zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nejlepší čas na nákup vánočních dárků: Které dny je seženete nejlevněji?

Kdy je nejlepší čas na nákup vánočních dárků?
Autor: iStock Kdy je nejlepší čas na nákup vánočních dárků?
anna kopečková , Vydáno: 14.11.2018
Patříte mezi ty, kdo nechávají nákup vánočních dárků na poslední chvíli? Chyba! Obchodníci opozdilce nijak nerozmazlují a vánoční slevy nabízejí pouze ojediněle. Nejvýhodněji vánoční dárky pořídíte hlavně v listopadu, případně v povánočním výprodeji. Dejte si ale pozor, abyste nenaletěli trikům prodejců.

reklama

Dny dopravy zdarma

Populární akce umožní i letos od úterý 13. listopadu od 12.00 hodin do čtvrtka 15. listopadu do 23.59 nakoupit dárky blízkým, aniž byste e-shopům platili za jejich doručení. V Česku je přitom doprava zdarma stále obrovským marketingovým lákadlem. „Až 37 % Čechů dokáže taková výhoda motivovat k tomu, aby vyměnili kamenný obchod za ten internetový,“ říká Jakub Michalovský z konzultační společnosti Acomware.

Den dopravy zdarma sice nezahrnuje všechny e-shopy na českém internetu, stále se ale do něj zapojí stovky prodejců. „Loni zaznamenaly tři Dny s dopravou zdarma obrat přes půl miliardy korun, a tím odstartovaly vánoční sezonu. Díky tomu, jaké extrémy se dají letos očekávat, předpokládáme, že během těchto dní budou lidé nakupovat nejvíce z celého roku a že akce překoná minulý ročník,“ uvádí Jan Kriegel, ředitel zákaznického centra nákupního rádce Heureka.cz, který akci organizuje. Pokud váš oblíbený e-shop není do akce zapojen, zkuste ho sami sledovat. Většina e-shopů dopravu zdarma alespoň jednou před Vánoci nabídne i tak.

Black Friday a Cyber Monday

Podle názvu dvě odlišné akce, ve skutečnosti se ale konají v jediný prodloužený víkend. Konkrétně jde o první pátek po Dnu díkuvzdání, protože akce má své kořeny v USA. Letos připadne Black Friday na 23. listopadu, v pondělí 26. listopadu na něj pak naváže takzvané Cyber Monday. Pro nakupující to znamená, že se mohou těšit na až 70 % slevy celé 4 dny, od pátku do pondělí. Týkat se budou nejen elektroniky, ale téměř všech druhů zboží.

Lidé by si nicméně měli dát pozor, zda jim e-shop skutečně nabízí zajímavou slevu nebo jde jen o trik. „Méně solidní prodejci mohou uměle zvýšit původní cenu zboží, aby sleva vypadala lákavě. Pokud máte pochybnosti, zkuste si u výrobce najít doporučenou prodejní cenu, nebo se podívejte na srovnávače zboží, které sledují cenu výrobku dlouhodobě,“ vysvětluje Jakub Michalovský.

Právě teď

V některých případech se na speciální slevy ani nevyplatí čekat. Zejména velcí prodejci se snaží narušit systém velkých slevových akcí (Black Friday a podobně) vlastními výprodeji nebo jinými výhodami pro zákazníky, jako jsou třeba nákupy na splátky bez navýšení. V takovém případě už si ale každý obchodník rozhoduje o termínu akce individuálně. „Hodně užitečná může být pro spoustu zákazníků například pobídka v podobě bezplatného vrácení dárku až třeba do poloviny ledna. Pokud si nejste jistí, že se dárek bude líbit, je to nejlepší cesta, jak se vyhnout zklamání u obdarovaného,“ radí Michalovský.

Povánoční výprodeje

Pokud nemusíte mít pro své blízké dárky 24. prosince pod stromečkem, vydržte s nákupem. Zejména v kamenných prodejnách je typické, že povánoční výprodeje startují rychle, často hned po skončení vánočních svátků. Ani letos tomu nebude jinak. „Výprodeje začnou zpravidla 27. prosince, ovšem někteří on-line prodejci je spouštějí už 25. prosince. Dobře totiž vědí, že o vánočních svátcích mají lidé své mobily, tablety a počítače v rukou mnohem častěji než v běžné dny,“ říká Jan Kalianko, konzultant a pořadatel největší on-line konference Czech On-line Expo.

A kdyby se vám nechtělo mezi svátky do obchodů, nemusíte zoufat. Povánoční výprodeje se často protáhnou až do ledna. „Nejvýhodnější bývají výprodeje zpravidla pro nákup oblečení nebo sezonního zboží. V některých případech můžete nakoupit stejné zboží jako před Vánoci až o polovinu levněji. Záleží samozřejmě na obchodní politice daného prodejce,“ dodává Kalianko. 

Nevíte, jaký dárek vybrat? Inspirujte se našimi tipy na dárky pro ženy i muže

-jk-

reklama

Související témata: Vánoce , dárky

reklama

Přečtěte si také

reklama