Lze zhubnout hladověním?

Lze zhubnout hladověním?

Hladovění za účelem zbavení se nadbytečných kilogramů je přímou cestou do pekel. Důvodem, proč tomu tak je, je evoluce. V minulosti se střídala období nedostatku s obdobími relativního dostatku, ale těch bylo méně. V době, kdy bylo co jíst, si lidé museli vytvořit energetické rezervy, aby měli šanci na přežití. Když pak nastala nouze, tělo pomalu čerpalo sílu z nahromaděných tukových zásob a zároveň zpomalilo metabolismus, aby zásoby vydržely co nejdéle.

Dnes hladomorem netrpíme, ale organismus o tom neví - funguje stále stejně. Když hladovíme, odmítá pustit byť jedinou kalorii navíc, a když mu dopřejeme, pečlivě si všechno schová v podobě tukových polštářků.

Jaký máte hlad?

Hlad je pocit vyvolaný nedostatkem potravy - signalizuje potřebu živin a energie. Když trvá chvíli, říkáme mu akutní, nicméně při dlouhodobější absenci energie nebo některé složky výživy se jedná o hlad chronický (ten se paradoxně vyskytuje třeba u celoživotních dietářek, byť s lehkou nadváhou).

Při akutním hladovění přejde pocit hladu asi po třech dnech a člověk se stane apatickým, lhostejným. Objeví se tlak a bolesti v oblasti žaludku, jedinec slábne, je spavý, někdy začne blouznit a postupně poklesne také tělesná teplota. Při chronickém hladovění vznikají otoky, průjmy, je narušená imunita, zhoršuje se kvalita pokožky, vlasů i zubů a snáz propuknou různé infekce.

Při hladovění v těle vzniká aceton, což lze nejsnáze identifikovat podle dechu, jenž je acetonem cítit.

Kdo nejčastěji hladoví

Hladovění jako způsob zbavení se hmotnosti, využívají dívky i chlapci s poruchami přijmu potravy. Tělo nejdřív použije jako zdroj energie vlastní svalovou hmotu a tuk, takže jsou tito lidé velmi vyčerpaní a unavení. Vnitřní orgány nemají potřebné živiny na svůj provoz, začnou stávkovat, člověk je malátný, omdlévá, má mžitky před očima, zhoršenou pozornost i paměť a také poruchy nálady ve smyslu depresivních či úzkostných stavů.

Existují hladovky s náboženským nebo očistným účelem, které trvají od několika hodin až po několik dnů, ale ty v žádném případě nelze doporučit těm, kteří usilují o pevné, štíhlé, zdravé a funkční tělo!

Přerušované hladovění

Ve světě fitness se prosazuje něco, čemu se říká „Intermittent fasting“, čili přerušované hladovění. Jedná se o to, že určitou dobu jedinec nepřijímá naprosto žádnou potravu (8 - 36 hodin) a pak se nají. Tuto metodu využívají příznivci „paleo“ stravování a tréninku systémem „Crossfit“. Je vhodná jen pro aktivní a zdravé sportovce, kteří velmi dobře znají svoje tělo. Člověk dodržující přerušované hladovění by zároveň neměl mít narušený vztah k jídlu, aby ve fázi, kdy se může najíst, nedocházelo k záchvatovitému přejídání.

Pokud chcete zhubnout a být fit, nehladovte. Existuje mnoho možností, jak toho dosáhnout, proto raději neexperimentujte se svým zdravím a zaměřte se na vyzkoušené, osvědčené postupy - jezte pravidelně, nepřejídejte se, cvičte, odpočívejte a buďte vytrvalí!

Zdroj: Fithall.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.