Prima maminka

14. listopadu 2018 06:00

Anna Kopečková

Nejlepší čas na nákup vánočních dárků: Které dny je seženete nejlevněji?

Patříte mezi ty, kdo nechávají nákup vánočních dárků na poslední chvíli? Chyba! Obchodníci opozdilce nijak nerozmazlují a vánoční slevy nabízejí pouze ojediněle. Nejvýhodněji vánoční dárky pořídíte hlavně v listopadu, případně v povánočním výprodeji. Dejte si ale pozor, abyste nenaletěli trikům prodejců.

Dny dopravy zdarma

Populární akce umožní i letos od úterý 13. listopadu od 12.00 hodin do čtvrtka 15. listopadu do 23.59 nakoupit dárky blízkým, aniž byste e-shopům platili za jejich doručení. V Česku je přitom doprava zdarma stále obrovským marketingovým lákadlem. „Až 37 % Čechů dokáže taková výhoda motivovat k tomu, aby vyměnili kamenný obchod za ten internetový,“ říká Jakub Michalovský z konzultační společnosti Acomware.

Den dopravy zdarma sice nezahrnuje všechny e-shopy na českém internetu, stále se ale do něj zapojí stovky prodejců. „Loni zaznamenaly tři Dny s dopravou zdarma obrat přes půl miliardy korun, a tím odstartovaly vánoční sezonu. Díky tomu, jaké extrémy se dají letos očekávat, předpokládáme, že během těchto dní budou lidé nakupovat nejvíce z celého roku a že akce překoná minulý ročník,“ uvádí Jan Kriegel, ředitel zákaznického centra nákupního rádce Heureka.cz, který akci organizuje. Pokud váš oblíbený e-shop není do akce zapojen, zkuste ho sami sledovat. Většina e-shopů dopravu zdarma alespoň jednou před Vánoci nabídne i tak.

Black Friday a Cyber Monday

Podle názvu dvě odlišné akce, ve skutečnosti se ale konají v jediný prodloužený víkend. Konkrétně jde o první pátek po Dnu díkuvzdání, protože akce má své kořeny v USA. Letos připadne Black Friday na 23. listopadu, v pondělí 26. listopadu na něj pak naváže takzvané Cyber Monday. Pro nakupující to znamená, že se mohou těšit na až 70 % slevy celé 4 dny, od pátku do pondělí. Týkat se budou nejen elektroniky, ale téměř všech druhů zboží.

Lidé by si nicméně měli dát pozor, zda jim e-shop skutečně nabízí zajímavou slevu nebo jde jen o trik. „Méně solidní prodejci mohou uměle zvýšit původní cenu zboží, aby sleva vypadala lákavě. Pokud máte pochybnosti, zkuste si u výrobce najít doporučenou prodejní cenu, nebo se podívejte na srovnávače zboží, které sledují cenu výrobku dlouhodobě,“ vysvětluje Jakub Michalovský.

Právě teď

V některých případech se na speciální slevy ani nevyplatí čekat. Zejména velcí prodejci se snaží narušit systém velkých slevových akcí (Black Friday a podobně) vlastními výprodeji nebo jinými výhodami pro zákazníky, jako jsou třeba nákupy na splátky bez navýšení. V takovém případě už si ale každý obchodník rozhoduje o termínu akce individuálně. „Hodně užitečná může být pro spoustu zákazníků například pobídka v podobě bezplatného vrácení dárku až třeba do poloviny ledna. Pokud si nejste jistí, že se dárek bude líbit, je to nejlepší cesta, jak se vyhnout zklamání u obdarovaného,“ radí Michalovský.

Povánoční výprodeje

Pokud nemusíte mít pro své blízké dárky 24. prosince pod stromečkem, vydržte s nákupem. Zejména v kamenných prodejnách je typické, že povánoční výprodeje startují rychle, často hned po skončení vánočních svátků. Ani letos tomu nebude jinak. „Výprodeje začnou zpravidla 27. prosince, ovšem někteří on-line prodejci je spouštějí už 25. prosince. Dobře totiž vědí, že o vánočních svátcích mají lidé své mobily, tablety a počítače v rukou mnohem častěji než v běžné dny,“ říká Jan Kalianko, konzultant a pořadatel největší on-line konference Czech On-line Expo.

A kdyby se vám nechtělo mezi svátky do obchodů, nemusíte zoufat. Povánoční výprodeje se často protáhnou až do ledna. „Nejvýhodnější bývají výprodeje zpravidla pro nákup oblečení nebo sezonního zboží. V některých případech můžete nakoupit stejné zboží jako před Vánoci až o polovinu levněji. Záleží samozřejmě na obchodní politice daného prodejce,“ dodává Kalianko.

Nevíte, jaký dárek vybrat? Inspirujte se našimi tipy na dárky pro ženy i muže.

-jk-

Sdílejte článek
Štítky doprava Vánoce Česko USA internetový obchod dárky vánoční dárky Světová výstava Černý pátek Cyber Monday

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.