Celebrity

7. června 2023 06:00

David Laštovka

Herec Josef Beyvl, hostinský z filmu Obušku, z pytle ven, dotočil a zemřel

Herec Josef Beyvl před kamerou ztvárnil desítky nezapomenutelných rolí. Mezi nejslavnější patří vypočítavý hostinský v pohádce Z obušku z pytle ven. Jaký byl v soukromí umělec s nezaměnitelným hlasem, který výraznou stopu zanechal i v dabingu, když nadaboval postavu Sama Hawkense ve filmu Vinnetou?

Josef Beyvl obvykle hrával postavy lakomé, spořivé, a tak trochu vypočítavé. Ať už to byl hospodský v pohádce Obušku, z pytle ven, nebo strejda Brabec v seriálu Chalupáři. Ve skutečnosti byl prý podobný.

„Josef byl svůj. Vtipálek, měl rád srandu, ale jen na úkor někoho jiného. Když se někdo bavil na jeho účet, tak se mu to moc nelíbilo. Vždycky se rád družil a miloval společnost. Rád se v legraci hašteřil s ostatními,“ prozradil o něm redaktorovi webu Prima Ženy během života herec Jan Skopeček, který se s Beyvlem blízce poznal při natáčení filmu Tři chlapi v chalupě.

„A je pravda, že byl spořivý, na korunu. Jednou jsme zašli na víno a on u sebe neměl peníze, tak si ode mě půjčil deset korun. Po několika dnech mi donesl pět korun, slušně přede všemi poděkoval s dovětkem, že pořádek dělá přátele. Já na něj koukal a říkám mu, že jsem mu ale půjčoval deset korun. On jen zakroutil hlavou, pousmál se a řekl: ‚Ti mladí si dnes už nic nepamatují' a odešel. Měl jsem ho rád. Nikdy jsem ho neviděl naštvaného nebo rozzlobeného,“ dodal Jan Skopeček, který byl o devatenáct let mladší a ke svému staršímu kolegovi choval úctu a zdravý respekt.

Zemřel krátce po svých narozeninách

Přestože po sedmdesátých narozeninách Josefa Beyvla začaly sužovat vážné zdravotní problémy, pracovní tempo nezvolnil. Rok před smrtí natočil pět celovečerních filmů a dva seriály. Jednou z posledních rolí byl nemocniční zřízenec v seriálu Nemocnice na kraji města. Zemřel pouhý měsíc po svých 72. narozeninách.

„Miloval divadlo, miloval kameru. Nemohl bez toho být a měl to štěstí, že hrál v podstatě až do své smrti. Pamatuji se na naše poslední setkání. Potkali jsme se na ulici. Byl zasmušilý, pohublý... Sotva šel. Jakmile mě uviděl, rozzářil se a hned mi začal líčit, co všechno ho čeká, co bude hrát, co bude točit. Povídáním o práci byl hned ve svém živlu. Byl to vynikající herec a lidový člověk,“ vzpomínal Skopeček.

Od narození Josefa Beyvla, nezapomenutelného českého umělce, v těchto dnech uplynulo už 117 let.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.