zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Aromaterapie aneb Jak se uzdravit pomocí vůní

Vůně umí ovlivňovat nejen psychický, ale i fyzický stav člověka
Autor: iStock Vůně umí ovlivňovat nejen psychický, ale i fyzický stav člověka
anna kopečková , Vydáno: 19.09.2017
Léčba člověka může být zprostředkována všemi smysly. Muzikoterapie se zaměřuje na terapeutické využívání hudby. Různé tóny a melodie v nás dokážou vyvolat rozmanité emoce. A pocity mají schopnost vykouzlit také vůně. Na uzdravování prostřednictvím čichu se specializuje aromaterapie.

reklama

Na rozdíl od farmakoterapie (léčby medikamenty), nebo psychoterapie (léčby „slovem a činem“), ale i dalších medicínských terapeutických postupů neslouží aromaterapie jako nástroj první volby, ale jako pomocná metoda. Na druhou stranu by bylo barbarské toto skvělé odvětví nevyužívat, protože smyslů máme pět a všechny jsou extrémně důležité.

Vůně v běžném životě

Na to, abyste věděli, že vůně a pachy ovlivňují psychický i fyzický stav člověka, nemusíte být žádný vědec. Vzpomeňte si na to, co s vámi udělal příliš silný parfém spolucestující ve vyhřátém autobuse. Zamyslete se nad tím, co se s vámi děje, když máte hlad a ucítíte na ulici vůni čerstvého pečiva. Jaké to je, když určitá vůně vyvolá nějakou dávnou vzpomínku. Čich zkrátka hraje v našem životě velice důležitou roli, i když si to mnohdy neuvědomujeme. A právě aromaterapie tento smyslový kanál využívá k tomu, aby nám bylo lépe.

aromaterapie - léčba vůněmi Foto:                                                                                                                        Foto: iStock

 

Co to přesně je

Aromaterapie je definovaná jako druh alternativní medicíny, který užívá různé vonné esence za účelem změny stavů mysli, nálady, procesu poznávání nebo zdraví. Nejčastěji se v aromaterapii používají rostlinné oleje, obohacené o aromatické olejové esence, aplikované podle druhu potíží.

Léčivé procedury

aromaterapie Foto:

Nejběžnější procedurou je aromamasáž. Při takové masáži se namíchá olej podle potřeby (buď stimulující nebo naopak uklidňující) a vmasírovává se do kůže celého těla i obličeje. Psychická a psychosomatická onemocnění se léčí aromainhalacemi. Stačí zapálit aromalampu, vybrat si příslušnou esenci a nechat vůni pracovat tak, jak umí nejlépe. Aroma procedurou může být i koupel nebo pobyt v sauně - fantazii se meze nekladou.

Jak poznat odborníka

Aromaterapeutem můžete být sami sobě. Vyžaduje to však desítky až stovky pokusů na sobě samotném. Druhou možností je vložení se do rukou odborníka - aromaterapeuta. Toho poznáte tak, že k vám bude přistupovat eticky, mile a s respektem, bude vám pozorně naslouchat a klást relevantní dotazy. Terapeut by měl mít povědomí o obecné a systematické botanice, o biochemii rostlinných silicí, olejů a extraktů, dál by se měl vyznat v anatomii, fyziologii a psychologii. Měl by zvládat základy tradiční čínské medicíny, masírování, akupresury, reflexologie i baňkování. Když se na aromaterapii podíváte z takového úhlu pohledu, zjistíte, že to není žádná pavěda, ale disciplína, vyžadující neuvěřitelné množství znalostí a dovedností.

Zkuste víc vnímat vůně kolem sebe a uvědomovat si, jak na vás působí. Otevřete dveře novým zážitkům a také se dozvíte něco sami o sobě!

Zdroj: Fithall.cz

fithall banner new2 Foto:  

Mohlo by vás taky zajímat:

Nechte se léčit čistou vůní přírody

Léčba vůněmi: 10 esenciálních olejů, které prospějí vašemu zdraví i kráse

I když jsou čistě přírodní, mohou vám i ublížit

Esenciální oleje: 6 situací, kdy byste je rozhodně neměli používat

Jak hezky vonět i bez použití parfémů

Jezte ty správné věci

Jak hezky vonět i bez použití parfémů jídlo

Je spousta úžasných jídel, které milujeme, ale naší přirozené tělesné vůni nedělají žádnou službu. Naopak! Česnek, cibule nebo třeba hořčice se uvolňují ještě několik hodin poté, prostupuje póry pokožky a vytváří kolem vás nepříjemný odér. A pozor, stejně ošklivý zápach vytváří i alkohol!

Jezte proto potraviny, které jsou sladší nebo neutrální, hodně zeleniny a ovoce.

reklama

Související témata: masáž , aromaterapie , čich , eterické oleje , čínská medicína

reklama

Přečtěte si také

reklama