Hypnóza kouzla zbavená: Dokáže vyléčit závislosti, fobie, trému i bradavice

Za to, že má hypnóza kontroverzní pověst, mohou hlavně spisovatelé a filmaři. Ti ve své fantazii vymysleli scény, kdy někdo pod vlivem hypnózy znásilňuje, nebo dokonce vraždí, což je hloupost. Pravda je, že jde o uznávanou metodu, kterou využívají i mnohé celebrity. Například Matt Damon se díky ní odnaučil kouřit a britské vévodkyni Kate pomohla během všech jejích porodů.

Důležité je, aby pokyn, který během hypnózy člověk dostává, byl vždy v souladu s jeho přirozeností, povahou. Pokud je pro něj nepřijatelný, nesplní ho. „Chodí za mnou matky, co mají syna gaye. Čekají, že ho změním, aby se zajímal o holky. To prostě nejde, necití k nim sexuální vzrušení. Ale právě u nich má hypnóza obrovský význam! Pomůže jim přijmout odlišnou sexuální orientaci, smířit se s ní," říká hypnoterapeut Jan Janda. „Hodně nevysvětlitelných sebevražd v pubertě je právě důsledkem uvědomění si následků jiné sexuální orientace, strachu z posměchu, urážek, šikany. Dnes už sice není tak společensky nepřijatelná, ale hlavně na venkově je stále obtížně akceptovatelná. Problémy mívají i sportovci, ti si myslí, že ji vůlí zvládnou. To je ale nemožné, nad pudem nelze vyhrát," dodává.

Prastará metoda

Hypnóza je medicínsky uznávaná metoda léčby psychických poruch, odnaučení zlozvyků. Nebyla u nás nikdy zakázaná, dokonce ani za socialismu, který neuznával alternativní metody. První ji vyzkoušel na vědecké bázi vídeňský lékař Franz Mesmer už v osmnáctém století! Zjistil, že u člověka uvedeného do transu jen uklidňujícím hlasem (význam má osobnost hypnotizéra a atmosféra) se výrazně aktivuje podvědomí, které umí vybavit zážitky z minulosti. „I přesto, že jsme traumatizující zkušenost dávno zapomněli, ve skrytu duše zůstává a způsobí psychický blok. Ten se aktivuje v situaci, která ji připomíná, ale může být trvalý. Typické jsou bezdůvodné pocity neklidu, napětí, nervozita, úskostlivost, strach z něčeho," vysvětluje Jan Janda.

Pes, přítel člověka?

Častý bývá strach ze psů. Přitom člověku nemusí ublížit, stačí štěkot. Senzitivní děti cítí ohrožení, i když je pes za plotem, těm s hudebním sluchem vadí agresivní, hlasitý štěkot. Averze pak v nich přetrvá. Nevědomě se psům vyhýbají, nikdy si je nepořídí, nedovolí je mít ani svým potomkům, aniž uvedou racionální důvod.

Dále jsou tu fobie, těch je přes 500! U nich už má často vliv negativní zkušenost. Komu přeběhne v dětství po těle pavouk, logicky se ho bojí. Trpí jimi i přehnaně úzkostní, bojácní lidé, příčiny bývají těžko zjistitelné. Častý je strach z ohně, výšky, otevřeného i uzavřeného prostoru. Dají se v hypnóze odstranit, ale trvá to déle, bývají hluboce zakořeněné.

Z hypnózy se vždy proberete

Klient během hypnózy dění kolem sebe vnímá přesně, do nejmenších detailů. Nejen hlas, co na něj mluví, ale i okolní zvuky. Zavřené oči má spíš proto, aby mysl nic nerušilo a podvědomí mohlo nerušeně pracovat. Hypnóze vždy předchází pohovor. Musí být předem jasné, co se bude řešit, často nejde o jeden problém, je jich víc i na sebe navazujících. „Musím rozptýlit pochybnosti, hodně otázek směřuje k tomu, zda je možné, aby se člověk z hypnózy neprobral. K tomu nikdy nedošlo, dokonce i když hypnotizér při sezení zkolaboval. Když totiž klient neslyšel delší dobu hlas dávající mu pokyny, sám od sebe se probral," vysvětluje Jan Janda.

Podvědomí pracuje za nás

Hypnóza pomáhá také u depresí, ať už vzniklých konflikty v práci, rodině, nespokojeností s životem. Na rozdíl od psychologa hypnoterapeut problémy nerozebírá, stačí, když je zná, aby na ně mohl nasměrovat podvědomí. To ví nejlépe, co nám prospívá i škodí. Klíčové je, aby se sám klient rozhodl situaci řešit. Musí si být na 100 % jistý, jinak to nemá cenu. To se týká stresu, depresí ale nejvíc léčby závislostí – například kouření, alkoholismu, obezity, narkomanie, gamblerství. Výsledky se pochopitelně nedostaví hned, to se stává spíš u lehčích psychických obtíží, tam mohou být takřka okamžité.

Duše a tělo

Je potřeba si uvědomit, že duše a tělo jsou vzájemně provázané, psychický problém se může projevit fyzickou bolestí, typicky hlavy. Žádná nemoc nevznikne sama od sebe, jde o letité neřešené problémy, které vyvřou na povrch. Proto je v těchto složitějších případech nutné sezení několikrát opakovat. Obvykle stačí k vyléčení tři až šest, jen výjimečně víc.

„Hypnóza ovšem není všelék, který okamžitě odstraní všechny nemoci, její možnosti jsou omezené. Nejlepší výsledky má u duševních trápení, neuróz, nespavosti, komplexů," říká hypnoterapeut.

Někdy stačí drobnost

Je nutné vysledovat příčiny i důvody vzniku a ty odstranit. Obvykle si je klient nevybaví, šlo třeba o drobnou epizodu z dětství. „Léčil jsem mladou dívku, měla strach z blonďáků, aniž věděla proč. Po pár sezeních, kdy jsme se vraceli do minulosti, jí vytanula na mysl scéna, kdy ji ve třech letech kluk se světlými vlasy na pískovišti schválně rozšlapal bábovičku. Byla to drobná děstká schválnost. Sice z mysli vzápětí ´vyšuměla´, jenže v podvědomí zůstal pocit nebezpečí při bližším kontaktu s plavovlasým chlapcem stále živý," popisuje raritu Jan Janda.

Přesvědčení je základ

Zvláštní úlohu má hypnóza u odnaučování zlozvyků, zmíníme nejčastější, kouření, ale průběh je obdobný u všech. „Nezbytné je skálopevné rozhodnutí přestat o své vůli. Pokud to člověk chce udělat kvůli rodině, jde o silný impulz, ale nedostatečný. Člověk to dělá, aby ostatním vyhověl, ne proto, že sám chce. V transu se posiluje víra, že vydrží. Lze působit na čichové buňky (cigareta začne páchnout) i chuťové receptory, hypnóza změní příjemný pocit dýmu v ústech na pravý opak. Stejně se dá u obézních potlačit třeba touha na sladké, tučné maso, atd. Procento úspěšnosti je dost vysoké," říká hypnoterapeut.

Je dobré vložit do podvědomí „zaklínadlo" typu: „Kouřit jsem navždy přestal!“ Člověk ho pak může použít ve chvíli, kdyby si chtěl zapálit. Alkoholici či gambleři se musí vyhýbat místům, která je svádějí. Nejhorší to je u těžkých narkomanů, návyk je extrémně silný, vyléčení zaručit nelze.

Na bradavice i trému

Úspěchy má hypnóza také u odstraňování bradavic, už naše babičky to řešily zaříkáváním. Tam už ovšem pracuje i sugesce. Dobré účinky má u dětí a adolescentů, pomáhá odstranit mnohé potíže, jedním z častých je tréma před důležitou zkouškou. Způsobí krátkodobý výpadek paměti, kdy děti či dospívající nejsou – typicky u maturity – schopni vybavit si odpověď na otázku, i když ji znají.

Hypnóza a děti

Dětská duše je křehká nádoba. Hypnóza pomáhá v drobnostech – ostýchavost, stud –, ale i v sebepodceňování, nízkém sebevědomí, problém jsou i zlé sny. Může „vygumovat" traumatické zážitky včetně šikany, zmírnit a třeba i odstranit koktání! Použít ji lze tak od deseti let. Je potřeba ale dodat, že za většinu problémů dětí mohou rodiče! Zvlášt' dnes na ně mají enormní nároky. Například je přihlásí do spousty kroužků. Děti pak nestíhají, jsou vystresované, některé musí brát dokonce antidpresiva.

U dítěte rodiče musí s hypnózou souhlasit, ale u ní být nemohou. Dítě by se neotevřelo. Musí se cíti volně, svobodně, beze strachu, že řekne něco, za co by mohlo být později potrestáno.

Jan Janula

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.