zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Lze zhubnout hladověním?

Hladovku využívají i sportovci, ale pro normálního člověka to není vhodný způsob hubnutí
Autor: Thinkstock Hladovku využívají i sportovci, ale pro normálního člověka to není vhodný způsob hubnutí
anna kopečková , Vydáno: 19.03.2016

reklama

Hladovění za účelem zbavení se nadbytečných kilogramů je přímou cestou do pekel. Důvodem, proč tomu tak je, je evoluce. V minulosti se střídala období nedostatku s obdobími relativního dostatku, ale těch bylo méně. V době, kdy bylo co jíst, si lidé museli vytvořit energetické rezervy, aby měli šanci na přežití. Když pak nastala nouze, tělo pomalu čerpalo sílu z nahromaděných tukových zásob a zároveň zpomalilo metabolismus, aby zásoby vydržely co nejdéle.

Dnes hladomorem netrpíme, ale organismus o tom neví - funguje stále stejně. Když hladovíme, odmítá pustit byť jedinou kalorii navíc, a když mu dopřejeme, pečlivě si všechno schová v podobě tukových polštářků.

9 důvodů, proč máte pořád hlad a nehubnete

Nejlépe se hubnutí plánuje s plným žaludkem a uspokojenými chuťovými buňkami. Poté, co nám vyhládne a začne nás honit mlsná, se plány ale často rozpadají.

Hlad i chuť jsou velmi subjektivní pocity, založené mnohdy na úplně jiných faktorech, než je pouze obsah živin v naší krvi. Do hry vstupují hormony, věk, aktuální hmotnost, roční období, stravovací návyky, pohybová aktivita, motivace i vůle.

Poznejte důvody, proč máte stále pocit hladu, naučte se ho rozpoznat a ovládnout a zhubněte jednou provždy:

Nepravidelnost

hlad nepravidelnost

Organismus miluje pravidelnost. Když jíte nepravidelně, tělo neví, kdy dostane další příděl energie, a proto po ní prahne neustále. Začněte jíst po 3 hodinách a problém je vyřešený.

 

 

Jaký máte hlad?

Hlad je pocit vyvolaný nedostatkem potravy - signalizuje potřebu živin a energie. Když trvá chvíli, říkáme mu akutní, nicméně při dlouhodobější absenci energie nebo některé složky výživy se jedná o hlad chronický (ten se paradoxně vyskytuje třeba u celoživotních dietářek, byť s lehkou nadváhou).

Při akutním hladovění přejde pocit hladu asi po třech dnech a člověk se stane apatickým, lhostejným. Objeví se tlak a bolesti v oblasti žaludku, jedinec slábne, je spavý, někdy začne blouznit a postupně poklesne také tělesná teplota. Při chronickém hladovění vznikají otoky, průjmy, je narušená imunita, zhoršuje se kvalita pokožky, vlasů i zubů a snáz propuknou různé infekce.

Při hladovění v těle vzniká aceton, což lze nejsnáze identifikovat podle dechu, jenž je acetonem cítit.

Naštěstí existuje spousta potravin, které zaplní žaludek a vaši linii neohrozí

20 tipů, jak zahnat hlad a nepřibrat ani gram

 

Kdo nejčastěji hladoví

Hladovění jako způsob zbavení se hmotnosti, využívají dívky i chlapci s poruchami přijmu potravy. Tělo nejdřív použije jako zdroj energie vlastní svalovou hmotu a tuk, takže jsou tito lidé velmi vyčerpaní a unavení. Vnitřní orgány nemají potřebné živiny na svůj provoz, začnou stávkovat, člověk je malátný, omdlévá, má mžitky před očima, zhoršenou pozornost i paměť a také poruchy nálady ve smyslu depresivních či úzkostných stavů.

Existují hladovky s náboženským nebo očistným účelem, které trvají od několika hodin až po několik dnů, ale ty v žádném případě nelze doporučit těm, kteří usilují o pevné, štíhlé, zdravé a funkční tělo!

 

Přerušované hladovění

Ve světě fitness se prosazuje něco, čemu se říká „Intermittent fasting“, čili přerušované hladovění. Jedná se o to, že určitou dobu jedinec nepřijímá naprosto žádnou potravu (8 - 36 hodin) a pak se nají. Tuto metodu využívají příznivci „paleo“ stravování a tréninku systémem „Crossfit“. Je vhodná jen pro aktivní a zdravé sportovce, kteří velmi dobře znají svoje tělo. Člověk dodržující přerušované hladovění by zároveň neměl mít narušený vztah k jídlu, aby ve fázi, kdy se může najíst, nedocházelo k záchvatovitému přejídání.

Pokud chcete zhubnout a být fit, nehladovte. Existuje mnoho možností, jak toho dosáhnout, proto raději neexperimentujte se svým zdravím a zaměřte se na vyzkoušené, osvědčené postupy - jezte pravidelně, nepřejídejte se, cvičte, odpočívejte a buďte vytrvalí!

Zdroj: Fithall.cz

fithall banner nový 3 Foto:


reklama

Související témata: dieta , hubnutí , hladovka , hladovění , poruchy příjmu potravy , crossfit

reklama

Přečtěte si také

reklama