Kyselina listová: Nezbytný vitamin nejen pro budoucí maminky
V období těhotenství či kojení je vyvážená a pestrá strava bohatá na vitaminy a minerální látky základem pro správný vývoj miminka. Jenže i přes veškerou snahu budoucí maminky si její tělo mnohdy nedokáže brát potřebné látky ani z pestré stravy. Tou nejdůležitější je bezpochyby kyselina listová. Proč je pro vývoj miminka tak důležitá a jak ji nejlépe doplnit?
Už po druhé světové válce se zjistilo, že kyselina listová (vitamín B9, folát, acidum folicium) dokáže snížit výskyt vývojových vad u novorozených dětí. Na základě tohoto poznatku začala Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučovat navýšení obsahu u tepelně nezpracovaných potravin syntetickou kyselinou listovou. Kyselina listová má totiž velký význam hlavně pro tkáně a orgány, ve kterých probíhá rychlé buněčné dělení. Je klíčová také pro syntézu DNA (deoxyribonukleové kyseliny) ztělesňující genetickou informaci každé buňky. Těhotné ženy ji proto potřebují ve zvýšené míře.
Začněte včas
I když ženy těhotenství teprve plánují, většina z nich v prvních týdnech o svém těhotenství vůbec neví. Proto se doporučuje, aby všechny ženy v reprodukčním věku užívaly kyselinu listovou již 4 týdny před plánovaným těhotenstvím a dále po dobu celého prvního trimestru, který je nejdůležitější částí pro vývoj plodu.
Velké množství žen užívá hormonální antikoncepci, při které dochází ke snížení hladiny kyseliny listové v krvi. V poslední době se proto stále více doporučuje užívat kyselinu listovou společně s antikoncepcí, aby po jejím vysazení došlo k nastavení dostatečné koncentrace kyseliny listové v krvi.
Zamezí vývojovým vadám i potratům
Dostatečné množství kyseliny listové v těle je spojováno s nižším výskytem defektů neurální trubice a jiných závažných vývojových vad plodu během těhotenství. Spojitost mezi dostatečným příjmem kyseliny listové a prevencí vývojových vad patří mezi nejdůležitější v oblasti výživy za posledních 30 let. „Toto preventivní opatření se týká i žen, které v minulosti opakovaně potrácely. V důsledku bohaté stravy a zlepšených stravovacích návyků oproti minulosti je počet těchto žen minimální. Nicméně preventivní podávání kyseliny listové je vědecky doloženo ve velkém počtu epidemiologických studií,“ říká primář porodnice v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze–Podolí MUDr. Hynek Heřman, Ph.D., MHA. „Na našem pracovišti doporučujeme všem maminkám pro prevenci vrozených vývojových vad kyselinu listovou ve formě doplňků stravy kombinovanou s vyváženou stravou,“ dodává.
Pestrá strava nestačí
Prostou kyselinu listovou najdete v zelenině, jako je špenát, brokolice, růžičková kapusta nebo chřest. Jenže tento vitamín je velice choulostivý. Vařením, pečením nebo dušením ho můžete zničit až 90 %. V době před početím a v průběhu těhotenství by navíc ženy měly příjem kyseliny listové zdvoj- až ztrojnásobit, což odpovídá dennímu příjmu v podobě 5 hlávek zelí nebo 20 pomerančů při bezproblémovém zdravotním stavu. To je opravdu velké množství a problém je, že každá druhá žena neumí kvůli genetické odlišnosti optimálně potraviny s kyselinou listovou zpracovat a dostatečně je využít. Tuto zdravotní obtíž lze nahradit podáváním přirozené kyseliny listové, která je jako jediná ověřená a doporučovaná Světovou zdravotnickou organizací WHO. Na rozdíl od štěpených folátů má přirozená kyselina listová potvrzený účinek klinickými studiemi – snižuje rizika vývojových vad miminka, předčasného porodu, nízké porodní váhy či potratu.
Kyselina listová není důležitá ale jen v období těhotenství. Je například také nezbytná pro správnou tvorbu a fungování červených krvinek, pomáhá předcházet rakovině prsu, snižuje bolest při migrénách, její nedostatek zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a může způsobit i zvýšené vypadávání vlasů.
3x tip na kyselinu listovou pro budoucí maminky:
-jk-