Prima maminka

23. září 2017 10:00

Anna Kopečková

Problémy s otěhotněním? Nezapomeňte na důležité inositoly

Potíže s otěhotněním se týkají mnoha žen. Ženy navíc s otěhotněním otálejí a plánování potomka posouvají, což s sebou nese i jistá rizika.

Podle posledního průzkumu společnosti Exeltis mezi ženami ve věku 15 – 50 let porodilo téměř 41 procent dotazovaných své první dítě až po 26. roce života, čtvrtina z 525 dotazovaných respondentek porodila první dítě ve věku 26 až 30 let, více než 11 % ve věku 31 – 35 let a téměř 4 % procenta tvořily prvorodičky starší 36 let.

Odkládání těhotenství do vyššího věku výrazně zhoršuje šanci na otěhotnění. „Biologicky je žena na těhotenství připravena mezi dvacátým a pětadvacátým rokem života. Každý další rok snižuje úspěšnost těhotenství až o 4 - 5 procent, po 38. roce života klesá pravděpodobnost početí ještě rychleji,“ říká sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

Zodpovědná příprava na miminko

Nastupující generace žen, které se chystají na početí dítěte, se připravuje zodpovědně. Věnují více pozornosti životosprávě a obecně se snaží preferovat zdravý životní styl. Přestávají kouřit a výrazně omezují alkohol. Také dbají na složení jídelníčku, který by měl obsahovat plno vitamínů.

Tělo ženy připravující se na zplození potomka by mělo přijímat vyšší dávky inositolů, které jsou obsaženy například ovoci, fazolích nebo v ořechách. Patří mezi vitamíny skupiny B8, které lidské tělo nedokáže syntetizovat a právě například v období plánovaného těhotenství je třeba zvýšit jejich příjem. Nejúčinnější formou jsou právě doplňky stravy.

Kyselina listová

Kyselina listová je ve vodě rozpustný vitamín ze skupiny B-komplexu. Je nezbytný pro syntézu nukleových kyselin, při krvetvorbě a zvláštní význam má pro normální růst a vývoj plodu. Najdeme ji hlavně v listové zelenině, ale také v květáku, brokolici, okurkách v celozrnných výrobcích, z ovoce je to zase mango nebo avokádo. Až 95 % kyseliny listové se však zničí vařením, proto ji odborníci doporučují dostávat do těla v potravinových doplňcích.

Když nadváha brání početí

Ideální BMI by se u žen mělo pohybovat v rozmezí od 20 do 24. Jestli ho máte nad 25 a trpíte nadváhou nebo dokonce obezitou, může to přinést komplikace v podobě metabolického syndromu souvisejícího s poruchou reprodukčních orgánů a zapříčinit i problémy s početím. Obézní je také většina žen se syndromem polycystických vaječníků (PCOS). To je stav, kdy dochází k zastavení ovulace, nedojde k uvolnění vajíčka ve vaječníku a žena trpí nepravidelnou ovulací, poruchami menstruačního cyklu nebo neovuluje vůbec. Ve vývoji tohoto onemocnění hraje roli inzulinová resistence vedoucí až k cukrovce 2. typu. „Právě i ženy patřící do této skupiny by měly užívat inositoly, ideálně myo-inositol, dále D-chiroinositol a samozřejmě kyselinu listovou. U žen s PCOS tyto látky pomáhají normalizovat hormonální a metabolický profil,“ dodává MUDr. Turčan.

3x tip z lékáren:

Inofolic Combi gelové kapsle

Doplněk stravy s jedinečným složením D-chiro-inositolu, myo-inositolu a kyseliny listové v období zvýšené potřeby těchto látek, který je vhodný též pro specifické skupiny žen, např. ženy s nadváhou.

Tobolky Kyseliny listové

Kyselina listová je vitamín ze skupiny B vitamínů, který je důležitý v období před početím a v těhotenství pro bezchybné dělení buněk a vývoj plodu.

Fertiprona - Inositol a Metylfolát

Přípravek ve formě sáčků s práškem rozpustným ve vodě je určený pro plánování těhotenství i pro těhotné a kojící ženy. Vhodný i pro diabetiky.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.