Porod bez (větších) bolestí? 7 způsobů, jak toho lze dosáhnout
Porodní bolest je jedinou bolestivou reakcí člověka, která nevzniká z důvodů nemoci. Jejím cílem je připravit těhotnou ženu na očekávaný porod. Jiný význam toho, proč je narození nového člověka provázeno fyzickou bolestí, se dosud nepodařilo prokázat.
Bolest u porodu je to, čeho se žena může dlouhou dobu, možná ještě před otěhotněním, obávat. Porod bolí více či méně vždy, každá rodička ale může vnímat příchod svého dítěte na svět jinak. Prožitky porodních bolestí jsou totiž velmi individuální. Svou roli sehrává celá řada věcí. Závisí nejen na fyzické dispozici a psychické pohodě rodící ženy, velký význam mají i sociální a kulturní vlivy. Dokonce i jedna žena může každý svůj porod prožívat naprosto odlišně.
Odžít si bolest, nebo ji utlumit?
Podávání tlumicích prostředků rodící ženě není automatické, nicméně je-li to žádoucí, umí současná medicína rodící ženě velmi dobře a účinně ulevit. Záleží na situaci, jestli je tlumení bolesti možné a vhodné, nicméně podle lékařů účinný postup proti bolestem při porodu dnes očekává většina rodiček.
Tišení porodních bolestí se odborně říká porodnická analgezie. V současné době je známo hodně metod a zlepšené techniky porodnické analgezie nabízejí široké možnosti. Metody porodnické analgezie se od sebe navzájem odlišují podle své účinnosti, délky analgetického působení a technické náročnosti.
Méně bolesti, méně komplikací...
Je-li metoda porodnické analgezie, kterou si žena vybrala, případně o které rozhodl lékař, správně a ve správný okamžik provedena, pak může tišení porodních bolestí, vedle jinak příjemných vlastností, přispět ke snížení porodnických komplikací jak u matky samotné, tak i u jejího dítěte.
Pro použití metod porodnické analgezie dnes platí tyto základní podmínky: Žádná metoda nesmí ovlivnit zdraví matky ani dítěte, neměla by ovlivnit činnost dělohy, a přitom všem by měla být dostatečně analgeticky účinná.
Ačkoliv je tedy bolest při porodu přirozená a přírodou vyloženě vyžadovaná, žena ji nemusí prožít v plné dávce. Tlumení bolesti ale v žádném případě nemusí automaticky znamenat podávání nějakého léku. Existují i jiné metody, které úspěšně kopírují například jednání žen domorodých kmenů. Tady ale už slíbený PŘEHLED:
1. Předporodní příprava
Podstatou předporodní přípravy je vytvořit u ženy reflexy, které jsou vázány na porodní proces, jež ale nevedou k bolestivým prožitkům, ale k aktivnímu soustředění na jiné podněty, zejména dýchání a svalovou relaxaci.
Pod názvem "přirozený" porod nebo "natural childbirth" či "prepared childbirth" se skrývá způsob vedení porodu, kdy se nepodávají bolest utišující prostředky. Smyslem je snaha o minimální farmakologické ovlivnění dítěte.
2. Alternativní polohy při porodu
Pozorování přírodních národů v odlehlých končinách naší planety nedotčených vlivy naší civilizace prokázala, že asi 85 procent žen těchto národů rodí v poloze vertikální. Jde o polohu vestoje, vkleče, v dřepu, vsedě. V této poloze jsou přidržovány buď pomocnicemi nebo se drží za okolní předměty. V současném porodnictví se přitom používá běžně poloha na zádech. Zdá se, že rozumnější by mohl být určitý kompromis. V první době porodní by žena měla být ve vertikální poloze nebo i vleže, ale na boku, a pokud možno by se měla vyhnout poloze na zádech. Druhá doba může probíhat vleže na boku nebo v polosedě. Odstraní se nepříznivé vlivy polohy na zádech, a přitom oblast rodidel zůstává viditelná a přístupná jak vyšetření, tak prevenci velkých porodních poranění ženy.
Při volbě porodní polohy ve druhé době porodní platí snad více než jindy individuální přístup ke každé ženě. Za porodu si žena instinktivně nachází pro ni nejméně bolestivou a nejpohodlnější polohu. A ta ve většině případů nebývá přísně vertikální.
3. Akupunktura, akupresura
Akupunktura se využívá v Číně a v zemích jihovýchodní Asie více než 5000 let. Princip spočívá v ovlivňování energie »čchi«, která protéká dvanácti kanály nebo drahami spojenými s vnitřními orgány. Účinek akupunktury bývá vysvětlován jak uvolňováním vlastních endorfinů a enkefalinů v organismu, tak i přímým ovlivněním přenosu bolesti. Někteří odborníci zdůrazňují neúčinnost akupunktury na mírnění porodních bolestí u žen bílé rasy. Její analgetická účinnost u bílé rasy je okolo 5 procent.
4. Hypnóza
Metoda je založena na kombinaci silné sugesce a distrakce, izolace od nepříjemného zážitku a koncentrace na jiný, vnesený, podstatně příjemnější zážitek. Hypnóza je časově náročná metoda a vedle senzitivní ženy vyžaduje v této metodě zvláště zkušeného odborníka – hypnotizéra. Hypnóza je z hlediska individuální sugestibility účinná asi u 25 procent rodiček.
5. Epidurální analgezie
Epidurální je spolu se subarachnoidální (lumbální) analgezií v současné době nejúčinnější metodou užívanou v porodnictví. Jako jediné dvě metody přinášejí, zejména u rizikových, nebo dokonce patologických porodů výhody pro matku i její dítě.
Proto se epidurální analgezie doporučuje podat v případech, když má žena zdravotní nebo porodnické problémy jako kardiovaskulární chorobu, plicní chorobu, chorobu jater, diabetes mellitus, oční choroby, epilepsii, preeklampsii anebo v případech, kdy jí hrozí fyzická a duševní vyčerpanost nebo když se dítě rodí předčasně, u samovolného porodu dvojčat, v případech selhávání placenty, pokud dítě trpí poruchou výživy, nebo se rodí koncem pánevním napřed a nebo po termínu porodu.
6. Fytoterapie a aromaterapie
Bylinné extrakty je možné používat vdechováním, pak hovoříme o aromaterapii, a/nebo formou olejových roztoků, které se vtírají do kůže, pak hovoříme o fytoterapii. Používají se extrakty například z levandule, hřebíčku, šalvěje. Směsi olejů obsahují například jasmín, šalvěj muškátovou, kadidlo rozpuštěné v mandlovém oleji. I bylinné extrakty však mohou při nesprávném použití uškodit matce nebo jejímu dítěti. Je třeba dávat pozor a vždy požadovat doklad o způsobilosti použití bylinného preparátu u těhotné ženy. Nutno podotknout, že tato metoda nemusí být příliš účinná.
7. Obstřik pochvy a hráze
Nejčastěji užívaná metoda v běžné porodnické praxi. Využívá se zejména před provedením nástřihu hráze, kdy se oblast pochvy a hráze znecitliví pomocí místního anestetika.
Zdroj: porodnice.cz