Celebrity

3. září 2023 06:05

David Laštovka

Herec Jiří Tomek, dabér ze seriálu Jake a Tlusťoch, měl za manželky dvě slavné herečky

Podzimní sezóna na Primě

Od smrti herce a dabéra Jiřího Tomka 29. srpna uplynulo deset let. Zemřel ve věku 82 let. Nejvíce ho proslavily filmy Všichni dobří rodáci, Jako jed nebo Kopretiny pro zámeckou paní. Výrazně se uplatnil také v dabingu. Svůj hlas propůjčil například tlusťochovi v krimi seriálu Jake a Tlusťoch. Jaké bylo jeho soukromí?

První velkou láskou Jiřího Tomka byla o tři roky starší herečka Vlasta Fialová. Měli spolu syna Jiřího, nikdy spolu ale nebydleli. Když se vrátil z vojny, rozešli se a každý se vydal svojí cestou. Fialová se zamilovala do osm let staršího divadelního kolegy Zdeňka Kamfa. Ani s ním ovšem nesdílela společnou domácnost. Vídali se podle potřeby, hodně spolu cestovali a podnikali výlety po celé Evropě. Když v roce 1987 v šestašedesáti letech Kamf nečekaně zemřel, zůstala už sama. „Přes třicet let jsme snášeli dobré i zlé. V každém směru jsme si výborně rozuměli,“ vzpomínala Fialová na zesnulého partnera ve své knize.

Milovaná manželka ho přežila o pět měsíců

Také Tomek našel novou lásku. Jeho druhou manželkou se stala herečka a dabérka Jiřina Prokšová, která byla rovněž o tři roky starší. Jejich manželství bylo šťastné. Prokšová svého manžela přežila o pouhých pět měsíců.

Jiří Tomek, rodák z Třebíče, zůstal celý život věrný Moravě. Všechny nabídky na stálé divadelní angažmá v Praze, které mu přicházely, s díky odmítal. Patřil k předním osobnostem Městského divadla v Brně. Hvězdou se stal v dabingu, za což v roce 1998 obdržel Cenu Františka Filipovského. Namluvil okolo sedmi stovek zahraničních filmů a seriálů. Jeho hlasem promlouval například Spencer Tracy, Richard Burton, Bourvil nebo Peter Sellers. Ve slavném seriálu Jake a Tlusťoch, který vysílala TV Prima, nadaboval hlavní postavu. Řadu let působil také jako pedagog na brněnské JAMU, kde jako odborný asistent přednášel hereckou výchovu.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.