Celebrity

17. června 2023 07:00

David Laštovka

Drsný osud herce Vladimíra Brabce. Přežil pád letadla i tři infarkty. Umíral v sanatoriu

Herec a dabér Vladimír Brabec, od jehož narození uplynulo 89 let, zanechal v české kinematografii výraznou stopu. Jeho soukromý život však připomínal občas horor. Několikrát doslova utekl hrobníkovi z lopaty.

Vladimír Brabec během života čtyřikrát přežil svoji smrt. Poprvé, když mu bylo čtyřicet let. Během představení v Národním divadle Cyrano z Bergeracu dostal těžký infarkt. „Ještě jsem doříkal monolog, odpotácel se do portálu a už mě vezla sanitka do nemocnice, kde jsem se učil znovu žít. Primář mi řekl, že jsem se vyhnul pohřbu jen díky tomu, že mi je čtyřicet a jsem na tom fyzicky celkem dobře,“ vzpomínal herec v rozhovoru pro Český rozhlas.

Na den přesně o pět let později málem doplatil na svoji vášeň pro létání. Zřítil se se svým ultralightem na zem a přežil doslova jen zázrakem. „Byl silný vítr. Výška 200 metrů. Vítr mě okamžitě obrátil zpátky a já přerazil sloup osvětlení. Nemyslíte vůbec na to, co se vám stalo, že můžete zemřít. Koukáte, co s tím udělat... Minul jsem maminky s kočárky a tou vahou a rychlostí jsem spadl do rozkvetlých švestek,“ popsal herec.

Tvrdil, že mám kolem sebe spoustu andělů

Když mu bylo osmašedesát let, na Václavském náměstí ho postihl další srdeční kolaps a znovu při něm stáli všichni svatí. Naštěstí šli kolem dva mladí lékaři, kteří mu díky včasné pomoci život zachránili. „Mám kolem sebe spoustu andělů. Oni vědí, že jsem jejich kamarád a vždycky mi pomohli,“ říkával s pokorou Vladimír Brabec.

V roce 2015 prodělal další srdeční příhodu, po níž ležel čtrnáct dní v nemocnici v kómatu. Díky své obrovské vůli a chuti žít se i tentokrát dostal z nejhoršího. Poslední rok života prožil v sanatoriu Na Pleši na Příbramsku, kde 1. září roku 2017 ve věku 83 let zemřel.

Ukázkové manželství

Životní láskou Vladimíra Brabce byla o dva roky starší Naděžda, kterou si bral v roce 1955 a měl s ní dvě děti. Syna Pavla, který vystudoval FAMU a živí se jako režisér, a dceru Helenu, ta se stala herečkou. Vnučka Vladimíra Brabce Léna Brauner (dcera Heleny) je známá malířka a ilustrátorka.

Manželství bylo zalité sluncem, ve své ženě měl velkou oporou. Věrně po jeho boku stála v časech dobrých, kdy se vyhříval na hereckém výsluní, ale i v těch špatných, kdy se mu tolik nedařilo a kvůli hlavní roli v kontroverzním seriálu Třicet případů majora Zemana byl některými lidmi zatracován. „Na lásku jsem měl obrovské štěstí, moje žena je dokonalá. Tím, že jsem byl poměrně pracovně vytížen, domácnost a vše kolem rodiny bylo spíše na ní. Vždycky se o všechno skvěle dokázala postarat,“ sdělil herec během života redaktorovi webu Prima Ženy. Svoji milovanou manželku přežil o pouhý rok.

Mistr dabingu

Vladimír Brabec patřil rovněž k vynikajícím dabérům. Jeho hlasem promlouval například Sean Connery, Jack Lemmon, Roger Moore nebo Max von Sydow. V roce 1998 získal Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v oblasti dabingu. Většinu divadelní kariéry prožil v Národním divadle, hostoval také v Hudebním divadle Karlín a pražském divadle Broadway. Za roli homosexuála Toddyho v muzikálu Viktor - Viktorie byl nominován na Thálii.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.