Těhotenská cukrovka: Nebolí, ale může ohrozit matku i dítě

Řada nastávajících maminek považuje test na těhotenskou cukrovku za zbytečný. Možná proto, že tento typ cukrovky se týká přibližně 4 až 10 % těhotných žen. Jenže neléčená těhotenská cukrovka ohrožuje nejen nastávající maminku, ale i dítě.

Sladkou skleničku musí vypít každá těhule!

Test na těhotenskou cukrovku se odborně nazývá orální glukózový toleranční test (OGTT). Pokud gynekolog nezachytí zvýšenou hladinu glukózy v krvi z vyšetření krve dříve, odesílá těhotné na povinný glukózový test až mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. I když test nebolí, není úplně příjemný. Především proto, že trvá tři hodiny, které nastávající maminka musí strávit v čekárně. Nejprve nalačno vypije 75 g glukózy rozpuštěné ve vodě. Během testu se průběžně měří glykémie, tedy hladina cukru v krvi. Poprvé před vypitím glukózy, podruhé hodinu po vypití a potřetí dvě hodiny po vypití. Po celou dobu testu je nutné zůstat v klidu, protože i mírná fyzická aktivita (například i obyčejná chůze) by mohla ovlivnit vstřebávání cukru v těle a zkreslit tak výsledek testu.

„Pro toto vyšetření jsou určeny hraniční hodnoty hladiny krevního cukru. Na počátku testu 5,1 mmol/l, v první hodině 10,0 mmol/l a 8,5 mmol/l ve druhé hodině. Pokud je dosaženo i jedné z uvedených hodnot nebo jsou vyšší, jedná se o těhotenskou cukrovku,“ vysvětluje MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize. A dodává, že při lékařském dohledu a péči není nutné mít zásadní obavy o zdraví plodu ani maminky. Ženy s těhotenskou cukrovkou docházejí do dietologické poradny, kde jim lékař vysvětlí zásady diety při těhotenské cukrovce a je jim pravidelně kontrolována hladina glukózy v krvi nalačno a po jídle. Pokud se nedaří upravit hladinu glukózy v krvi pomocí diety, je nutné podávat injekčně inzulin.

Jak k onemocnění dojde?

Začátkem je rostoucí inzulinová rezistence. V těle matky začínají kolovat hormony vytvářené placentou, oslabující účinnost vlastního inzulinu – hormonu snižujícího hladinu glukózy v krvi. V krvi matky se pak hromadí nadmíra glukózy, kterou utlumený inzulin nestačí snížit a dochází k hyperglykémii. Ta se pak přes placentu dostává i k miminku a jeho hodnoty krevního cukru rostou také. Jak už to tak bývá, nadmíra cukrů se ukládá formou tuků a v prenatálním období tomu není jinak. Mnoho cukrů znamená i to, že dítě moc roste. Pokud tedy porod nezačne spontánně do 40. týdne těhotenství, je obvykle vyvoláván. Příliš vysoká novorozenecká váha také znamená i vyšší pravděpodobnost, že porod bude veden císařským řezem. Po porodu se u dítěte mohou objevit dechové obtíže, poruchy srdečního rytmu, horší průběh novorozenecké žloutenky a další komplikace. Miminko je v prvních dnech po porodu také ohroženo hypoglykémií – tj. sníženým obsahem cukru v krvi. Těhotenská cukrovka matky může dítě ovlivnit i v pozdějších letech. Je u něj například vyšší pravděpodobnost syndromu poruchy pozornosti, hyperaktivity, ale také dětské obezity. V dospělosti se pak u těchto dětí častěji vyskytuje diabetes 2. typu.

Můžu něco ovlivnit?

Těhotenská cukrovka se objevuje u žen, které k ní mají vrozenou dispozici. Často se rozvine u žen s rodinnou anamnézu cukrovky 2. typu, které jsou obéznější, nebo byla předchozí porodní váha u dítěte kolem 4 kg či těhotenskou cukrovku již prodělaly. Znamená to, že za její vznik žena do značné míry nemůže a nepomůže ani to, když žena přestane jíst sladké. Přesto je ale důležité před i během těhotenství udržovat optimální tělesnou váhu, pravidelnou lehkou až středně intenzivní pohybovou aktivitu a zdravé, pestré stravování.

Pozitivní zprávou je, že těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes je choroba, která se objevuje jen během těhotenství a po porodu mizí. Přesto odbornice na toto onemocnění MUDr. Klementová poukazuje na vysoké riziko pro vznik diabetu v dalších letech. „Po 20 letech po porodu je riziko rozvoje až 60 %, proto by měla každá žena s těhotenskou cukrovkou půl roku po porodu absolvovat opět glukózový toleranční test. Celoživotně by pak žena měla být sledována, ideálně diabetologem, každoročně podstoupit vyšetření glykémie a jednou za 3 roky opět glukózový toleranční test.“

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.