Dítě po 40? I pozdní těhotenství má svá pozitiva

Pokud jste otěhotněla po 40 nebo si s touto myšlenkou zatím pohráváte, tak se rozhodně nenechte zbytečně odradit názory okolí či zdravotními strašáky. Možná vás překvapí, kolik pozitiv má takové pozdější těhotenství.

Životní jistoty a výhody

Na rozdíl od mladých maminek mají ty starší už fungující rodinné zázemí a oporu, takže si mateřství mohou více užívat. Načerpané zkušenosti, zažité denní rutiny, priority, zodpovědnost a také životní vyzrálost jsou v mateřství velkými výhodami, které k pohodě značně přispějí. Starší maminky už nemají pocit, že jim něco utíká a kde by právě mohly být. Znáte to „co by, kdyby“. I nekonečný boj s plenkami, chrastítky, oblečky, miminkovskými vymoženostmi, o kterých ani nevíte, že existují, maminky chtě nechtě omladí.

Nebojte se rizik

Samozřejmě, s vyšším věkem maminek přicházejí zdravotní problémy, ale pravidelné kontroly u lékaře dokážou problém včas odhalit a vyřešit. Jako starší rodičce vám bude věnována zvýšená pozornost lékařů, takže bude o vaše malé velké štěstí řádně postaráno.

Pokud budete minimalizovat rizikové faktory, které mohou být příčinou zdravotních komplikací, není důvod se zbytečně bát. Dodržujte zdravý životní styl, nekuřte a nepijte alkohol, dbejte na pravidelné kontroly a do svého jídelníčku zahrňte kromě vyvážené stravy i různé doplňky, kterými předejdete vývojovým vadám.

Klíčová kyselina listová

Během těhotenství a kojení dochází ke zvýšeným požadavkům na spotřebu vitaminů, minerálů a dalších živin. Zvláště pak starší rodičky by měly dbát na jejich pravidelné doplňování. Nejdůležitější je kyselina listová, která je klíčová pro syntézu DNA (deoxyribonukleové kyseliny) ztělesňující genetickou informaci každé buňky. Odborníci doporučují kyselinu listovou užívat již 4 týdny před plánovaným těhotenstvím a dále po dobu celého prvního trimestru, který je nejdůležitější částí pro vývoj plodu. Dostatečné množství kyseliny listové v těle je spojováno s nižším výskytem defektů neurální trubice a jiných závažných vývojových vad plodu během těhotenství. „Toto preventivní opatření se týká i žen, které v minulosti opakovaně potrácely. V důsledku bohaté stravy a zlepšených stravovacích návyků oproti minulosti je počet těchto žen minimální. Nicméně preventivní podávání kyseliny listové je vědecky doloženo ve velkém počtu epidemiologických studií,“ říká primář porodnice v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí MUDr. Hynek Heřman, Ph.D., MHA.

Slavné ženy, které rodily po čtyřicítce

To, že těhotenství po čtyřicítce není v dnešní době nic neobvyklého, dokazuje i řada známých žen. Například zpěvačka Bára Basiková, která si ke svým tehdy sedmnáctiletým dcerám pořídila ve 47 letech ještě syna Theodora. Zora Jandová porodila druhou dceru Ester, když jí bylo 43 let. Ve stejném věku měla dceru Kordulu i Veronika Žilková. Sáře Saudkové, která tvrdí, že děti člověka úžasně nastartují a dávají mu sílu, bylo 45, když k dětem Sáře a Samovi přibyl ještě syn Oskar. Pozdní těhotenství si pochvalovala i bývalá ministryně informatiky Dana Bérová, podle níž je dítě elixírem mládí. Druhý syn se jí narodil ve čtyřiačtyřiceti letech. „Dítě jsem chtěla delší dobu, a když jsem pak našla ideálního partnera, nebylo co řešit. Spíš jsem měla strach, jestli se to podaří. Teď všem říkám, že zatím je to bezvadné, ale ať se mě přijdou zeptat za patnáct let – syn bude v pubertě, mně bude šedesát. Těžké časy teprve přijdou," řekla tehdy v rozhovoru pro magazín Ona Dnes.

Také herečka Miluše Bittnerová porodila své první dítě, když jí bylo 42 let a i když pozdní těhotenství nebylo úplně příjemné, tvrdí, že kdyby měla dítě v 18 nebo i ve třiceti letech, tolik by si ho neužila. V jednačtyřiceti letech je potřetí těhotná i půvabná česká herečka Petra Hřebíčková, kterou jiný stav překvapil a nejdříve ho považovala za nastupující menopauzu.

I herečku Halle Berry její druhé těhotenství zaskočilo, protože už nečekala, že se něco takového může podařit. Syna Macea porodila ve 47 letech. Herečce Kelly Preston bylo dokonce o rok víc, když se jí narodil syn Benjamin. Na své první dítě si počkala i Salma Hayek. Bylo jí 41 let, když se narodila dcera Valentina.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.