Chcete zhubnout? Víme, co je nejrychlejší. Sport, změna stravy, nebo keto dieta?

Předsevzetí „letos zhubnu“ určitě řešilo mnoho z vás. Pokud vám to zatím nejde úplně hladce, věnujte pár minut tomuto článku. V redakci Prima Ženy jsme zjišťovali, proč to nejde a co je účinnější – klasická dieta, sport, nebo keto dieta? Vysvětlíme si, proč je keto dieta právě tak populární a rychlá. A taky kolik času a úsilí vás to bude stát.

Jaká metoda hubnutí je nejrychlejší?

Když už jste se odhodlali hubnout, pak vás určitě zajímá, jak toho dosáhnout co nejrychleji. Vidět první výsledky snažení relativně brzy je důležité i z pohledu motivace. Mnoho předsevzetí selže, když se měsíce trápíte dietou nebo ve fitku, ale není to poznat.

A teď slíbené porovnání:

Změna jídelníčku

Řekněme, že se do diety pustíte opravdu poctivě. Určíte si svůj optimální denní příjem kalorií a pak si pečlivě počítáte kalorickou hodnotu všech jídel. Musíte samozřejmě přijímat méně, než je optimum, jinak hubnout nebudete. Doporučuje se z optimálního příjmu odečíst aspoň 20 %.

Vše záleží i na dalších faktorech, ale můžete očekávat úbytek na váze až kolem 23 kg/měsíc.

Samotný výsledek nebude hned vidět. Hubnutí změnou stravy je běh na dlouhou trať, to si už spousta z nás určitě vyzkoušela.

Fyzická aktivita a sport

S cvičením je to podobné jako u klasické diety. I tady hubnutí probíhá na principu spalování kalorií, kterých musíte spálit více, než přijímáte.

Pokud se sportu věnujete několikrát týdně a vybíráte si fyzicky náročnější sporty jako běh, plavání nebo intenzivní jízdu na kole, odměnou může být hubnutí 0,5–1 kg/týdně, tedy 24 kg/měsíc, podobně jako u redukční diety. Je to ale opravdu velké sebezapření a každodenní dřina. Málokdo z nás na každodenní sport má čas a motivaci. Existují naštěstí i jiné možnosti než fitko...

Vážila jsem téměř 130 kg – nyní jsem o polovinu lehčí!

Keto dieta

V případě keto diety se nejedná o běžnou redukční dietu, kdy počítáme kalorie. Díky omezení sacharidů metabolismus rychle "přepne" do stavu tzv. ketózy, kdy aktivně spaluje tukové zásoby.

Keto dieta proto umí s přebytečným tukem zatočit opravdu rychle – mnoho žen, které keto dietu podstupují, dokázalo shodit 10 kg za měsíc i více! A to navíc bez trápení se hlady a náročné dřiny. Zní to jako zázrak? Můžeme vás ujistit, že není, je to jen speciální stav v lidském těle, který je znám už desítky let.

Detailní funkce ketózy a rychlé pálení tuků

A jak moc vám jednotlivé přístupy provětrají peněženku? Na to se hned podíváme.

Který způsob hubnutí vás vyjde nejlevněji?

Pro většinu z nás jsou i náklady na hubnutí podstatný faktor, takže nemůžeme vynechat srovnání ceny jednotlivých metod:

1. Klasická dieta, změna jídelníčku

Za klasickou stravu běžně utratíme do 6000 Kč měsíčně. Pokud se stravujete v pracovní době v restauraci, tak i více.

Při dietě úpravou jídelníčku musíte počítat s vyšší částkou, protože je třeba kupovat kvalitní suroviny, které jsou mnohdy dražší. Případně si můžete nechat vozit krabičky s hotovými dietními jídly. Počítejte, že se tak dostanete na 8000+ Kč. Kdo úplně nerozumí nastavení jídelníčku, vyhledá výživového poradce, jehož poradenství může měsíčně stát i 3000 Kč.

10 kg hubnutí změnou jídelníčku vás vyjde cca 36 000 Kč

2. Fyzická aktivita a sport

Pokud půjdete 5x týdně cvičit, vyjde vás to na cca 2000 Kč/měsíčně za vstupy + 800 Kč doprava + 2000 Kč trenér, který je ze začátku určitě potřeba, nemáme-li zkušenosti. Nesmíme zapomínat, že i v případě hubnutí ve fitku musíme jíst. Připočteme tedy 6000 Kč za jídlo. Celkem nám vyjde 1 měsíc hubnutí sportem na cca 10 800 Kč.

10 kg hubnutí sportem vás pak vyjde na cca 35 000 Kč

3. Keto dieta

Nejvíce rozšířené a ověřené řešení keto diety jsou speciálně sestavené programy jídel. Cena takového balíčku obsahujícího kompletní stravu na 4 týdny (např. česká značka KetoFit) je 4460 Kč, případně 5245 Kč za mnohem pestřejší složení balíčku. To už si pochutnáváte na proteinových omeletách, polévkách, svíčkové, nebo dokonce sladké panna cottě. Nic víc není potřeba kupovat během měsíce. Jedna porce jídla vychází od 25 Kč. Akční balíčky keto diety najdete zde.

10 kg hubnutí keto dietou vás vyjde na 56000 Kč

Pozn.: I ketodietu si samozřejmě můžete sestavit na vlastní pěst z kvalitních potravin a vše si sami připravovat. Bude to však nejen náročné, ale i mnohem dražší.

A jak se říká, čas jsou peníze, tak u hubnutí to platí 2x tolik.

Kolik času a úsilí na hubnutí vynaložíte?

Nakonec si srovnáme, jak náročné hubnutí bude. Ne každý má totiž možnost vyhradit si dostatek času, když řeší každou hodinu volného času.

Změna jídelníčku

Redukční dieta vás umí překvapivě zaměstnat. Řešíte, co jíst, studujete etikety, počítáte a zapisujete kalorie, připravujete si jídlo… Je složité to přesně spočítat, ale minimálně 2 hodiny denně tím zabijete, to je jisté. Znamená to tedy cca 60 h/měsíc. To je téměř 5 dní.

Fyzická aktivita a sport

Příklad: Abyste shodili 1 kg za týden, potřebujete běhat alespoň hodinu minimálně 5x týdně. K tomu nějaká příprava, cesta do fitka, čas na odpočinek. A pozor, i při hubnutí cvičením si musíte hlídat jídelníček a připravovat jídla podle jídelníčku sestaveného trenérem! Pokud se s dobrým pocitem po běhání dosyta najíte, na hubnutí můžete zapomenout. Z toho nám vychází, že hubnout cvičením je náročnější než samotná dieta. 40 h času pro cvičení a 60 h času pro přípravu a řešení stravy. To je téměř 8,5 dní čistého času z měsíce.

Keto dieta

U keto diety velmi záleží, kterou cestou se vydáte. Pokud si ketodietu chcete připravovat sami, vyjde to logicky podobně jako běžná dieta (změna jídelníčku). Když si ale pořídíte některý z balíčků KetoFit, čeká vás už jen rychlá příprava jídel ze speciálních polotovarů. To vám zabere maximálně 5 min./jídlo denně, tedy cca 8,5 h/měsíc. Teoreticky takové hubnutí vlastně znamená velkou úsporu času oproti klasickému stravování.

Porovnejte s námi:

60 h (dieta změnou stravy) vs. 100 h (hubnutí cvičením) vs. 8 h (keto dieta)

A vítězem se stává…

Ano, není to žádné překvapení. I my v redakci Prima Ženy jsme už kolikrát toto téma řešili. Keto dieta při srovnání s jinými metodami hubnutí vyhrává na celé čáře. Ať už rychlostí hubnutí, financemi, nebo časovou zátěží. Nechceme jí nijak nadržovat, ale zkušenosti a čísla mluví za vše. To vysvětluje, proč je keto dieta v posledních letech tak oblíbená a naprosto dominuje celému odvětví hubnutí.

Tímto vás samozřejmě neodrazujeme od sportu, zdravý pohyb je velmi důležitý. Stejně tak je důležité věnovat pozornost výběru zdravějších potravin, zejména kvalitní čerstvé zeleniny. Ostatně obojí se s keto dietou nevylučuje, naopak. Když během keto diety zařadíte i pohyb a dostatek zeleniny, výsledek může být jen lepší.

Nakonec to samozřejmě bude na vás, kterou cestu zvolíte. Pro někoho je sport zcela přirozený, takže zkusí hubnout cvičením. Někdo rád vaří, experimentuje v kuchyni, má dost času sledovat kalorie a vyzkouší klasickou dietu. A pak jsou tu takoví, kteří chtějí hlavně rychle zhubnout, minimalizovat jo-jo efekt, nechtějí se dřít ve fitku a nemají času nazbyt – ti rádi sáhnou po nějakém osvědčeném programu keto jídel, jako je třeba KetoFit.

Na závěr vám chceme popřát pevnou vůli a mnoho úspěchů při hubnutí. Ať si zvolíte kteroukoliv cestu, to sebevědomí a radost ze štíhlejší postavy stojí za to!

A pokud vás bude zajímat, jaké jsou výsledky při hubnutí s tolik zmiňovanou keto dietou, podívejte se do skupiny na Facebooku, kde je téměř 5000 členů. Pravidelně si sdělují své úspěchy, postují fotky, tipy, recepty a další.

Keto inspiraci najdete zde.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.