Zdraví a nemoci

20. února 2018 07:30

Anna Kopečková

Těhotenská cukrovka: Nebolí, ale může ohrozit matku i dítě

Řada nastávajících maminek považuje test na těhotenskou cukrovku za zbytečný. Možná proto, že tento typ cukrovky se týká přibližně 4 až 10 % těhotných žen. Jenže neléčená těhotenská cukrovka ohrožuje nejen nastávající maminku, ale i dítě.

Sladkou skleničku musí vypít každá těhule!

Test na těhotenskou cukrovku se odborně nazývá orální glukózový toleranční test (OGTT). Pokud gynekolog nezachytí zvýšenou hladinu glukózy v krvi z vyšetření krve dříve, odesílá těhotné na povinný glukózový test až mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. I když test nebolí, není úplně příjemný. Především proto, že trvá tři hodiny, které nastávající maminka musí strávit v čekárně. Nejprve nalačno vypije 75 g glukózy rozpuštěné ve vodě. Během testu se průběžně měří glykémie, tedy hladina cukru v krvi. Poprvé před vypitím glukózy, podruhé hodinu po vypití a potřetí dvě hodiny po vypití. Po celou dobu testu je nutné zůstat v klidu, protože i mírná fyzická aktivita (například i obyčejná chůze) by mohla ovlivnit vstřebávání cukru v těle a zkreslit tak výsledek testu.

„Pro toto vyšetření jsou určeny hraniční hodnoty hladiny krevního cukru. Na počátku testu 5,1 mmol/l, v první hodině 10,0 mmol/l a 8,5 mmol/l ve druhé hodině. Pokud je dosaženo i jedné z uvedených hodnot nebo jsou vyšší, jedná se o těhotenskou cukrovku,“ vysvětluje MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize. A dodává, že při lékařském dohledu a péči není nutné mít zásadní obavy o zdraví plodu ani maminky. Ženy s těhotenskou cukrovkou docházejí do dietologické poradny, kde jim lékař vysvětlí zásady diety při těhotenské cukrovce a je jim pravidelně kontrolována hladina glukózy v krvi nalačno a po jídle. Pokud se nedaří upravit hladinu glukózy v krvi pomocí diety, je nutné podávat injekčně inzulin.

Jak k onemocnění dojde?

Začátkem je rostoucí inzulinová rezistence. V těle matky začínají kolovat hormony vytvářené placentou, oslabující účinnost vlastního inzulinu – hormonu snižujícího hladinu glukózy v krvi. V krvi matky se pak hromadí nadmíra glukózy, kterou utlumený inzulin nestačí snížit a dochází k hyperglykémii. Ta se pak přes placentu dostává i k miminku a jeho hodnoty krevního cukru rostou také. Jak už to tak bývá, nadmíra cukrů se ukládá formou tuků a v prenatálním období tomu není jinak. Mnoho cukrů znamená i to, že dítě moc roste. Pokud tedy porod nezačne spontánně do 40. týdne těhotenství, je obvykle vyvoláván. Příliš vysoká novorozenecká váha také znamená i vyšší pravděpodobnost, že porod bude veden císařským řezem. Po porodu se u dítěte mohou objevit dechové obtíže, poruchy srdečního rytmu, horší průběh novorozenecké žloutenky a další komplikace. Miminko je v prvních dnech po porodu také ohroženo hypoglykémií – tj. sníženým obsahem cukru v krvi. Těhotenská cukrovka matky může dítě ovlivnit i v pozdějších letech. Je u něj například vyšší pravděpodobnost syndromu poruchy pozornosti, hyperaktivity, ale také dětské obezity. V dospělosti se pak u těchto dětí častěji vyskytuje diabetes 2. typu.

Můžu něco ovlivnit?

Těhotenská cukrovka se objevuje u žen, které k ní mají vrozenou dispozici. Často se rozvine u žen s rodinnou anamnézu cukrovky 2. typu, které jsou obéznější, nebo byla předchozí porodní váha u dítěte kolem 4 kg či těhotenskou cukrovku již prodělaly. Znamená to, že za její vznik žena do značné míry nemůže a nepomůže ani to, když žena přestane jíst sladké. Přesto je ale důležité před i během těhotenství udržovat optimální tělesnou váhu, pravidelnou lehkou až středně intenzivní pohybovou aktivitu a zdravé, pestré stravování.

Pozitivní zprávou je, že těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes je choroba, která se objevuje jen během těhotenství a po porodu mizí. Přesto odbornice na toto onemocnění MUDr. Klementová poukazuje na vysoké riziko pro vznik diabetu v dalších letech. „Po 20 letech po porodu je riziko rozvoje až 60 %, proto by měla každá žena s těhotenskou cukrovkou půl roku po porodu absolvovat opět glukózový toleranční test. Celoživotně by pak žena měla být sledována, ideálně diabetologem, každoročně podstoupit vyšetření glykémie a jednou za 3 roky opět glukózový toleranční test.“

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.