveno také na malířském stojanu před Buckinghamským palácem. Zveřejňuje se pohlaví dítěte a čas narození. A přestože všichni už o narození vědí, stejně lidé chodí před palác osobně a stojí dlouhé fronty, aby se mohli na listinu podívat osobně.

Křik a dělostřelba

Ačkoli jde o neoficiální povinnost, praktikuje se dodnes stejně jako před mnoha stovkami let, kdy byli městští úředníci jediným zdrojem informací pro většinou negramotné občany, a proto vykřikovali detaily narození davům čekajícím venku před palácem. Narození královského potomka doprovází také 62 ran z děla z Tower Bridge. Je to bráno jako znamení respektu a uvítání dítěte do královské rodiny. Dalších 41 ran z děla se střílí také v Green Parku blízko Buckinghamského paláce.

Rozsvícení památek

K oznámení o narození královského potomka se připojují i další významná místa v Londýně, například Tower Bridge, London Eye nebo náměstí Trafalgar Square, která se rozzáří modře (v případě chlapce) nebo růžově (v případě holčičky). Nápis It's a Baby Boy (Je to chlapec) nyní září například i na londýnské věži British Telecom.

Novorozenec je ukázán veřejnosti velmi brzy

Královna Alžběta ukazovala své novorozené děti z balkonu Buckinghamského paláce. Tradici vyjít s miminkem v náručí před nemocnici a nechat se vyfotografovat založila princezna Diana. Princeznu Charlottu ukázali Kate s Williamem davům čekajícím před nemocnicí ani ne 10 hodin po porodu. Stejně tak své třetí dítě – chlapeček se narodil v 11 hodin dopoledne a už 7 hodin po porodu s ním oba rodiče stálli před nemocnicí, aby v pořadí pátého následníka trůnu ukázali veřejnosti. Uvidíme, kdy nám svého potomka ukáží Harry s Meghan.

Jméno dítěte

Jméno dítěte se skládá minimálně ze dvou až tří jmen. Princ William i princ Charles mají každý jména čtyři, princ George i princezna Charlotte už jen tři. Každé jméno, které královská rodina vybere, je kombinací jmen předků a příbuzných, takže se předem objevuje řada sázek, jak se bude dítě jmenovat. Chlapec, který se narodil Meghan a Harrymu, a jehož jméno zatím nebylo zveřejněno, by se podle sázkařů mohl jmenovat Albert, Arthur nebo Filip.

Až do dvacátého století také nebylo nutné, aby mělo dítě jakékoli příjmení, většinou byli potomci královského rodu známi pod jménem země, které vládli.

Královská rodina dostává spoustu darů

I když mohou rodiče královskému miminku pořídit vše, na co si vzpomenou, přesto po narození dítěte přicházejí do královského paláce nejrůznější dary z celého světa. A nejsou to jen maličkosti jako roztomilé malé oblečky nebo plyšová zvířátka. Například pro princeznu Charlotte dostali její rodiče chrastítko s diamanty v hodnotě 45 tisíc dolarů!

Co říká astrologie?

Jaký bude první potomek prince Harryho a Meghan? Chlapeček se narodil ve znamení Býka a naturelem by měl být velmi podobný své prababičce. Konzervativní, stabilní, neměnící své zvyky. Stejně jako ona bude lpět na minulosti a konzervativních hodnotách. Měl by mít slušné sebevědomí, vitalitu, vůdcovské a organizační schopnosti, optimismus. A také slunečnou a radostnou povahu. Bude vyžadovat maximální bezpečí skrze jistoty.

Bude milovat oba rodiče a ti jeho. Vládkyně ascendentu mu nadělí i fyzickou krásu, bude to pohledný chlapík. Roztomile rozpustilý a možná i zrzavý.

V životě bude potkávat osudové a vášnivé ženy. On sám bude spíše věrným partnerem, i když pokušení v něm budou dřímat celý život.

Úspěch mu je předurčen, spíše ale v pozdějším věku. A směle bude utrácet peníze druhých...

-ak-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 6. 2023

Berani, můžete očekávat, že váš den bude trochu rozkolísaný. Kdybyste byli olympijským sportovcem, dnes byste stáli na startovní čáře a přemýšleli, zda jste dostatečně trénovali, abyste podali špičkový výkon. Máte natrénováno? Zvládnete to? Na pořadu dne budou jistě otázky týkající se vašich materiálních zdrojů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.