Kyselina listová: Nezbytný vitamin nejen pro budoucí maminky

V období těhotenství či kojení je vyvážená a pestrá strava bohatá na vitaminy a minerální látky základem pro správný vývoj miminka. Jenže i přes veškerou snahu budoucí maminky si její tělo mnohdy nedokáže brát potřebné látky ani z pestré stravy. Tou nejdůležitější je bezpochyby kyselina listová. Proč je pro vývoj miminka tak důležitá a jak ji nejlépe doplnit?

Už po druhé světové válce se zjistilo, že kyselina listová (vitamín B9, folát, acidum folicium) dokáže snížit výskyt vývojových vad u novorozených dětí. Na základě tohoto poznatku začala Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučovat navýšení obsahu u tepelně nezpracovaných potravin syntetickou kyselinou listovou. Kyselina listová má totiž velký význam hlavně pro tkáně a orgány, ve kterých probíhá rychlé buněčné dělení. Je klíčová také pro syntézu DNA (deoxyribonukleové kyseliny) ztělesňující genetickou informaci každé buňky. Těhotné ženy ji proto potřebují ve zvýšené míře.

Začněte včas

I když ženy těhotenství teprve plánují, většina z nich v prvních týdnech o svém těhotenství vůbec neví. Proto se doporučuje, aby všechny ženy v reprodukčním věku užívaly kyselinu listovou již 4 týdny před plánovaným těhotenstvím a dále po dobu celého prvního trimestru, který je nejdůležitější částí pro vývoj plodu.

Velké množství žen užívá hormonální antikoncepci, při které dochází ke snížení hladiny kyseliny listové v krvi. V poslední době se proto stále více doporučuje užívat kyselinu listovou společně s antikoncepcí, aby po jejím vysazení došlo k nastavení dostatečné koncentrace kyseliny listové v krvi.

Zamezí vývojovým vadám i potratům

Dostatečné množství kyseliny listové v těle je spojováno s nižším výskytem defektů neurální trubice a jiných závažných vývojových vad plodu během těhotenství. Spojitost mezi dostatečným příjmem kyseliny listové a prevencí vývojových vad patří mezi nejdůležitější v oblasti výživy za posledních 30 let. „Toto preventivní opatření se týká i žen, které v minulosti opakovaně potrácely. V důsledku bohaté stravy a zlepšených stravovacích návyků oproti minulosti je počet těchto žen minimální. Nicméně preventivní podávání kyseliny listové je vědecky doloženo ve velkém počtu epidemiologických studií,“ říká primář porodnice v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze–Podolí MUDr. Hynek Heřman, Ph.D., MHA. „Na našem pracovišti doporučujeme všem maminkám pro prevenci vrozených vývojových vad kyselinu listovou ve formě doplňků stravy kombinovanou s vyváženou stravou,“ dodává.

Pestrá strava nestačí

Prostou kyselinu listovou najdete v zelenině, jako je špenát, brokolice, růžičková kapusta nebo chřest. Jenže tento vitamín je velice choulostivý. Vařením, pečením nebo dušením ho můžete zničit až 90 %. V době před početím a v průběhu těhotenství by navíc ženy měly příjem kyseliny listové zdvoj- až ztrojnásobit, což odpovídá dennímu příjmu v podobě 5 hlávek zelí nebo 20 pomerančů při bezproblémovém zdravotním stavu. To je opravdu velké množství a problém je, že každá druhá žena neumí kvůli genetické odlišnosti optimálně potraviny s kyselinou listovou zpracovat a dostatečně je využít. Tuto zdravotní obtíž lze nahradit podáváním přirozené kyseliny listové, která je jako jediná ověřená a doporučovaná Světovou zdravotnickou organizací WHO. Na rozdíl od štěpených folátů má přirozená kyselina listová potvrzený účinek klinickými studiemi – snižuje rizika vývojových vad miminka, předčasného porodu, nízké porodní váhy či potratu.

Kyselina listová není důležitá ale jen v období těhotenství. Je například také nezbytná pro správnou tvorbu a fungování červených krvinek, pomáhá předcházet rakovině prsu, snižuje bolest při migrénách, její nedostatek zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a může způsobit i zvýšené vypadávání vlasů.

3x tip na kyselinu listovou pro budoucí maminky:

-jk-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.