Prima maminka

28. října 2017 06:00

Anna Kopečková

Dýňové tvoření: Originální tipy, jak vyřezat dýni

Vydlabaná dýně už k podzimu tak nějak patří. A nejen proto, že je Halloween. Je to zkrátka krásná dekorace za pár korun. Vyřezat v dýni strašidelný obličej určitě umíte. My vás naučíme, jak se dá dýně i jinak a originálně vyřezat. A nejen za pomoci nože.

Jackova lucerna, jak se vydlabané dýni přezdívá, má od domu odehnat zlé a nepřátelské duchy a naopak znásobit přítomnost těch dobrých. Halloween jako takový má hlubokou tradici v keltském Irsku, kde se pravidelně slavil. Před úctyhodnou řádkou let si Irové zcela vystačili s řepou. S dýňovou obměnou pak přišli Američané, kam se skrze přistěhovalce dostal i tento svátek. A právě proto máme všichni silně zažité, že Halloween je zcela americký svátek, ve skutečnosti jej ale za oceánem zviditelnila markentingová masáž v rukou vychytralých obchodníků. Pokud budete chtít spatřit největší a nejstrašidelnější halloweenský průvod, zaleťte si do New Yorku. A podle všeho se i v dospělosti budete trochu bát.

Není dýně jako dýně

Nejtypičtější jsou samozřejmě velké, krásně kulaté oranžové dýně. Ale druhů dýní existuje celá řada a vyřezat si můžete třeba dýni ve tvaru hrušky, zelenou, žlutou nebo úplně maličkou tykev. Co se týká pořízení dýně, zkuste se poptat, zda soukromý pěstitel ve vašem okolí nerozprodává tuto oranžovou úrodu. Vesměs jsou ceny mnohem přívětivější, než je tomu v supermarketech. Na příští rok si klidně můžete zasadit svoji vlastní a klidně i hned několik, tak na tuto dýňovou povinnost a radost zároveň pro příští rok rozhodně nezapomeňte.

Vyřezáváme s nápadem!

Vyřezávání dýně není žádná věda. Bez dobře naostřeného nožíku a kapky představivosti spolu s fantazií se ale neobejdete. Pokud fantazie pokulhává nebo chcete druhým vytřít zrak, máme pro vás v záloze super nápad. Na stránce pumpkinlady.com narazíte na cca 700 druhů a typů šablon úplně zdarma, jež vaši dýni katapultují mezi výstavní kousky. Navíc další plusem je fakt, že výše uvedené webovky jsou parádně přehledné a podle kategorií se pohodlně dopídíte k té úplně nejlepší ze všech. Pak už stačí nápad skrze vystřižený návrh překreslit na dýni a nezbývá, než se pustit do práce.

Dalším krokem je odřezání vrchní části, díky které se pak snáze dostaneme k měkkému vnitřku.

Tip: Z dužiny můžete připravit dýňovou bábovku, kompot na způsob ananasu nebo vitamíny našlapaný džus. Pokud vyřezaná místečka ošetříte mastnějším nátěrem (vazelína), dýně pak vydrží mnohem déle, uzamkne totiž v sobě potřebnou porci vlhkosti.

Podívejte se na pár krásných výtvorů:

Jde to i bez nože

Nechce se vám ztrácet čas s pracným vyřezáváním? Jde to i jinak. Skvělého výsledku dosáhnete, když do dýně vykrájíte požadované tvary pomocí vykrajovátek na cukroví. Vykrajovátka do oranžové dužiny můžete pohodlně zaklepnout kladívkem a vyndat pomocí kleští.

Za pomoci vrtačky můžete do dýně navrtat symboly podle své fantazie.

Stylově také vypadá dýně (ať už větší, nebo menší) zahalená do třpytivého kabátku. Stačí dýni potřít lepidlem a posypat třpytkami.

-lz-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.