Prima maminka

10. května 2018 10:00

Anna Kopečková

Děti v břiše matky rády poslouchají Bacha. Ale jen přes vaginu!

Povídáte si se svým nenarozeným dítětem? Uděláte lépe, když mu budete pouštět Bachovu hudbu, a to poněkud zvláštním způsobem.

Tvrdí to alespoň vědci ze Stockholmské univerzity, Institutu Karolinska a některých předních vysokých škol v Dánsku. Dítě nereaguje na hlasy lidí, když je ještě v břiše, protože plod slyší a reaguje pouze na intravaginální zvuky, tedy na ty, které směřují dovnitř vaginy. Pohybem hlavy a končetin, úst a jazyka reaguje 87 procent plodů.

Johann Sebastian Bach se líbí dětem ještě předtím, než přijdou na svět. A to tolik, že na něj reagují pohybem hlavy, rukou a úst. Tyto pohyby přitom nezaznamenáme, jestliže na ně mluví matka či otec, ani když se jim čte pohádka. Plod stěží dokáže naslouchat zvukům přicházejícím zvenčí.

Dítě přes břicho neslyší

Mýtus o tom, že mluvení směrované k břichu těhotných žen má určitý vliv na plod, vyvrátila studie španělského Marquesova institutu, píše italský deník La Repubblica.

Výzkum týkající se schopnosti plodu naslouchat a vlivu hudby na počátek života vedla se svým týmem Marisa López-Teijón na pacientkách v období mezi 14. a 30. týdnem těhotenství. Použila přitom právě hudbu Johanna Sebastiana Bacha. Aby plod mohl naslouchat hudbě v celé její intenzitě, bylo použito zvláštní aparatury, která přenášela hudbu směrem do vaginy – reproduktor Babypod, který vysílá zvukové vlny až o 54 decibelech. To je úroveň běžné konverzace.

Jak reagoval plod na hudbu přenášenou tímto způsobem? Vědci pozorovali plody pomocí echografie, diagnostické metody pracující s odrazem ultrazvuku. Pohybem hlavy a končetin, úst či jazyka reagovalo 87 procent plodů. Tyto pohyby ustaly, jestliže bylo vysílání hudby přerušeno. Asi 50 procent plodů při hudbě přenášené vaginální cestou reagovalo překvapivými pohyby, otevíralo hodně čelisti a vyplazovalo celý jazyk.

Jestliže byl těhotným ženám zaveden do břicha reproduktor vysílající hudbu o intenzitě v průměru 98,6 decibelu, nebyly zaznamenány žádné změny v pohybu plodů.

„Naší studií jsme prokázali, že plody mohou naslouchat od šestnáctého týdne, když měří 11 centimetrů, a to jedině tehdy, jestliže zvuk přichází přímo z vaginy," říká López-Teijón, která dostala na Harvardově univerzitě Ig Nobelovu cenu za medicínu v oblasti porodnictví za objev schopnosti plodu naslouchat. „Plody stěží dokážou naslouchat zvukům z vnějšího prostředí. Můžeme tedy říci, že mýtus týkající se promlouvání k břichu těhotné ženy je minulostí," dodává.

Učení už v břiše matky

Podle výzkumu Marquesova institutu je nyní možné s pomocí tohoto systému stimulovat plod neurologicky. Senzorická stimulace je důležitá a může začít co možná nejdříve. Hudba totiž aktivuje schopnost učit se jazykům. A jak bylo prokázáno, toto učení může začít už v mateřském lůně.

Zdroj: ČTK

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.