Celebrity

19. září 2022 18:30

David Laštovka

Jan Skopeček s Věrou Tichánkovou prožil 70 let. Bydleli s tchyní, přišli o vnučku

Přestože herecká manželství mívají často velmi krátkou životnost, existují i vzácné výjimky. Mezi rarity patří Jan Skopeček (†94), který by letos oslavil 96. narozeniny, a o pět let starší Věra Tichánková (†93). Láska jim vydržela celý život. Prožili spolu 70 let, z toho 65 jako manželé.

„Já byl geniální, ona neobyčejně chytrá. Moje žena byla generál, velitel a já poslouchal. Tak nám to vyhovovalo,“ říkával o společném soužití s úsměvem Jan Skopeček. Seznámili se v Horáckém divadle v Jihlavě, kam oba po válce oba nastoupili. Jiskra mezi nimi nepřeskočila hned. „Přišel jsem tam o dva roky později než Věra. Ze začátku jsme se moc nemuseli. Působil jsem na ni jako drzý mladík, který si ze všeho dělá srandu,“ vzpomínal herec.

Herec Jan Skopeček zemřel v roce 2020:

Když spolu měli první čtenou zkoušku představení Hrátky s čertem, Věra ucítila, že někomu u stolu zapáchají nohy. Jakmile se pak shýbla pro tužku, která jí spadla na zem, věděla, odkud vítr vane. Od nového kluka v keckách Jendy. „Pak mu při představení ujely nohy, protože měl boty ušité z flanelu, a já jsem se jen smála a nemohla přestat. Získal si mě svým humorem, který mi byl tak blízký, že jsem s ním chtěla být stále častěji,“ popisovala během života Věra.

Svatba byla komorní

Jan vycítil šanci a pozval ji na rande. „Pondělky jsme v divadle mívali volné, a tak jsem Věru vytáhl do cirkusu. Během programu přišla bouřka, stanem to strašně házelo. Sloupy, které nesly stan, se začaly šíleně kývat, nastala panika. Až nakonec ředitel cirkusu představení ukončil. Tak jsem vzal Věru pod deštník a doprovodil ji domů. Chopil jsem se příležitosti, šel k ní a už jsem u ní zůstal. Tu noc ale ještě nic nebylo,“ ujišťoval s úsměvem Jan Skopeček, který si Věru vzal za manželku krátce předtím, než nastoupil na vojnu.

„Svatbu jsme měli komorní. Brali jsme se v pondělí na Staroměstské radnici a v pátek už jsem narukoval na vojnu. Až do slezského Hlučína. Moc jsme si to neužili a nijak zvlášť ani neprožívali. Byl jsem náležitě hysterický už při koupi květin pro nevěstu. Byla to taková ilegální svatba, protože já ani Věra jsme neměli rádi ženské výlevy lítosti při svatbách. Ještě ten den jsme odjeli s divadlem na zájezd,“ vzpomínal herec. „Když Jenda odcházel na vojnu, jeden jeho kolega mu poradil, aby se co nejrychleji oženil, jinak mu mezitím uteču. Vlastně jsem jím byla přemluvena,“ popisovala s úsměvem Věra.

S tchyní pod jednou střechou

Jakmile se Skopeček vrátil z vojny, přestěhovali se do Prahy. Čtyři roky po svatbě se jim narodila dcera Marie. Vzhledem k tomu, že měli spoustu práce v divadle i ve filmu, nastěhovala se k nim do bytu Věřina maminka, aby se starala o domácnost.

„Byla to výborná ženská, navíc skvěle vařila. Když naší Madle bylo asi pět let, Věra přes léto něco točila, tak nám všem třem zaplatila čtrnáctidenní pobyt v malém hotýlku na Malé Skále. Bylo tam hezky, jenže tchyně pořád remcala a nadávala: ‚Ta holka je blázen, letí jako kráva se zdviženým ocasem. Koupí něco, ani neví co, a my tu musíme trpět.‘ Proč tak hudrovala, nevím. Snad proto, že v tom hotýlku byly problémy s vodou. Asi tak za tři měsíce sedíme takhle večer doma všichni u stolu a přijde řeč na prázdniny. ‚Tak ti řeknu, holka, že to byla nejhezčí dovolená, jakou jsem kdy měla. Překvapením mi vypadla vidlička z ruky,“ vylíčil Skopeček.

Milovanou manželku přežil o šest let

S dcerou Marií si hvězdný herecký pár užil své. Jednoho krásného dne přišla a oznámila jim, že se zamilovala do Francouze a čeká s ním dítě. „Pak s ním odjela do jeho vlasti s tím, že vnučku nám tady nějaký čas nechá, než se ve Francii usadí a zařídí. Aby malé nebylo smutno, pořídili jsme si psa, malého knírače pepř a sůl. Po roce si pro vnučku přijela, pejsek nám ale už zůstal,“ prozradil herec.

Se svou dcerou a její rodinou se od té doby vídali zhruba jednou do roka. „Věra francouzsky uměla dobře, ta si se zeťákem alespoň pokecala, já neumím ani slovo, takže jsem jen koukal a čekal, až mi to přeloží,“ přiblížil herec, který se svou manželkou musel překonat obrovskou tragédii. Jejich milovaná vnučka Natálie zemřela v pouhých sedmatřiceti letech. Příčinou byl nádor na mozku. Přestože byl Jan přesvědčen, že na věčnost odejde dříve než Věra, osud tomu chtěl jinak. Tichánková zemřela v roce 2014, Skopeček ji přežil o šest let.

Zdroj: vzpomínky z rozhovorů autora článku Davida Laštovky


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.