5 nejčastějších chyb, které rodiče dělají při výchově dětí
Některé výchovné techniky nadělají víc škody než užitku.
Tvrdá výchova, jejíž nezbytnou součástí bylo užívání pásku, vařečky a dalších tělesných trestů, kterou zažívali naši rodiče a prarodiče, je už naštěstí minulostí. Současní rodiče volí jemnější přístup, o to je pro ně ale možná mnohem těžší najít efektivní způsob výchovy. Takže maminky a tatínkové se často uchylují k metodám, které jsou sice něžnější než výprask, ale nejsou tak pohodové, jak se na první pohled zdá. A dokonce nejsou ani užitečné.
„Pro efektivní a hlavně zdravou výchovu by rodiče měli pochopit kořeny špatného chování dětí. Například když se předvádí, v podstatě to znamená, že nemají pod kontrolou své emoce. Nemohou se vlastně chovat jinak, než se právě chovají, protože jejich mozek ještě neumí slovy vyjádřit, co se děje,“ vysvětluje dětská psycholožka Vanessa Lapointová, autorka knihy o výchově bez poškozování.
Podle psycholožky by se rodiče, kteří stojí tváří tvář problémovému chování dítěte, měli nejdřív ujistit, že jeho regulační část mozku je zklidněná. Pak nastává okamžik, který je důležitý pro další problémové situace v budoucnu. Ten okamžik vás buď posune a výchovu zjednoduší, nebo ji ještě víc zkomplikuje. „Klíčem je síla vztahu rodiče a dítěte. Je v pořádku mít na dítě očekávání, ale není třeba jej nějak manipulovat nebo přinutit k poslušnosti,“ tvrdí Lapointová.
A jakých výchovných chyb byste se pode ní měli zbavit?
Nedávejte dítěti „time out"
Rodiče chápou čas, kdy pošlou dítě pryč, tak, že mu dávají prostor k oddechu a uklidnění. Potomek to ale vnímá jinak. „Jdi ode mne pryč a vrať se, až budeš připraven poslouchat, co ti říkám,“ slyší. Lapointová tvrdí, že takové nepříjemné pocity poškozují spojení v mozku, které dítě potřebuje, aby rozvíjelo své sebeovládání. „Místo toho, abyste jej poslali pryč, sdílejte jeho frustraci s ním, dejte mu vědět, že jej milujete a jste s ním. Pevnost musí být spojena s laskavostí. Vaše dítě bude schopno zklidnění se a sebekontrolu rozvíjet mnohem lépe, když bude vědět, že jeho vztah s rodiči je pevný a že jej nemilujete jen tehdy, když je hodné,“ uvedla psycholožka.
Pozor na tresty
Místo toho, aby za všechny prohřešky rodiče vyměřili jeden trest, například domácí vězení, někteří mají specifické tresty na každé pochybení. Idea je, že trest odpovídá míře provinění. To je podle psycholožky v pořádku, ale i s tresty se musí zacházet opatrně. Lapoinová varuje, že přehnané trestání může deformovat chování dětí. Uvědomte si, že každý trest podkopává důvěru, kterou ve vás dítě má.
Přestaňte nabízet odměny za dobré chování
Odměny mají podobné stinné stránky jako tresty. Pokud rodiče říkají: „Když uděláš, co ti říkám, dostaneš odměnu. Když to neuděláš, nedostaneš nic,“ podkopávají dětskou důvěru a potomek se pak cítí nejistý. Ještě horší je, že dítě, které dostane málo odměn, může získat pocit nedostatečnosti, může si začít připadat, že je „zlé“.
Omlouvejte se od srdce
Je důležité, aby dítě slyšelo a umělo říct: „Je mi to líto.“ Tím se učí, že každý nese za své chování odpovědnost, a pokud se něco nepodaří, je třeba to přiznat a omluvit se. Nicméně, není omluva jako omluva. Jedna obsahuje jen prázdná slova, z té druhé je cítit lítost. „To druhé nemůžete děti naučit. Mohou se to ale naučit samy od vás, pokud uvidí, že vaše omluvy jsou upřímné a tu lítost skutečně cítíte,“ radí Lapointová. Podle ní nejde o složitý a dlouhý proces. Když dětem ukážete, co skutečně znamená cítit lítost a empatii, i ony se to brzy naučí.
Nastavte dětem jasné hranice
Jistě, určitě nechcete své děti fyzicky trestat. Ale tím, že jim nenastavíte jasná pravidla, jim také žádnou laskavost neuděláte. Naopak. Dětem se nežije dobře ve světě, kde není nějaký řád, rutina, a dokonce hranice, protože pak mají pocit, že se v tom velkém prostoru, který je obklopuje, mohou ztratit. Nedostatek pravidel brání jejich schopnosti rozvíjet se. Být hlučný a zkoušet hranice jsou přirozené a zdravé způsoby, jak testovat rodiče a objevovat svět. Děti potřebují pravidla přijatelného chování (a ta mohou být úplně jednoduchá, jako nekousej a nebij lidi kolem sebe), která jim pomohou získat pocit bezpečí a naučí je být rozumnými bytostmi.
-lk-